Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $64764.32
0.47%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3108.55
0.91%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $36.57
3.42%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $567.8
1.41%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

İran, CBDC Çalışmalarında Sona Yaklaşıyor!

Ülke, CBDC çalışması kapsamında pilot çalışma başlatmayı planlıyor.

Clock
Paylaş
İran, CBDC Çalışmalarında Sona Yaklaşıyor!

İran Merkez Bankası’nın (CBI) yakın zaman içinde bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) pilot çalışması başlatmayı planladığı açıklandı.

Yerel haber ajansı tarafından yayımlanan bir habere göre, Merkez Bankası Başkan Yardımcısı, CBDC’lerin ülkenin finansal tutarsızlıkları çözmesine yardımcı olabileceğini söyledi. 

728×90 muhabbit - İran, CBDC Çalışmalarında Sona Yaklaşıyor!300x250 muhabbit - İran, CBDC Çalışmalarında Sona Yaklaşıyor!

İlginizi çekebilir: CBDC Nedir?

Bilindiği üzere İran’da bağımsız bir dijital para biriminin geliştirilmesi, 2018 yılında CBI’ın yürütme kolu olan Bilişim Hizmetleri Şirketi tarafından başlatıldı. Uzun zamandır yürütülen geliştirme aşamasının tamamlanmasının ardından, pilot uygulama aşamasına gelinmiş oldu.

Bu arada İran’ın yakın zamanda başlatmayı düşündüğü CBDC’nin, Hyperledger Fabric platformu kullanılarak geliştirildiği bildiriliyor.

Hâlihazırda İran, ABD tarafından uygulanan ağır ekonomik yaptırımların yükünden kurtulabilmiş değil. Ülke, bu yaptırımlar sonucunda ciddi anlamda finansal ve ekonomik zorluklar yaşıyor. Ekonomik anlamda, üzerinde bulunan baskılardan kurtulmak için çıkış yolu arayan İran, çeşitli uygulamaları denemeye başladı. Son çözüm olarak ise bu sorunların ortasında, kripto paralara odaklanıldı. Bu kapsamda da ekonomiyi canlandırmak umuduyla Bitcoin madenciliğini yasallaştıran ilk ülkeler arasında yer aldı.

Ancak her ne kadar madencilik faaliyeti yasal hâle gelse de son dönemlerde yaşanan elektrik kesintileri, beraberinde bazı problemleri getirdi. Bunun üzerine ise yetkililer birçok kez madencilik operasyonlarının geçici olarak durdurulması için girişimlerde bulundu.

İran ayrıca ticari yaptırımları aşma umuduyla kripto para birimlerini uluslararası ticaret için kullanmak istiyor. Hatırlanacağı üzere CBI ve Ticaret Bakanlığı, CBI’ın ödeme platformunu, işletmelerin kripto para birimleri kullanarak ödeme yapmalarına olanak tanıyan bir ticaret sistemine bağlamak için bir anlaşmaya yaptı. 

Ülkeler CBDC Çalışmalarını Hızlandırdı

Şu anda, yaklaşık 100 ülkenin bağımsız bir dijital para birimi üzerinde çalışmalar gerçekleştirdiği biliniyor. Ancak bu ülkelerden sadece birkaçı pilot aşamaya geldi. Bu ülkeler arasında Çin, en öndeki yerini hâlâ koruyor. CBDC geliştirmesini 2019’da tamamlayan Çin, şu anda çeşitli şehirlerinde ve perakende sektörlerinde toplu olarak test çalışmaları gerçekleştiriyor. 

cbdc 1178x600 - İran, CBDC Çalışmalarında Sona Yaklaşıyor!
CBDC Çalışması Başlatılan Bölgeler

Bunun yanında Fransa ve İsviçre de birden fazla pilot uygulama gerçekleştirdi. Güney Kore, Japonya ve Rusya’nın da 2022 yılında CBDC denemelerine başlaması bekleniyor.

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar