Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $63802.92
3.23%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3489.24
1.86%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $43.06
-2.20%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $415.5
1.37%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ALTCOIN

Hindistan Merkez Bankası, CBDC İçin Bankalardan Destek İstedi!

Clock
Paylaş
Hindistan Merkez Bankası, CBDC İçin Bankalardan Destek İstedi!

Hindistan Merkez Bankası’nın (RBI), dört kamu sektörü bankasından, Hindistan’ın merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) denemelerini yapmasını istediği bildirildi.

Yapılan açıklamada, Merkez Bankasının, State Bank of India, Punjab National Bank, Union Bank of India ve Bank of Baroda’dan pilot uygulamayı dahili olarak yürütmelerini istediği belirtildi.

Binance BannerBinance Banner

Konu ile ilgili açıklama yapan üst düzey kamu sektörü bankası yetkilisi ise açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“CBDC’ler üzerinde bir pilot uygulama var. RBI bu yıl lansmanla gelebilir. Ürün tam olarak ne zaman piyasaya sürülecek ve teknik özellikler belli olacak henüz belli değil.”

Hindistan Merkez Bankası’nın ayrıca, dijital rupi konusunda birkaç fintech şirketine danışmanlık yaptığı bildiriliyor. Bunların arasında, merkez bankalarına çevrim dışı ve programlanabilir ödemeler, finansal katılım ve sınır ötesi CBDC ödemeleri gibi CBDC konularında danışmanlık yapan ABD merkezli firmalar da yer alıyor.

İlginizi çekebilir: CBDC Nedir?

Merkez bankası yetkili ise CBDC konusunda gelişmelerin yaşanabileceğini belirterek şu ifadelere yer verdi:

“İster toptan ister perakende CBDC işlemi olsun, teknolojimiz, CBDC’yi test edip tokenleştirebilecekleri ticari bankalara da genişletilebilir.”

Çalışmalar Devam Ediyor

Hatırlanacağı üzere, Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, şubat ayında, 2022 yılının federal bütçesini sunarken RBI’nin, bu mali yılda bir CBDC çıkaracağını duyurmuştu. Ardından mayıs ayında açıklama yapan Merkez Bankası, dijital rupiyi başlatmak için “aşamalı bir yaklaşım” benimseyeceğini söyledi.

cbdc

Buna benzer şekilde yine konu ile ilgili olarak açıklama yapan Hindistan Başbakanı Narendra Modi de şu ifadelere yer vermişti:

“Dijital rupi, fiziksel rupinin dijital şekli olacak ve RBI tarafından düzenlenecek. Bu, fiziksel para biriminin dijital para birimiyle değiş tokuşunu mümkün kılacak bir sistem olacak.”

Tüm bunların yanında RBI, Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimlerinin yasaklanmasını savunuyor. RBI Başkan Yardımcısı T. Rabi Sankar, bu yılın başlarında kripto para birimlerinin “temelde nakit akışı olmadığını”, “içsel bir değeri olmadığını” ve “Ponzi” planlarına benzer olduklarını söyledi. 

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar