Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $59109.49
5.00%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3321.48
2.85%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $39.66
0.94%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $407.9
2.46%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Paxful Anketine Göre Arjantinliler Kripto Parayı Çok Sevdi

Arjantinliler geleneksel varlıklara ve fiat para birimlerine kıyasla kripto varlıklarına yatırım yapmayı tercih etti.

Clock
Paylaş
Paxful Anketine Göre Arjantinliler Kripto Parayı Çok Sevdi

Küresel eşler arası bitcoin pazarı Paxful, yapmış olduğu  son anketinde Arjantinlilerin geleneksel varlıklara ve fiat para birimlerine kıyasla kripto varlıklarına yatırım yapmayı tercih ettiğini duyurdu. 

Binance BannerBinance Banner

Yapılan açıklamarda, Arjantin’deki ekonomik koşullar, yeni finansal derinlikler nedeniyle hızla kötüleşiyor. Hükümet, ekonomiyi canlandırmak için çeşitli önlemler alıyor, ancak bu ekonominin canlanması için yeterli görülmüyor. Arjantin itibari para birimi olan Peso, her geçen gün yeni bir değerini kaybediyor. Bunun sonucu olarak halk, geleneksel paraya olan inancını kaybediyor ve kripto para birimleri de dahil olmak üzere alternatif varlıklara yöneliyor. 

Arjantin’deki kripto para çılgınlığı mantıklı nedenlere dayanıyor. Yakın zamanda yayımlanan bir Paxful anketinde, Arjantin vatandaşlarının kripto varlıklarına büyük güven duyduğu ortaya çıktı .  Katılımcıların yaklaşık yüzde 69,5’i, kendilerini Peso’yu saran ekonomik belirsizliklerden korumak için en az bir kripto yatırımı yaptıklarını belirtti.

Dahası, anket, katılımcıların yaklaşık yüzde 67,8’inin güvenlik söz konusu olduğunda kripto para birimlerini Peso’dan daha yükseğe koyduğuna işaret etti. Yüzde 73,4’lük bir çoğunluk ise, kripto para birimlerinin ekonomik çöküntüye karşı bir önlem olduğuna inanıyor.

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve ülkeleri ekonomik olarak sıkıntıya sokan Koronavirüs Pandemisi de, Latin Amerika ülkesi olan Arjantin’de kripto para kullanımını hızlandırdı. Daha fazla Arjantinli kriptoyu tanıma fırsatı buldu ve sevmeye başladı. Bunun sonuçlarından birisi de son birkaç ayda kripto işlem hacminde yüzde 37,5’lik bir artış olduğu gözlemlenmesidir.

Hem Latin Amerika hem de Asya’da, gelişmekte olan ülkeler, kripto paraların piyasalardaki pozitif duyarlılığına ve yükselişine tanık oluyorlar. Ekonomik sorunlar yaşayan ve Enflasyon Korkusu ile karşı karşıya olan insanlar kripto para birimlerine akın etmeye başladılar.  Özellikle Arjantin Hükümetinin yürütmekte olduğu  daraltıcı para politikası ve  yükselen enflasyonun ülkede yaygın bir ekonomik problemlere neden olduğu belirtilmekte.

Tüm bu sebepler ışığında Arjantinlilerin servetlerinin ve yatırımlarının enflasyonist saldırı altında olduğu göz önüne alındığında kripto paraları sevmesi gayet makul bir sebep olarak görülüyor.

Arjantin örneğinde görüldüğü üzere, kripto paralar, kötüleşen ekonomik koşullara karşı paranın değerini koruma umutlarını canlı tutuyor. 

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar