Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66677.49
-2.06%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3476.79
-1.86%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $31.21
-5.57%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $598.2
-2.62%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Gürcistan Merkez Bankası, CBDC Başlatmayı Düşünüyor!

CBDC’nin Gürcistan’ın ödeme sistemini geliştirmesi bekleniyor.

Clock
Paylaş
Gürcistan Merkez Bankası, CBDC Başlatmayı Düşünüyor!

Gürcistan Merkez Bankası, 5 Mayıs tarihinde yaptığı bir duyuru ile Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) çıkarmayı düşündüğünü açıkladı.

Merkez bankası yaptığı açıklamada, ülkenin resmi para birimi olan Lari’nin (GEL) dijitalleştirilmesi ile birlikte, CBDC çalışmalarını başlatan diğer ülkelerin aradığı finansal katılım, kolaylaştırılmış çözüm ve gelişen bir para sistemi üzerindeki hükümetin egemenliği gibi avantajların çoğunu aradığını belirtti. Bunun yanında projenin amaçları arasında, CBDC gelişiminin Gürcistan’ın ödeme sistemini geliştirmesi, yeniliği teşvik etmesi, finansal katılımı kolaylaştırması ve bankasız nüfusa erişim sağlaması yer alıyor.

728×90 muhabbit - Gürcistan Merkez Bankası, CBDC Başlatmayı Düşünüyor!300x250 muhabbit - Gürcistan Merkez Bankası, CBDC Başlatmayı Düşünüyor!

Yapılan açıklamada “Dijital GEL” adı verilen projeye ait planın, Uluslararası Ödemeler Bankası’nın geçen yıl belirlediği CBDC standartlarına uyacağı da belirtildi. Yani çıkarılması düşünülen CBDC, Avrupa’nın kişisel veri koruma kurallarına ve FATF kara para aklamayı önleme direktiflerine uyacak şekilde ayarlanacak ve operatörün kullanıcıların anonim hale getirmeden istatistiksel verileri toplamasına olanak tanıyacak.

Dijital ödeme çözümlerinin küresel artışına paralel olarak, dünya çapındaki merkez bankaları kendi CBDC’lerini geliştirmek için çalışıyor. Bu eğilim önümüzdeki birkaç yıl boyunca devam ederse, geleneksel bankacılık sisteminin yükselen kripto para birimlerini mevcut finansal sisteme yerleştirmek ve entegre etmek için yollar sağlaması muhtemel görünüyor. 

Şimdiye kadar Bahamalar ve Kamboçya CBDC’lerini başlatan ilk ülkeler arasında yer alıyor. Çin’in en önemli CBDC projesi olan dijital renminbi ise, çok yakında piyasaya sürülmek üzere test ediliyor. Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği, İsveç, İngiltere, Kanada, Güney Kore ve hatta Türkiye de CBDC’leri araştırıyor ve değerlendiriyor.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla CBDC Haberleri iзin: CBDC Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar