Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66489.82
0.49%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3611
1.20%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $29.8
-0.86%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $608.1
0.38%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

NEDİR

Penguin Finance (PEFI) Nedir?

Penguin Finance, Avalanche Network üzerinde geliştirilmiş yield farming ve staking için bir DeFi uygulamasıdır.

Clock
Paylaş
Penguin Finance (PEFI) Nedir?

Penguin Finance, Avalanche Network üzerinde geliştirilmiş yield farming ve staking için bir DeFi uygulamasıdır. Penguin Finance’ın Avalanche ağında geliştirilmesinin ana sebebi ise Avalanche’ın Ethereum veya Bitcoine göre daha hızlı ve daha ucuz bir ağ olmasıdır. Igloo adı verilen yield farming, ağ üzerinde dağıtılan tüm PEFI ödüllerinin bir yüzdesini almak için Pangolin LP “token”larını PeFi ekosisteminde stake etmeye olanak tanır. Penguin Finance ekosisteminin yerel “token”ı ise PEFI’dir. Kullanıcılar, hem staking ödüllerini hem de uygulama tarafından toplanan ücretleri almak için “token”larını stake edebilirler.

728×90 muhabbit - Penguin Finance (PEFI) Nedir?300x250 muhabbit - Penguin Finance (PEFI) Nedir?

Penguin Finance’ta Kripto Para Kazanmak

Penguin Finance’ta kullanıcılar Nest’e PEFI stake ederek xPEFI kazanıyor ve bu sayede pasif gelir elde ediyor. Ayrıca platform, PEFI stake ederek xPEFI kazanan kullanıcıları kalıcı kayıp riskini ortadan kaldırıyor.

Kullanıcılar, LP “token”larını stake ederek de PEFI kazanabiliyor. Fiyat oynaklığı Nest’e (xPEFI) göre daha fazla olmasına rağmen, platform daha yüksek APY sunuyor.

Penguin Finance, Avalanche ağındaki en düşük işlem ücreti ve en yüksek bileşik getiriye sahip uygulamalardan biridir. İşlem ücretlerinin bir kısmı xPEFI sahiplerine ödül olarak verilirken, bir kısmı da havuz sağlayıcılarına ödül olarak verilmektedir.

Penguin Launcpad’de te xPEFI sahipleri çeşitli ön satışlara katılma şansına sahip. Ayrıca xPEFI sahipleri, Avalanche ağına gelecek olan projeleri ön satış fiyatlarından da satın alabilir.

Kullanıcılar, Club Penguin’de xPEFI stake ederek Avalanche üzerindeki diğer yerel “token”ları da kazanabiliyor. PEFI stake edilerek kazanılan xPEFI’nin tekrar stake edilmesiyle kazanılan “token”lar sayesinde kullanıcılar piyasa dalgalanmalarından korunmuş oluyor.

Penguin Finance Oyunları

İmparator Penguen oyununda kullanıcılar diğer kullanıcılarla rekabet eder, en iyi kullanıcılar ise xPEFI “token”ıyla ödüllendirilir.

Penguin Finance, dApp’lere katılan kullanıcılarını NFT ile de ödüllendiriyor. Platform, COVID-Relief İmparator bağış etkinliği ve SHERPA Launchpad etkinliğine katılan kullanıcılara ödül olarak airdropla beraber NFT dağıtmıştı.

Penguin Finance ayrıca henüz aktifleştirilmemiş olan Penguen Arenası adlı bir dAPP’e de sahip. dApp hakkındaki diğer bilgiler ise platformun sosyal medya hesaplarından daha sonra duyurulacak.

Platform ayrıca kullanıcılarına on-chain üzerindeki oyunlar ya da etkinlikler için hızlı ve güvenli olacak şekilde bir tahmin protokolü geliştiriyor.

Penguin Finance’a Cüzdan Nasıl Bağlanır?

Penguin Finance, Avalanche ağı üzerinde geliştirilmiştir. Avalanche ağında işlem yapabilmek ve transfer gerçekleştirmek için kullanıcıların işlem ücreti ödemesi gerekmektedir. Bu işlem ücretleri ise Avalanche’ın yerel “token”ı olan AVAX ile yapılır.

Penguin Finance’de işlem yapmak isteyen kullanıcıların AVAX Wallet üzerinden bir cüzdan oluşturmaları ve sonrasında da cüzdanlarına AVAX göndermeleri gerekiyor.

AVAX Wallet’a AVAX gönderen kullanıcıların bir sonraki adımda da MetaMask cüzdanlarını Avalanche’a bağlamaları gerekmektedir. MetaMask’te Avalanche ağına nasıl geçiş yapılacağı hakkında da bu içeriğimize göz atarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

MetaMask’te Avalanche ağına geçiş yapan kullanıcılar, Penguin Finance’de “Connect” butonuna tıklayarak cüzdanlarını platforma bağlayabilir.

Ekran Resmi 2021 08 28 14.08.42 1080x600 - Penguin Finance (PEFI) Nedir?
Penguin Finance’a MetaMask cüzdanı bağlama

Igloos (Yield Farming)

Penguin Igloos, kullanıcıların Pangolin LP “token”larını stake ederek PEFI kazandığı “farming”tir. Platformda PEFI/AVAX, AVAX/ETH ve PEFI/AVAX gibi birden fazla çift bulunuyor. Kullanıcılar LP “token”larını stake ederek sağladığı likiditeyle aynı zamanda Pangolin’i de desteklemiş oluyor.

Ekran Resmi 2021 08 28 14.21.07 888x600 - Penguin Finance (PEFI) Nedir?
Igloos Yield Farming

Nest (Staking)

xPEFI, kullanıcıların her zaman PEFI ile değiştirilebildiği bir “token”dır. Kullanıcılar PEFI stake ederek xPEFI kazanabilir. xPEFI Nest, Penguin Finance ekosisteminin ana staking mekanizmasıdır. Zaman içerisinde de, xPEFI sahipleri PEFI de kazanabilecektir. Ayrıca, dApp’lerde toplanan işlem ücretleri de xPEFI sahipleri arasında dağıtılmaktadır.

Ekran Resmi 2021 08 28 14.27.21 938x600 - Penguin Finance (PEFI) Nedir?
Nest (staking)

PEFI Token

PEFI, Penguin Finance’ın yerel tokenıdır. PEFI “token”ının toplam arzı 21 milyondur. Toplam arzın %50’si likidite sağlayıcılarına ve “staking”e, %5’i pazarlamaya, %25’i “airdrop”lara, %10’u takıma ve diğer %10’u da Penguin DAO Treassury’e ayrılmıştır.

Ekran Resmi 2021 08 28 14.56.25 - Penguin Finance (PEFI) Nedir?
PEFI token grafiği

Bu içeriğimizi yazarken, PEFI “token”ı $2.7 seviyesinde işlem görüyor. CoinGecko verilerine göre son 24 saatlik hacmi yaklaşık $9.9 milyon olan “token”ın toplam piyasa değeri ise yaklaşık $41.6 milyon.

PEFI satın almak isteyen kullanıcılar, bu işlemi Pangolin üzerinde gerçekleştirebilir.

Bu içerik sponsorludur.

Penguin Finance Türkçe Telegram kanalı için buraya tıklayabilirsiniz.

Daha fazla Nedir kategorisindeki içeriklerimiz için: Nedir?

Daha Fazla DeFi Haberleri için: DeFi Haberleri

Telegram kanalımıza katılın.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar