Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $59908.01
2.17%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3186.6
0.88%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $25.68
-0.62%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $536.3
1.23%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

Kaçak Elektrik Kullanan Kripto Para Madencileri Tutuklandı

Malezya’da kaçak elektrik kullanarak kripto para madenciliği yaptığı tespit edilen iki şirket kapatıldı.

Clock
Paylaş
Kaçak Elektrik Kullanan Kripto Para Madencileri Tutuklandı

Malezya’da kaçak elektrik kullanarak kripto para madenciliği yaptığı tespit edilen iki şirket kapatıldı. Ayda yaklaşık 20.000 dolar değerinde elektrik çaldıkları belirlenen madenciler tutuklandı.

728×90 muhabbit - Kaçak Elektrik Kullanan Kripto Para Madencileri Tutuklandı300x250 muhabbit - Kaçak Elektrik Kullanan Kripto Para Madencileri Tutuklandı

Malezya’nın Johor eyaletindeki yetkililer, üç yıl içinde toplamda 600.000 dolar değerinde elektrik hırsızlığı yaparak madencilik faaliyetini sürdüren şirketlere düzenlemiş olduğu operasyonu tamamladı. Yerel haber sitesi The Star’ın 1 Eylül tarihli haberinde konuyu detayları ile ele aldı. Enerji şirketi Tenaga Nasional Berhad (TNB) ve yerel yetkililer, başarılı bir operasyon sonrasında  yasa dışı yöntemler ile üretim yapan sorumlu kişilerin tutuklandığı bilgisini verdi. Yetkililer, İskender Puteri kentindeki iki maden işletmesinin baskın sonrasında kapatıldığını bildirdi.

Ülkenin Enerji Komisyonu Bölge Müdürü Nazlin Alim Sadikhi, baskından sonra bir açıklama gerçekleştirdi. Yaptığı açıklamada kapatılan tesislerden birinin üç yıl, diğer tesisin ise iki yıldır faaliyet gösterdiğini söyledi. Nazlin, ilk tesiste 100 ve ikinci tesiste ise 48 tane üretim makinesi bulduklarından bahsetti. Yoğun güç tüketimine rağmen şirketlerin yaptıkları üretim işlemleri için aylık 7 ile 14 dolar arası elektrik faturası ödediklerini söyledi. Halbuki firmaların sahip olduğu teçhizatların 24 saat çalıştığını ve ayda yaklaşık 20.000 dolarlık elektrik tüketimi gerçekleştirdiğini söyledi.

Sadikhi, elektriğin TNB sayacı üzerinden geçmediğini, yasa dışı kablolama yolu ile doğrudan sisteme entegre edildiğini tespit ettiklerini iletti.

Malezya’da Madencilik

Malezya’da kripto para madenciliği ve ticaretine izin veriliyor. Ancak yasa dışı enerji sistemi kullanılarak elde eden Bitcoin ( BTC ) madenciliği ülkede süregelen bir sorun olmaya devam ediyor.

Malezya Elektrik Tedarik Yasası’na göre, ev içi tesisat dışında bir yerde elektrik hırsızlığı yapanlar, en fazla 1,2 milyon dolar veya on yıl hapis cezasıyla karşı karşıya kalıyor. Ancak haberi yapan The Star, son hırsızlıktan sorumlu kişilerin on yıl hapis veya suçlu bulundukları takdirde en fazla 240.000 dolar para cezasına çarptırılabileceğini bildirdi.

Son olarak TNB mühendisi Mohd Satari Mohamad konu ile ilgili bir açıklamada bulundu. 2019 yılı haziran ayı ile 2020 yılı ağustos ayı arasında kaçak elektrik kullanımı nedeni ile madencilik şirketlerine  33 defa operasyon yapıldığını bildirdi. Yapılan bu operasyonlarda şirketlerin toplamda 760.000 dolar değerinde elektrik hırsızlığı yaptığını da tespit ettiklerini sözlerine ekledi.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar