BİZİ TAKİP EDİN

BITCOIN

Goldman Sachs Toplantısından Sıcak Gelişmeler, Bitcoin İptal!

Goldman Sachs ve müşterilerinin 27 Mayıs tarihli Bitcoin, altın ve enflasyon konu başlıklı toplantısı sona erdi.

Yayın:

-

Goldman Sachs Bitcoin toplantsıı sona erdi

Goldman Sachs ve müşterilerinin 27 Mayıs tarihli Bitcoin, altın ve enflasyon konu başlıklı toplantısı sona erdi.

Dünyanın en büyük yatırım bankalarından biri olan Goldman Sachs, geçtiğimiz hafta Bitcoin, altın ve enflasyon konulu toplantısının çağrısını yapmıştı. Wall Street başta olmak üzere tüm dünyayı ilgilendiren bu toplantı az önce sona erdi.

İlk gelen bildiriye göre Bitcoin başta olmak üzere kripto paralar için bazı kararlar verildi.

goldman sachs bitcoin konulu toplantı ilk kararlar

 

Kamuoyuna açıklanan ilk karar belgesinde Goldman Sachs, Bitcoin dahil olmak üzere kripto paraların bir varlık sınıfına ait olarak görmediğini açıkladı. Bunun yanı sıra belgede;

  • Tahviller gibi nakit akışı oluşturmuyor.
  • Küresel ekonomik büyümeden bir kazanç sağlamıyor.
  • Stabil olmadıkları için herhangi bir hisse senedi veya tahville yatırım yapmaya uygun değiller.
  • %76 oranına kadar çıkabilen volatiliteleri yüzünden güven vermiyor.
    – 12 Mart 2020 tarihinde, sadece bir gün içerisinde Bitcoin’in fiyatı %37’lik bir düşüş yaşadı.
  • Enflasyondan korunduklarına dair bir kanıt yok.

Son olarak da müşterilerimiz için uygun bir yatırım aracı olduğunu düşünmediklerini ileten Goldman Sachs, kripto paralar konusundaki tavırlarının açıkça belirtmiş oldu.

goldman sachs bitcoin toplantısı 2

Bununla birlikte yaratılışından beri Bitcoin’e olan ilgiye de değinen Goldman Sachs, fiyat ve ilgi arasındaki korelasyonu da araştırmış. Verilere göre fiyatının artmasıyla beraber Bitcoin’e olan ilgi artmıştır.

Goldman sachs bitcoin toplantısı 3

Ayrıca Goldman Sachs, Bitcoin’in ve diğer kripto paraların kara ekonomiye alet olabileceğine de değindi. 2019 yılındaki PlusToken olayını örnek vererek ponzi düzenine alet olabilecekleri konusunda müşterilerini uyardı. Fidye olarak Bitcoin veya kripto para istenebileceğini veya darknet üzerinde kullanılabileceğine değindi. Bununla birlikte kara para aklamada Bitcoin ve diğer kripto paraların kullanıldığı ve sadece 2019 yılında 2,8 milyar dolarlık Bitcoin’in kara para aklama olayında kullanıldığını ekledi.

goldman sachs bitcoin toplantısı 4

Son olarak da kripto para endüstrisinin henüz çok yeni olduğuna, kusurlarının olabileceğine ve bu yüzden de siber saldırılara çok açık olduğuna değinildi. 2011 yılından bu yana gerçekleşen bütün siber saldırıları sıralayan Goldman Sachs, milyarlarca doların siber suçluların eline geçtiğine değindi.

 

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BITCOIN

Yüz Tanıma Teknolojisi Bitcoin Dolandırıcılıklarının Sonu olabilir!

Gelişen yüz tanıma sistemleri, dolandırıcıların sonu olabilir!

Yayın:

-

yüz tanıma

Sanal para platformu Coincurve’in kurucu ortağı Rod Hsu, yüz tanıma teknolojisinin, Twitter ve Youtube’daki Bitcoin dolandırıcılarını önlemeye yardımcı olabileceğini söyledi.

Yaptığı bir röportajda Hsu, Bitcoin’in geri döndürülemez bir şekilde elektronik bir para birimi olduğunu ve “bu durumdan dolayı dolandırıcılar için çekici hale geldiğini” söyledi. Ancak kripto para biriminin dolandırıcılık ile elde ettiği olumsuz reklam nedeniyle, birçok kişinin Bitcoin’i benimsemesi engellenmiş olabilir.

Bitcoin’in doğası gereği, insanlar dolandırıcılığı ve Bitcoin’i eş anlamlı olarak görebilir. İster geleneksel ödeme yöntemlerinde, ister Bitcoin’de, durumu anlama ve meşruiyetini belirlemek kişiye kalmıştır. Bu durum hakkında daha fazla kamuoyu bilinci ve Bitcoin eğitimi ile bu olumsuz ilişkiyi bitirmeyi umuyoruz.

Yüz Tanıma Daha İyi Bir Kullanıcı Deneyimi Sunacaktır

Hsu, kopyalanması çok daha zor olduğu için bu sistemin Bitcoin sahtekarlıklarını ortadan kaldırmak için potansiyel bir çözüm olduğunu düşünüyor. Hsu, böyle bir sistemin “basit bir fotoğraf görüntüsünden çok daha gelişmiş” olan biyometrik teknolojiye dayandığını ekliyor:

Bir tüketicinin kimliğini sağlamak ile kalmayıp aynı zamanda bir kişinin profilini birden çok açısını referans alan bir yüz tanıma sisteminin işe yaradığını gördük. Bu teknoloji birisi başka birisinin ödeme aracını kullanmaya çalışması halinde bir zorluk katmanı olacaktır.

Yüz Tanıma Sistemlerinde Gizlilik Önplanda Olmalı

Bununla beraber, Coincurve’ün kurucu ortağı, yüz tanıma gibi sistemlerin doğrulama amacı etiğini yerine getirmesi konusunda uyarıyor.

Yüz tanımayı çevreleyen etik, rıza ve güvenliği indirgenmiş durumda. Kullanıcı, rıza ile verilerin nasıl saklandığını, paylaşıldığını, kullanıldığını ve bunlara nasıl erişildiğinin farkında olmalı. Ayrıca kullanıcı istediği zaman bu bilgileri sistemden silebileceğini de bilmeli. Söz konusu güvenlik ise, bu durum verilerin nasıl saklandığı ve güvenlik protokollerinin nasıl uygulandığı ile ilgilidir.

Hsu, uygulamanın “kullanıcı deneyiminden, sistemin mimarisine ve güvenliğine kadar” hizmetin birçok katmanını etkileyeceğinden, yüz tanıma gibi yeni nesil teknolojilerden yararlanırken hizmetin bu hususları dikkate alması gerektiğini de sözlerine eklemiş durumda.

Sizce bu tür yeni nesil güvenlik önlemleri, kripto para dolandırıcılıklarının önüne geçmek için iyi bir fikir olabilir mi?

OKUMAYA DEVAM ET

BITCOIN

Plajda Bitcoin İle Hizmet Alımı mı? Neden Olmasın!

Güney Kore’nin ünlü Busan plajlarında Bitcoin gibi kripto paralar ödeme seçeneği olarak kabul edilecek.

Yayın:

-

Güney Kore’nin kumsalları ve tatil beldeleriyle ünlü şehri Busan’da Bitcoin devri başlıyor. Bitbeat’e bağlı CIC Enterprise, ülkenin en işlek 2 plajında kripto para ödeme seçeneğini pilot olarak deneyecek.

ZDNet Kore üzerinde çıkan habere göre, ülkenin turist merkezi Busan plajlarında Haeundae Beach System’in token destekli ödeme çözümünü sağlamak için Innotech ile ortaklık kuruldu. Ortaklık sonucunda bir uygulamanın geliştirilmesi bekleniyor. Uygulama sayesinde, akıllı telefonlarda Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), MCI ve WAY ERC-20 token’ları ile birlikte plajda hizmet alımı yapılabilecek.

Şu an için sadece su sporları ile alakalı aktiviteler, can yelekleri, şemsiye ve şezlong kiralama gibi hizmetler için kullanılabilecek olan kripto para ile ödeme seçeneğinin ilerleyen zamanlarda farklı hizmetler için de kullanılması bekleniyor.

Tek Uygulamada 10 Saniyede Kripto Parayla Ödeme!

Bitbeat, uygulamalarının diğer uygulamalardan farkını da ortaya koydu. Bitbeat sözcüsü, benzer projelerde her zaman müşterilerin işlemlerini yapabilmeleri ve akabinde ödeme yapabilmeleri için farklı uygulamalara da ihtiyaç duyduğuna değindi. Ancak yeni geliştirilecek uygulamada, müşteri farklı bir uygulama indirmeye gerek kalmadan kripto para ile ödemesini yapabilecek. Üstelik işlemin QR kodu ile 10 saniyeden kısa bir sürede gerçekleşmesi bekleniyor.

“Haeundae-gu Beach System’in plajlarında kullanılan dijital para birimlerinin gerçek hayatta da yaygın olarak kullanılmasını umuyoruz. Bunun için de kripto para birimi tabanlı bir ödeme sisteminin tutunabileceği bir ortamı yaratmaya çalışacağız.”

Busan plajlarındaki yetkililer, insanların yazın keyfini çıkartması için plajlarda geçirilen zamanı kaliteli hâle getirmeye çalışıyor. Bunun için çeşitli olanaklar sağlamaya çalışan yetkililer çeşitli hizmet yelpazeleri üzerinde çalışıyor. Özellikle su sporlarında gerekli ekipmanların sağlanması konusunda çaba gösteren yetkililer, ekipmanların evden getirilmesi yerine plajdan kiralanmasını sağlamaya çalışıyor.

Bu yeni girişimin yanı sıra daha önce de Songjeong şehrinde turistler tarafından rağbet gören bir plaj benzer bir kripto para odaklı ödeme sistemi üzerinde pilot bir çalışma yürütüyor.

Güney Kore Blockchain teknolojisi ve kripto para endüstrisi için yeni çalışmalar yapmaya devam ediyor. Ülke, Blockchain teknolojisine olan ilgisini kurulacak olan Blockchain kampüsü ile kanıtlıyor. Blockchain teknolojisi ile kara yollarında da ödeme sistemi getiren Güney Kore yeni çalışmalarıyla diğer ülkelere örnek olmaya devam ediyor.

OKUMAYA DEVAM ET
FTX
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.