Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $62137.99
1.15%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3431.7
1.62%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $43.56
1.16%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $411.1
1.06%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Rusların Favori Yatırım Araçları Bitcoin ve Altın!

Rus yatırımcılar kripto paraları yatırım aracı olarak görmeye başladı.

Clock
Paylaş
Rusların Favori Yatırım Araçları Bitcoin ve Altın!

Yeni bir ankete göre Bitcoin gibi kripto para birimleri Rus yatırımcılar arasında giderek daha popüler hale geliyor. Son zamanlarda kripto para birimlerine olan ilgi görünen o ki Rus yatırımcıların geleneksel yatırım ürünlerinin yerini almaya başladı.

Döviz piyasasına odaklanan yerel bir özdenetim kuruluşu olan Rusya Forex Bayileri Birliği (AFD), kripto para birimleriyle ilgili yerel yatırımcı duyarlılığını öğrenmek için bir anket gerçekleştirdi.  Ağustos ayında gerçekleştirilen ankete ait sonuçlar yakın zaman önce yayımlandı.

Binance BannerBinance Banner

Ankete katılanların yaklaşık %77’si Bitcoin, Ethereum ve Litecoin gibi kripto para birimlerinin “en ileriye dönük” yatırım olduğunu söylüyor. Bunun yanında ankete katılanların yalnızca %8,8’i altını en iyi yatırım olarak gördüklerini belirtirken, %14’ü ise “ulusal para birimlerini” tercih etti.

Anket ayrıca, katılımcıların sadece %23’ünün hiç dijital para birimi kullanmadığını da ortaya koyuyor. Bunların %77’sinden fazlası yakın gelecekte kripto paralara yatırım yapmayı düşünürken, %7,6’sı ise bu tür bir yatırıma katılmaya şiddetle karşı çıkıyor. Kalan %15’lik kesimin de kripto paralara yatırım yapıp yapmama konusunda henüz nihai bir karar vermediklerini gösteriyor.

AFD başkanı Evgeny Masharov, anketin Rus yatırımcıların artık dijital finansal varlıkları sadece bir “aldatma ürünü” olarak değil, bir yatırım olarak gördüklerini açıkça gösterdiğini söyledi. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz yıl, Dünya Altın Konseyi tarafından yapılan bir ankette, Bitcoin gibi kripto para birimlerinin tasarruf hesapları, yabancı para birimleri, gayrimenkul ve hayat sigortasından sonra Rusya’da en popüler beşinci yatırım aracı olduğu ortaya çıkmıştı.

AFD, yaptığı bir açıklama ile kuruluşun yapmış olduğu ankete ait elde edilen sonuçların Rusya Merkez Bankası ve Devlet Duma Mali Piyasalar Komitesi’ne de göndereceğini söyledi.

Rus Devlet Yönetimi Kripto Paralara Karşı Şüpheci

Rus yatırımcılar kripto para birimlerine giderek daha fazla yatırım yapmasına rağmen, ülkenin merkez bankası kripto paralar konusunda sert bir duruş sergilemeye devam ediyor. Bu kapsamda haziran ayında, Rusya Merkez Bankası başkanı Elvira Nabiullina, kripto paraları şu anda var olan en tehlikeli yatırım araçlarından biri olarak nitelendirmişti.

Özel kripto para birimleri konusunda şüpheci olsa da, merkez bankası şu anda Rusya Merkez Bankası’nın 2022 yılında denemelere girmesi beklenen merkez bankası dijital para birimi projesi olan dijital rubleyi geliştirmeye odaklanmış durumda.

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar