Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66568
3.97%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3485.83
2.43%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $28.14
4.92%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $591.9
3.77%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Merkezi Olmayan Arama Motoru Presearch, Avrupa’daki Android Cihazlarda “Varsayılan” Olarak Kullanılabilecek!

Google’ın rakipleri, arama motoru pazarındaki pastadan pay almak istiyor.

Clock
Paylaş
Merkezi Olmayan Arama Motoru Presearch, Avrupa’daki Android Cihazlarda “Varsayılan” Olarak Kullanılabilecek!

Merkezi olmayan arama motoru Presearch, 1 Eylül’den itibaren, İngiltere ve Avrupa’da satılan tüm yeni ve fabrika ayarlarına sıfırlanmış cihazlarda varsayılan seçenek olarak listeleneceklerini duyurdu.

Böylece, Presearch‘ün özel, merkezi olmayan arama motoru seçeneği artık Avrupa’daki diğer birçok uygun arama motorunun yanı sıra Android cihazlarda listelenecek. Arama motorları rastgele listelenecek olsa da, Presearch kullanıcının konumuna göre farklı görünebilecek. 

728×90 muhabbit - Merkezi Olmayan Arama Motoru Presearch, Avrupa'daki Android Cihazlarda "Varsayılan" Olarak Kullanılabilecek!300x250 muhabbit - Merkezi Olmayan Arama Motoru Presearch, Avrupa'daki Android Cihazlarda "Varsayılan" Olarak Kullanılabilecek!

Bilindiği üzere blockchain tabanlı girişim Presearch, ocak ayında, Google’a daha özel bir alternatif olabilmek için merkeziyetsiz bir arama motoru yayınlamıştı. Presearch, tıpkı Brave’in kullanıcılarını reklamlar ile ödüllendirdiği gibi, kendi yerel tokenleri PRE ile de ödüllendirerek kullanıcı çekmeye devam ediyor.

Presearch hakkında daha detaylı bilgi için Google’a Yeni ve Merkeziyetsiz Bir Rakip Geliyor, başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Ethereum tabanlı proje, arama yapan kullanıcıların kimliğini korumaya yardımcı olmak için bağımsız kuruluşlar tarafından destekleniyor. Dahası, Presearch, Google’ın sahip olduğu tekeli kırabilmek için iyi bir alternatif olarak görülüyor.

Google tarafı ise her ne kadar kendisine rakip olarak görse de Presearch’i varsayılan tarayıcı olarak kullanılması seçeneğini aktif hale getirdi. Google tarafından alınan bu karar, teknoloji şirketinin arama motoru hakimiyetini sağlamlaştırmak için Android’i kullandığı yönündeki suçlamalar üzerine Avrupa Komisyonu ile uzun süredir devam eden bir yasal mücadelenin ardından geldi. 

Google Cezadan Sonra Rakipleri Listeleme Kararı Aldı

Hatırlanacağı üzere 2018 yılında Avrupa Komisyonu’nun düzenleyicisi, akıllı telefon işletim sistemlerinde rekabeti haksız bir şekilde sınırlandırdığı için Google’a rekor düzeyde (4,24 milyar avro) para cezası vermişti. Bunun üzerine de 2019’da Google, arama motoru rakiplerinin Android cihazlarda ücretsiz olarak rekabet etmesine izin vereceğini söyledi.

Presearch, 2,3 milyondan fazla kayıtlı kullanıcısı ile günde 1 milyondan fazla aramayı gerçekleştiriyor. Şirket, günlük aramaların Ocak 2021’den bu yana yaklaşık olarak %300’den fazla arttığını söylüyor.

Google, küresel arama motoru pazarında fiili lider olmaya devam etse de, birkaç rakip onun hakimiyetini ele almaya çalıştı. Bunlardan biri de kripto para destekli bir web tarayıcısı olan Brave. Son dönemlerde oldukça popüler hale gelen Brave, kısa süre önce kullanıcılara Google’ın kişisel veri toplamasına bir alternatif sağlamak için gizliliği koruyan yeni bir beta arama motorunu piyasaya sürdüğünü duyurdu.

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar