Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66013.98
-1.31%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3484.48
0.08%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $30.36
-2.60%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $601.5
0.00%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Lübnan, Ekonomik Kriz Sırasında Kripto Para Birimi Çıkaracak!

Lübnan, kendi kripto parasını çıkarmaya karar verdi!

Clock
Paylaş
Lübnan, Ekonomik Kriz Sırasında Kripto Para Birimi Çıkaracak!

Lübnan Merkez Bankası, ekonomik ve finansal kriz ile mücadele etmek amacıyla 2021’de yeni bir dijital para birimi başlatacak.

Merkez Bankası yöneticisi Riad Salameh, Pazartesi günü yaptığı bir toplantıda bankacılık sistemine olan güveni artırmanın bir yolu olarak “Lübnan Dijital Para Birimi projesi hazırlamalıyız” dedi.

728×90 muhabbit - Lübnan, Ekonomik Kriz Sırasında Kripto Para Birimi Çıkaracak!300x250 muhabbit - Lübnan, Ekonomik Kriz Sırasında Kripto Para Birimi Çıkaracak!

Ulusal Haber Ajansı’na göre Salameh, “Lübnan pazarındaki parasal arza gelince, insanların evinde sakladığı 10 milyar $ olduğunu tahmin ediyoruz.” dedi.

Merkez Bankası yöneticisi, 2021’de başlatılan dijital para projesinin yerel ve yurtdışındaki para akışını artırmak için nakitsiz bir finansal sistemin uygulanmasına yardımcı olacağını sözlerine ekledi.

Lübnan, geniş küresel diasporasından gelen işçi dövizlerine büyük ölçüde güveniyor. Dünya Bankası’na göre, 2019’da kişisel havaleler, Lübnan gayri safi yurtiçi hasılatının yaklaşık %14’ünü temsil ediyordu.

Salameh, Lübnan’ın daha geniş bir piyasa krizine karşı bir önlem olarak altın rezervlerini koruyacağını söyledi. Böyle bir kriz meydana gelirse, Merkez Bankası acil yardım için altın rezervlerini dış piyasalarda tasfiye edebilir.

Ülkenin merkez bankası Banque Du Liban, en az 2018’den beri devlet tarafından işletilen bir dijital para birimi fikrinin etrafında dönüyor. Bu yılın başlarında, şiddetli protestolar ve sessiz banka operasyonları Lübnan’ın finans sistemini durma noktasına getirdikten sonra çabalar hızlandı.

Dolar krizi ile karşılaşan bankalar, döviz işlemlerine getirilen kısıtlamaları sıkılaştırdı ve para çekme işlemlerini ayda 400 $’a kadar sınırladı. Değer kaybeden Lübnan lirası, yerel para biriminde işlem yapmayı neredeyse imkansız hale getirdi.

Haziran ayında protestocular, uzun zamandır ABD doları başına 1.500 olarak sabitlenmiş liranın çöküşüne öfkeyle tepki vererek Trablus Merkez Bankası’nı ateşe verdi.

Lübnan itibari parasına ilişkin artan kafa karışıklığı, yerel halk arasında bir Bitcoin satın alım dalgasını tetikledi ve Localbitcoins gibi eşler arası pazarların faaliyette keskin bir artış görmesine sebep oldu.

Siyasi kaos Lübnan için yeni değil. Küçük Akdeniz ülkesi, 15 yıldır süren iç savaşın ardından yeni bir sayfa açmak için mücadele ediyor.

Daha fazla kripto para haberleri için: Kripto Para Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar