Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $65629.79
2.25%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3189.2
4.11%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $36.94
4.38%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $568.7
1.17%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Nijerya, Stablecoinlerin Kullanım Alanları İçin Yasal Hazırlıklar Yapıyor!

Nijerya Merkez Bankası tarafından yayımlanan son strateji belgesinde, ülkenin, stablecoinler için yasal bir çerçeve oluşturmak istediği belirtiliyor.

Clock
Paylaş
Nijerya, Stablecoinlerin Kullanım Alanları İçin Yasal Hazırlıklar Yapıyor!

Nijerya Merkez Bankası (CBN) tarafından yayımlanan son strateji belgesine göre, bankanın, stablecoinler için yasal bir çerçeve oluşturma hazırlığında olduğu anlaşılıyor.

Bilindiği üzere Nijerya, kendi merkez bankası dijital para birimini (CBDC) benimseme konusunda çalışma yapan ülkeler arasında yer alıyor. Şimdi ise yayımlanan bilgilere göre ülke, özel stablecoinlerin varlığını kabul etmeye hazır gibi görünüyor.

728×90 muhabbit - Nijerya, Stablecoinlerin Kullanım Alanları İçin Yasal Hazırlıklar Yapıyor!300x250 muhabbit - Nijerya, Stablecoinlerin Kullanım Alanları İçin Yasal Hazırlıklar Yapıyor!

CBN’in, “Nijerya Ödeme Sistemi Vizyonu 2025” başlığı altında yayımladığı raporda ayrıca, stablecoinlerin potansiyel kullanım alanları için düzenleyici bir çerçevenin geliştirilmesi de yer alıyor. Ülke genelinde kullanılması planlanan stablecoinlerin, başarılı bir ödeme mekanizması haline gelmesi için yasal gerekliliklerin olduğu belirtiliyor.

Rapor detaylı olarak incelendiğinde, ilk madeni para tekliflerinin (ICO) düzenlenmesi ile ilgili faaliyetlere de yer verildiği görülüyor. Ayrıca, kripto paralar konusunda henüz bir düzenleme çalışması yapılmamasının, yatırımcı kayıplarına neden olduğu belirtiliyor.

İlginizi çekebilir: ICO Nedir?

ICO’ların benimsenmesinin önemli bir gelişme olarak nitelendiren CBN, bunları, sermaye projeleri için kaynak yaratma, eşler arası borç verme ve kitle fonlaması için yeni bir yaklaşım olarak görüyor. İşte bu gibi nedenlerden dolayı da düzenleyici bir çerçeve oluşturulmasının gerekliliği özellikle vurgulanıyor.

Nijerya CBDC Kullanımını Yaygınlaştırmak İstiyor

Nijerya, “nakitsiz Nijerya” politikası kapsamında, ülkenin CBDC projesi olan eNaira’nın kullanımını da artırmak istiyor. Bu kapsamda da yetkililer, bireylerin ve işletmelerin ATM’lerden çekebileceği nakit miktarını büyük ölçüde azalttığını duyurdu.

Kısa süre önce Nijerya Merkez Bankası tarafından yayımlanan bir açıklamada, bireylerin ve işletmelerin artık ATM’lerden para çekimlerinin günde 45 dolar ve haftada 225 dolar ile sınırlı olacağı belirtildi.

Bunun yanında, bankalardan çekilecek miktarlara da sınırlama getiren Merkez Bankası, bireylere 225 dolar işletmelere ise 1.125 dolar haftalık çekim sınırı getirildiğini belirtti. Eğer bu kullanıcılar belirtilen miktarlar üzerinde çekim yapmak isterlerse bireylerin %5 ve işletmelerin ise %10 ücret ödemek zorunda kalacağı açıklandı.

CBDC Kullanım Oranları Çok Düşük

25 Ekim 2021 tarihinde lansmanı yapılan eNaira’nın, kullanım oranları beklentinin oldukça altında kaldı.

11 milyonun üzerinde bir nüfusa sahip olan Nijerya’da sadece %0,5’lik bir kitlenin, geçtiğimiz yıl piyasaya sürülen dijital para birimini kullandığı belirtildi. İşte bu oranların beklenen seviyelere gelmesini isteyen yetkililer, vatandaşlarını CBDC’yi kullanmaya yönlendirmek istiyor.

İlginizi çekebilir: CBDC Nedir?

CBDC Para Politika  1200x600 - Nijerya, Stablecoinlerin Kullanım Alanları İçin Yasal Hazırlıklar Yapıyor!

Aslında Nijeryalılar kripto paralara olan ilgileri ile biliniyor. Hatta bölge ile ilgili yayımlanan raporlarda Nijerya, Afrika’nın kripto para benimseme konusundaki en iyi ülkesi olarak tanımlanıyor. Chainalysis tarafından hazırlanan bir raporda, ülke, kripto para benimseme konusunda küresel olarak 11. sırada yer alıyor.

Nijerya ile ilgili bir rapor da önde gelen kripto para borsalarından KuCoin tarafından yayımlandı. Raporda, 18-60 yaşları arasındaki Nijeryalı nüfusun %35’inin bu yıl kripto para sahibi olduğu veya kripto para alım satımı yaptığı belirtildi.

İlk defa 2012 yılında “nakitsiz” politikasını duyuran Nijerya, nakit kullanımından uzaklaşmanın, ödeme sistemini daha verimli hale getireceğini düşünüyor. Yetkililer ayrıca, dijital ödeme sisteminin, bankacılık hizmetlerinin maliyetini düşüreceğini ve para politikasının etkinliğini artıracağını belirtiyor.

Twitter’dan anlık ve hızlı haber akışı için: https://twitter.com/Muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar