Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66600
4.49%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3485.54
2.76%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $28.12
4.96%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $591.7
3.88%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Jamaika Merkez Bankası, CBDC Çalışmalarında Sona Yaklaştı!

Jamaika Merkez Bankası, CBDC çalışmalarını başarıyla tamamladığını duyurdu.

Clock
Paylaş
Jamaika Merkez Bankası, CBDC Çalışmalarında Sona Yaklaştı!

Jamaika Merkez Bankası (BoJ), 2022 yılının ilk çeyreğinde kullanıma sunmayı hedeflediği Merkez Bankası dijital para birimi (CBDC) çalışmalarını başarıyla tamamladığını duyurdu.

Merkez bankası bilgi servisi tarafından yayımlanan duyuruya göre, Jamaika Merkez Bankası ilk olarak Mart 2021’de başlattığı CBDC prototip test çalışmalarını yaklaşık olarak sekiz ay gibi bir sürede tamamlamış oldu.

728×90 muhabbit - Jamaika Merkez Bankası, CBDC Çalışmalarında Sona Yaklaştı!300x250 muhabbit - Jamaika Merkez Bankası, CBDC Çalışmalarında Sona Yaklaştı!

İlginizi çekebilir: CBDC Nedir?

Bu kapsamda yapmış olduğu pilot uygulamanın bir parçası olarak BoJ, 9 Ağustos tarihinde mevduat kabul eden kurumlara ve yetkili ödeme hizmeti sağlayıcılarına sunulmak üzere 230 milyon Jamaika doları (JMD) (yaklaşık 1,5 milyon dolar) değerinde CBDC bastı.

Bunun yanında Merkez Bankası, BoJ’un bankacılık departmanında görev yapan personellere 1 milyon JMD (6.500 $) değerinde dijital para birimi dağıttı. Ayrıca 29 Ekim tarihinde banka Jamaika’nın en büyük finans kurumlarından biri olan National Commercial Bank’a (NCB) 5 milyon JMD (32.000 $) değerinde CBDC verdi.

Böylece NCB, Jamaika’nın CBDC pilot çalışmalarında yatırımcılar ve tüketiciler olmak üzere 57 müşteriye hizmet veren ilk cüzdan sağlayıcısı oldu. Bu gelişme ile birlikte müşteriler, Aralık 2021’de NCB sponsorluğundaki bir etkinlikte kişiden kişiye, nakit giriş ve nakit çıkış işlemlerini gerçekleştirme imkanı sağlamış oldu.

CBDC Ön Testlerinde Sona Yaklaşıldı

Tüm bu gelişmelerden sonra BoJ şimdi de, iki yeni cüzdan sağlayıcı ile de anlaşma yaparak, 2022’nin ilk çeyreğinde ülke çapında bir sunumla CBDC alanında ilerlemeyi planlıyor. Merkez bankasının birlikte çalıştığı bu sağlayıcılar halihazırda sanal simülasyon testlerini yürütmeye ”devam” diyor. Gerekli ön testlerin sonunda ise bu sağlayıcılar CBDC’yi BoJ’den sipariş edip ardından müşterilerine dağıtabilir hale gelecekler.  

Hatırlanacağı üzere Jamaika Merkez Bankası, 2021 yılının mart ayında dijital para projesi için teknoloji sağlayıcısı olarak İrlandalı kriptografi güvenlik firması eCurrency Mint ile ortaklık kurmuştu. Bankanın birlikte çalıştığı şirketin halihazırda Senegal gibi ülkelerde CBDC geliştirilmesine dahil olduğu biliniyor. 

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar