Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66113.7
0.59%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3563.1
4.44%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $29.99
1.25%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $605.5
1.66%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Meksika Merkez Bankası Başkanı: Bitcoin, Para Birimi Değil, Takas Ürünüdür!

Başkan, Bitcoin’in güvenilir bir ödeme yöntemi olmadığını belirtiyor.

Clock
Paylaş
Meksika Merkez Bankası Başkanı: Bitcoin, Para Birimi Değil, Takas Ürünüdür!

Meksika merkez bankası başkanı, yaptığı bir açıklama ile Bitcoin’in gelişmiş bir para birimi olmadığını iddia etti. Başkan, BTC’nin, zayıf bir değer deposu ve yüksek riskli bir yatırımdan başka bir şey olmadığını belirterek, Meksika’nın bunu asla yasal hale getirmeyeceğini dile getirdi.

728×90 muhabbit - Meksika Merkez Bankası Başkanı: Bitcoin, Para Birimi Değil, Takas Ürünüdür!300x250 muhabbit - Meksika Merkez Bankası Başkanı: Bitcoin, Para Birimi Değil, Takas Ürünüdür!

Başkan Alejandro Diaz de Leon, Bitcoin’in finans dünyasındaki önemini küçümseyen ifadeler kullanarak, onu takas ticaretine benzetiyor:

“Kim bir mal veya hizmet karşılığında Bitcoin alırsa, bu işlemin takasa daha çok benzediğine inanıyoruz çünkü o kişi bir malı bir malla değiş tokuş ediyor, ama bir mal için gerçekten para ödemiş olmuyor.”

Merkez bankasının Bitcoin hakkındaki bu tutumu aslında yeni bir gelişme değil. Haziran ayında banka, Maliye Bakanlığı ile Meksikalılara “kripto para varlıklarının Meksika’da yasal ödeme aracı olmadığını ve mevcut yasal çerçeve kapsamında para birimi olmadığını” hatırlatan bir açıklama yayınlamıştı.

Bankanın bu görüşü, Meksika’nın en zengin iş insanlarından biri olan Ricardo Salinas Pliego’nun bankası Banco Azteca’nın kripto para birimi Bitcoin‘i kabul etmeye başladığını iddia etmesinden sonra ortaya çıktı.

Şimdi ise Reuters tarafından yayımlanan habere göre, Banxico başkanı, El Salvador’da yasal para birimi haline gelmesinden sonra bile BTC hakkındaki fikrini değiştirmedi.

“Zamanımızda para, merkez bankaları tarafından verilen fiat paraya dönüşmüştür. Bitcoin, günlük yasal ihaleden çok değerli metallerin bir boyutu gibidir.”

Bitcoin Güvenilir Değil

Diğer birçok bankacının yaptığı gibi Bitcoin’in para birimi özelliklerini eleştiren Diaz de Leon, herhangi bir enstrümanın para birimi olarak kabul edilebilmesi için güvenilir bir ödeme yöntemi olması gerektiğini ve Bitcoin’in şu an bu özellikleri taşımadığını belirtti. Sürekli oynak bir fiyat politikasına sahip olan Bitcoin’in kullanılabilir olmadığını da belirten başkan şu ifadelere yer verdi:

“İnsanlar satın alma güçlerinin, maaşlarının bir günden diğerine %10 artmasını veya düşmesini istemeyecektir. Satın alma gücü için bu oynaklığı istemezsiniz. Bu anlamda, iyi bir değer koruması değildir.”

Merkez bankası başkanı ve Maliye Bakanı’nın her ne kadar Bitcoin tarafından olumsuz düşüncelere sahip olduğu bilinse de, Meksika hızlı bir şekilde kripto para birimlerini benimsemeye devam ediyor. Küresel olarak çoğu insan için Bitcoin spekülatif bir varlık olarak görülürken, Meksikalılar sıkıcı ve genellikle pahalı çevrim içi ödeme kanallarını atlamanın bir yolu olarak kripto para birimlerine yöneliyorlar.

Buna örnek olarak ise, ülkenin önde gelen kripto para borsası Bitso, yeni kullanıcılarda ve işlem hacminde hızlı bir artış görüyor. 2020’nin sonunda, Bitso, önde gelen 35 geleneksel aracı kurumdan iki kat daha fazla kullanıcıya sahip hale geldi.

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar