BİZİ TAKİP EDİN

BLOCKCHAIN

Nasdaq, Kendine Ait Kripto Para Borsası Oluşturuyor

Görünüşe göre Nasdaq kripto para piyasasında önemli bir oyuncu olmaya hazırlanıyor.

Yayın:

-

Nasdaq, kendi tokenlerini üretmek ve kripto para borsası oluşturmak adına, bir blockchain yazılım firması olan R3 ile anlaşma yaptı.

Nasdaq’ın dijital varlık başkanı Johan Toll ise;

“Blockchain teknolojisi belirli ticari işlemleri kolaylaştırmak iyi bir yol gibi görünüyor.” dedi.

Corda Blockchain adı verilen yazılımın arkasında, 2014 yılında kurulan R3 şirketi var. Açık kaynak kodlu yazılım, kişisel kullanıcılar için blockchain teknolojisi kullanarak uygulama geliştirme olanağı sunuyor. 2018 yılında ise şirket, Corda Enterprise adı altında uygulamanın ticari versiyonunu yayınladı.

Geçtiğimiz çarşamba açıklanan iş birliğinin amacı, kolayca token üretmek ve kripto para borsası oluşturmak olarak açıklandı. Toll ise;

“Bu iş birliği sayesinde oluşturulan platformun, amaçladığımız şeylere tam anlamıyla destek sağlayacağını düşünüyorum”. Dedi.

R3, Nasdaq İçin İyi Bir İş Ortağı

Toll, ayrıca;

“R3 şirketi, geleneksel finans kurumlarıyla beraber çalışacak şirketlerin öncülerinden biri ve artan sağlık, nakliye ve dijital pazarlarla ilgili talepleri karşılamaya hazır olan Nasdaq gibi bir şirket ile çalışmak için iyi bir konumda.” dedi

Toll;

“An itibariyle manuel olarak idare edilen pazar, yakın gelecekte çok büyük olasılıkla dijitalleştirilmiş bir iş anlayışı ile idare edilecek ve bu durum piyasa kullanıcılarının ve katılımcılarının varlıklarını düzenlemek için birbirleriyle çok daha kolay bağlantı kurmasını sağlayacak.” dedi.

Toll, Nasdaq’ın R3 ile olan ortaklığının münhasır olmadığını ve şirketin Symboint dahil diğer blockchain yazılım sağlayıcıları ile çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz haftalarda 300’den fazla katılımcısı bulunan Corda platformuna İş Bankası’da katıldı. Ve bu katılım ile beraber İş Bankası, bu programa katılan ilk Türk bankası oldu. İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Yalçın Sezen, İş Bankası’nın bu programa dahil olma sebebini “güvenlik, hız ve operasyonel verimliliği arttırma” olarak nitelendirdi.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BLOCKCHAIN

Alibaba Kurucusu Jack Ma: Dijital Para Birimi, Parayı Yeniden Tanımlayabilir!

Jack Ma, dijital paranın finans sisteminin merkezinde yer alacağını açıkladı.

Yayın:

-

24 ​​Ekim tarihinde Şangay’da çeşitli organizasyon komitesi üyesi kuruluşlar tarafından düzenlenen 2. Finans Zirvesi’ne Birleşmiş Milletler Dijital İşbirliği Üst Düzey Grubu eş başkanı olarak katılan Jack Ma, dijital para birimleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Dijital para biriminin, para birimini yeniden tanımlayabileceğini söyleyen Ma, Dijital para birimi hakkında konuşurken şu ifadeler yer verdi:

“Örnek olarak dijital para birimini alın. 30 yıl sonra dünyanın ihtiyaç duyduğu finansal sistem gelecek vizyonla inşa edilirse, dijital para birimi çok önemli bir gösterge olabilir.”

Açıklamalarına devam eden Ma, günümüzde dijital para birimi standartları yakalamaktan çok değer yaratma zamanı olduğunu söyledi. Dijital para birimi aracılığıyla yeni bir finansal sistemin nasıl kurulacağının tek yolunun, dünya için geleceği düşünmek, küresel ticaretin nasıl yapılacağını düşünmek ve dünyayı düşünmek olduğunu açıkladı.

Dünya ticaretinin sürdürülebilirlik, yeşillik ve kapsayıcılık sorunlarını gerçekten çözmek için ise teste dayanabilecek ve blockchain teknolojisi temelinde kurulmuş bir veri tabanı olması gerektiğini bildirdi.

Dijital para biriminin çığır açacağından bahseden Ma ayrıca şu açıklamayı yaptı:

“Para biriminin ana işlevi hala var olsa da, dijital para birimi kesinlikle para birimini yeniden tanımlayacak. Tıpkı Apple cep telefonunun cep telefonunu yeniden tanımlaması gibi.”

Çin’in en zengin kişisi Jack Ma, Çin’in en büyük e-ticaret platformu Alibaba‘nın kurucusu ve eski başkanıdır. Ticaret faaliyetlerinin yanında finans sistemine de çok meraklı olan işadamı, en eski ödeme sistemlerinden biri olan ve şimdi Çin’deki en büyük ödeme platformu olan Alipay’in de sahibidir. Bunun yanında Alipay’in operatörü ve Alibaba Group’un bir iştiraki olan Ant Group’un kurucusudur.  Ayrıca şirket yakın zaman önce AntChain adı verilen yeni bir blockchain çözümünü de başlatmıştır.

Görünüşe göre Alibaba’nın kurucusu Jack Ma, dijital para biriminin muhtemelen parayı yeniden tanımlayacağına ve gelecekteki  küresel finans sistemimizin merkezinde yer alacağına inanıyor.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

BLOCKCHAIN

Rusya Merkez Bankası Başkanı: Dijital Ruble Gizliliği Sağlamalı

Dijital ruble nakit parayla aynı düzeyde anonim olmayacak.

Yayın:

-

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, yaklaşan bir dijital rublenin dolaşımıyla ilgili olarak anonimlik ve mahremiyet arasında bir çizgi olduğunu açıkladı.

23 Ekim tarihinde düzenlediği basın toplantısında konuşan Nabiullina, Rusya’nın dijital rublesinin nakit parayla aynı seviyede anonimliğe sahip olmayacağını söyledi. Nabiullina ayrıca şu açıklamalarda bulundu:

“Yine de anonimliği dijital ruble işlemlerinin gizliliği ile karıştırmamalıyız. Nitekim, nakit işlemlerle desteklenen ruble ile aynı düzeyde anonimlik olmayacaktır. Ancak gizliliğin artırılması da beklenmektedir.”

Nabiullina, bir dijital rublenin, Merkez Bankasının finansal işlemleri daha fazla şeffaflıkla takip etmesini sağlayan benzersiz bir dijital koda sahip olacağını açıkladı. Yetkili, Rusya Merkez Bankası dışındaki tarafların bu verilere erişip erişemeyecekleri konusunda herhangi bir bilgini şu an bulunmadığını da sözlerine ekledi. Başkan:

“Merkez Bankası, dijital para biriminin kaydını tutacak. İşlemleri başka birinin görüp göremeyeceği, onaylanmış dijital ruble modeline bağlı olacaktır.”

Hatırlanacağı üzere Rusya merkez bankası, merkez bankası dijital para birimi (CBDC) planlarını 13 Ekim’de resmen yayınladı. Yine yakın zamanda çıkan haberlere göre en az beş Rus bankası’nın, 2021’in ilk yarısında Rusya’nın halka açık olmayan dijital ruble pilot uygulamasında yer almak istediği açıklanmıştı. Dijital Ruble ile ilgilenen devlet destekli Bankaların Promsvyazbank, The Credit Bank of Moscow, Commercial Bank Zenit, Mortgage Bank Dom.RF ve Crimea’s Russian National Commercial Bank olduğu bildirilmişti.

Rusya, 2021’de CBDC testlerini başlatmayı umarken, yakında nakit paranın yanında ek bir para biçimi olarak dijital bir ruble de kullanılabilir. 23 Ekim tarihinde konu ile ilgili olarak açıklama yapan bir hükümet yetkilisi, CBDC yarışında birinci olmanın Rusya için özellikle önemli olmadığını öne sürdü.

Daha Fazla CBDC Haberleri İçin: CBDC Haberleri

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.