Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $60003.84
2.50%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3202.77
1.37%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $25.92
0.66%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $537.2
0.00%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

NEDİR

Hyperledger Nedir?

Dev şirketlerin desteklediği Hyperledger nedir?

Clock
Paylaş
Hyperledger Nedir?

Hyperledger, şirketlerin ve geliştiricilerin işbirliğine dayalı blockchain tabanlı projeleri oluşturmak için Linux Vakfı tarafından ilk olarak Aralık 2015 yılında ortaya çıkarılan bir projedir. 

728×90 muhabbit - Hyperledger Nedir?300x250 muhabbit - Hyperledger Nedir?

Projedeki ana fikir, blockchain tabanlı projelerin etkileşime girmesine izin vererek sektörler arası işbirliği oluşturmaktır. Linux’un işletim sistemi gibi, Hyperledger de açık kaynaklıdır ve özgürce veri eklenmesine izin verir.

Hyperledger, bir dizi kurumsal düzeyde blockchain tabanlı yazılım projesine ev sahipliği yapmaktadır. Projeler, satıcılar, kuruluşlar, hizmet sağlayıcılar ve akademisyenler için geliştirici topluluğu tarafından blok zinciri ağları veya ticari çözümler oluşturmak ve dağıtmak için tasarlanır. 

Hyperledger Foundation personeli, açık kaynak projeleri için program yönetimi hizmetleri sağlama konusunda uzun yıllara dayanan deneyime sahip olan Linux Foundation ekibinin parçasıdır.

Hyperledger’ın gelişimini aktif olarak destekleyen 240’tan fazla kuruluş bulunuyor. Bu kuruluşlar arasında FujitsuHuawei ve Samsung gibi büyük teknoloji işletmeleri ile American Express ve JP Morgan gibi finans kurumları da yer alıyor.

Hyperledger Nasıl Çalışır?

Hyperledger’ın amacı, esnek ve farklı işletmelerin ihtiyaçlarına uyarlanabilir olmaktır. Bu, farklı ekiplerin farklı yaklaşımlar almasına izin verir. Şu anda, Hyperledger projelerinde kullanılan bir dizi farklı fikir birliği protokolü vardır. Kuruluşlar, sağlanan araçları kullanarak kendi özel blok zincirlerini birbirine bağlayabilir ve oluşturabilir.

Bu, tüm topluluğun değişiklikler üzerinde anlaşmasını sağlamak zorunda olan Ethereum ve Bitcoin gibi ağların fikir birliği yaklaşımına çok farklı bir yaklaşımdır.

Neden Hyperledger?

Blok zinciri teknolojisi genel olarak temel bir sorunu çözer. Birçok kuruluş, verileri, dağıtılmış bir veri tabanında paylaşmak ister, ancak her kullanıcı tek bir kişiye güvenmeyecektir. Blok zinciri teknolojileri, işlemleri güvenli, şeffaf bir şekilde sağlar ve eşler arası bir ağın verimliliği ile çalışan sistemlere güven kazandırır. 

hyperledger - Hyperledger Nedir?

İşletmeler için bu teknolojiyi benimsemek, iş yapma şekillerinde temel bir değişiklik yapmaktadır. Kurumsal bir yazılım çözümü olarak kullanıldığında, daha önce olmadığı kadar güven sağlar ve verimsizlik katmanlarını ortadan kaldırır.

Teknolojiler, yalnızca boyut ve karmaşıklığın yanı sıra etkinlik ve değer açısından da ölçeklenecek olan temel, sektörler arası sistemler için yapı taşlarıdır. Hyperledger teknolojisi, iş birlikçi tasarım ve yönetişim ile oluşturulmuş açık kaynak kod tabanları olduğundan, işletmeler bunları blok zinciri çözümleri oluşturmak için güvenilir altyapı olarak benimsemiştir.

Hyperledger Hedefleri

Açık kaynak kod teknolojisine dayalı olan Hyperledger, teknik ve ticari yönetişim tarafından desteklenen kurumsal blok zinciri çevresinde tarafsız, açık bir topluluk sağlamayı hedeflemektedir.

Dağıtılmış defter teknolojisi tarafından desteklenen sektörler arası platformların geliştirilmesi ve benimsenmesinin teşvik edilmesi başka bir hedef olarak karşımıza çıkıyor. Son olarak ise blok zinciri teknolojisi için pazar fırsatı hakkında yatırımcıları ve kullanıcıları eğitmek, platformun temel hedefleri arasında yer alıyor.

Hyperledger ile Yapılabilecekler

Modüler tasarımı sayesinde, Hyperledger’ı farklı amaçlar için kullanan bir dizi proje ve işletme bulunmaktadır. Örnek verecek olursak; gıda devi Walmart Hyperledger’ı kullanarak tedarik zincirinde yiyeceklerin izini sürmek için IBM ile işbirliği yaptı. Kamboçya Merkez Bankası, Japon blockhain firması Soramitsu ortaklığında Hyperledger Iroha kullanarak bir e-ödeme sistemi başlattı.

Yine başka bir büyük şirket MiPasa IBM Blockchain Platform ile birlikte Hyperledger Fabric üzerine inşa edilmiş onaylanmış koronavirüs verileri için bir platform başlattı.

Hyperledger projesi birçok geliştirici ve topluluk üyesinin dikkatini blok zincirine yönelik açık kaynaklı yaklaşımına çekmeyi başardı. Proje 2020 Küresel Forumu’nda perakende devi Walmart dahil 14 yeni üye ve hizmet sağlayıcısı ile birlikte çalışacağını duyurdu.

Hyperledger’ın açık kaynaklı yaklaşımının dünyada blockchain teknolojisine farklı bir boyut getirip getirmeyeceği merakla bekleniyor.

Daha Fazla Nedir Haberleri İçin: Nedir Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar