Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $69715.59
-0.56%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3827.89
2.31%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $39.94
-2.44%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $612.2
-1.84%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Peru, CBDC Üzerinden Küresel Bir Yarışa Giriyor!

Peru Merkez Bankası Başkanı, CBDC’yi geliştirmek için; Hindistan, Singapur ve Hong Kong ile güçlerini birleştireceğini açıkladı!

Clock
Paylaş
Peru, CBDC Üzerinden Küresel Bir Yarışa Giriyor!

Peru Merkez Bankası Başkanı Julio Velarde, Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) üzerinden küresel bir yarışa gireceğini duyurdu.

Velarde, 16 Kasım 2021’de dünya liderleriyle gerçekleştirilen Yıllık Yöneticiler Konferansı’nda şunları söyledi:

728×90 muhabbit - Peru, CBDC Üzerinden Küresel Bir Yarışa Giriyor!300x250 muhabbit - Peru, CBDC Üzerinden Küresel Bir Yarışa Giriyor!

Sanırım sekiz yıl sonra dünyada yaşayacağımız ödeme sistemi tamamen değişmiş olacak. Hatta finansal sistem bile çok farklı bir noktaya evrilecek!


Velarde, kendi CBDC’ni geliştirmek için Hindistan, Singapur ve Hong Kong dahil olmak üzere gelişmiş ülkelerin merkez bankalarıyla ortak çalışacağını açıkladı.

İlginizi Çekebilir: CBDC Nedir?

Velarde konu ile alakalı şunlar söyledi:

CBDC’de ilk olamayacağız, çünkü ilk olmak için risklerini bilmek gerekir. Böyle bir kaynağa şimdilik sahip değiliz. Ancak geride de kalmak istemiyoruz. Meksika ve Brezilya’nın gerisinde olsak bile eşit güçteki ülkelerden daha ileride olmayı hedefliyoruz.

Atlantic Council’den edilen verilere göre, 87 ülke şu anda CBDC araştırması yapıyor ve bu zamana kadar sadece yedi ülke kendi CBDC’ni başlattı. Buna karşılık Mayıs 2020’de yalnızca 35 ülke CBDC geliştirmeyi düşünüyordu.

Bir CBDC’si çalışması yapmamasına rağmen, El Salvador’un Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul ederek, bölgedeki dijital varlıklara yeniden odaklanmayı sağladı. Meksika ve Brezilya, CBDC’yi 2023’ten önce başlatmayı planlıyor. Hindistan Merkez Bankası, dijital rupinin deneme uygulamasını yıl sonu gelmeden başlatmayı planlıyor.

Hong Kong’un Merkez Bankası, şehrin sınır ötesi pazarlarında perakende ticaretin potansiyelinden yararlanmak için dijital bir Hong Kong doları (e-HKD) çıkarmayı düşünüyor.

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar