Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $64323.98
-0.73%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3508.88
-0.07%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $27.42
-0.80%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $584.9
-0.31%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

NE OLDU

Netflix Belgeseliyle Tekrar Dikkat Çeken Gerry Cotten Kimdir? Öldü mü Yoksa Hâlâ Hayatta mı?

Kripto para zengini Gerry Cotten’in hayatını anlatan, Kripto Para Kralı Öldü mü Kaldı mı? Adlı Netflix belgeselinin ardından Gerry Cotten’in kim olduğu birçok kişi tarafından merak konusu oldu. (Belgeseli izlemeyenler için spoiler içerir.)

Clock
Paylaş
Netflix Belgeseliyle Tekrar Dikkat Çeken Gerry Cotten Kimdir? Öldü mü Yoksa Hâlâ Hayatta mı?

Gazete manşetleri 9 Aralık 2018 yılında bir ölüm haberini kamuoyuna duyurdu. Henüz 30 yaşında olan genç bir iş insanı şüpheli bir şekilde hayatını kaybetti. Manşetler, yeni evlenmiş bu genç iş insanının ölüm haberini verdikten sonra, adını hiç duymayanlar için trajik ve üzücü bir durum gibi görünse de, ona zamanında güvenen birçok insan için bu ölüm haberi hiç inandırıcı gelmedi.

728×90 muhabbit - Netflix Belgeseliyle Tekrar Dikkat Çeken Gerry Cotten Kimdir? Öldü mü Yoksa Hâlâ Hayatta mı?300x250 muhabbit - Netflix Belgeseliyle Tekrar Dikkat Çeken Gerry Cotten Kimdir? Öldü mü Yoksa Hâlâ Hayatta mı?
  • Gerry Cotten kripto para borsası QuadrigaCX’in kurucusudur.
  • İddialara göre Gerry Cotten, kullanıcıların paralarını çaldıktan sonra, estetik yaptırıp yüzünü değiştirdi.
  • Gerry Cotten’in ölümüyle birlikte 250 milyon dolar kayboldu.
  • Yaklaşık 110.000 kullanıcı mağdur oldu.
  • Genç yaşta zengin olan bu zeki insanın tüm dünyayı şaşırtıp, büyük paralarla kaçması mümkün mü?

Netflix’in orijinal içeriklerinden biri olan ”Kripto Para Kralı Öldü mü Kaldı mı?” belgesel filminin yapımı, bu ölüme inanmayan insanların şüphelerinden, ilham alarak doğdu.

Genç iş insanı, Kanadalı Gerry Cotten 11 Mayıs 1988 yılında doğdu. Henüz 25 yaşındayken kripto para borsası QuadrigaCX’i kurdu. (QuadrigaCX’in kurulduğu zamanlar Bitcoin sadece 100 dolardı.) 2013 yılında Michael Patryn ile şirketi kurmasına rağmen bir yıl sonra şirketi tek başına yönetmeye başladı. Michael Patryn, eski bir suçlu olarak biliniyor ve asıl adı Omar Dhanani‘dir.

gerald cotten 800x600 - Netflix Belgeseliyle Tekrar Dikkat Çeken Gerry Cotten Kimdir? Öldü mü Yoksa Hâlâ Hayatta mı?

Bitcoin’in zamanla fiyatı yükseldikçe, buna paralel olarak şirket bir dönem Kanada’nın en iyi kazanan kripto para borsası hâline geldi. Gerry Cotten de mütevazı hayatını bırakıp, servet sahibi, lüks harcamalar yapan biri haline geldi. En pahalı arabaları, evleri ve daha birçok şeyi satın aldı.

Peri masalının sona ermesi aslında Bitcoin’in hızlı bir şekilde düşmesi ile başlıyor. Aralık 2018’te Bitcoin 20 bin dolar civarından 4 bin dolara kadar düşüş yaşadı. Kullanıcılar Bitcoin’in düşüşüyle beraber paralarını en hızlı şekilde nakde çevirmeye çalışırken bir sorun ile karşılaşıyorlar. Kripto para borsası: Cevap vermiyor…

Gerry Cotten’in ölümüne neden inanılmıyor?

Birçok insanın özellikle QuadrigaCX’e yatırım yapanların, Cotten’in ölümüne inanmaması ile ilgili bir dizi senaryo mevcut.

En dikkat çeken nokta Gotten’in, Jennifer Robertson’la evledikten sonra balayı için Hindistan’a gitmesi. Ortalama %3 kişinin öldüğü bir tür mide rahatsızlığından vefat etmesi. Aslında işin ilginç yanı, henüz 30 yaşında olan bir iş insanının ölmeden 2 hafta önce bir vasiyet hazırlayıp tüm servetini yeni eşine bırakmasıyla başlıyor.

İddialar arasında Gotten’in sadece kaçtığı düşünülmüyor. Bir cinayete kurban gitmiş olma olasılığı da bulunuyor.

Gerry Cotten’in Eşi Jennifer Robertson kimdir?

Eğer genç iş insanı Cotten, bir cinayete kurban gittiyse, ölümünden 2 hafta önce tüm servetini bıraktığı eşi Jennifer Robertson’ın ilk şüpheliler arasında olması, “Acaba eşi mi öldürdü?” iddialarını güçlendiriyor.

bitcoin widow chang 170122 1066x600 - Netflix Belgeseliyle Tekrar Dikkat Çeken Gerry Cotten Kimdir? Öldü mü Yoksa Hâlâ Hayatta mı?

Robertson’ı mercek altına alırsak, 1988 yılında Kanada’da doğan bir girişimcidir. Cotten ve Jennifer, 2013 yılının sonlarında Tinder uygulaması sayesinde tanışıyor. Ardından Cotten’ın ölümünden çok kısa önce evleniyorlar. (2018)

QuadrigaCX’te milyonlarca doların buhar olup uçmasının en büyük nedeni, fonların ve kripto paranın yönetimindeki tek yetkili ve sorumlu ismin Cotten’ın olması. Soğuk cüzdanda tutulduğu iddia edilen paralara ulaşmak için şifre asla bulunamıyor.

Cotten’ın eşi Jennifer Robertson soğuk cüzdan şifresini asla bulamadığını şu şekilde ifade ediyor.

“Şirketin tüm işleri, eşimin bilgisayarındaydı ve bilgisayarın şifresini bilmiyorum. Tekrar tekrar aramama rağmen, şifreyi hiçbir yerde yazılı halde bulamadım.”

Bu olaylar dizisini düşündüğümüzde akıllarda birçok soru kalıyor.

  • Eski ortak Michael Patryn’in bir suçlu olması yoksa Cotten’i o mu öldürdü?
  • Ölmeden iki hafta önce mal varlığını eşine bırakması… Yoksa eşi mi öldürdü?
  • Eski ortak ve eş arasında zekice planlanmış bir iş birliği mi var?
  • Kaçtığını varsayarsak acaba Cotten, dikkatleri eşinin üzerine çekmek için mi miras bıraktı?

Bir polisiye filmini aratmayan bu senaryoda, daha sonra Cotten’ın aslında 14 yaşından beridir dolandırıcılık yaptığı açığa çıkıyor. Kullanıcıların paralarını başka kripto para borsalarına aktardığı ve bu şekilde alım-satım yaptığı tespit ediliyor.

Vefat eden bir kişiye dava açılamadığı için milyonlarca doların kaybolduğu bu olayda, gerçek ne zaman açığa çıkar henüz bilinmiyor…

Daha fazla Nedir?Kimdir? ve Nasıl? haberine ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

Telegram kanalımıza katılmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar