Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $62181.08
3.09%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3406.45
3.41%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $42.27
8.55%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $406.6
-0.37%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Rusya Merkez Bankası Dijital Ruble Testlerine Başladı!

Bitcoin’in benimsenmesi konusunda kararsız kalan Rusya Merkez Bankası, ilk dijital ruble testlerine başladı.

Clock
Paylaş
Rusya Merkez Bankası Dijital Ruble Testlerine Başladı!

Rusya Merkez Bankası, Bitcoin’in benimsenmesi konusunda kafa karışıklığı yaşarken, dijital ruble testlerine başlamayı ihmal etmedi.

Rusya Merkez Bankası, dün (15 Şubat 2022) bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamaya göre; Rusya Merkez Bankası, ilk merkez bankası dijital para birimi (CBDC) transferlerini yapmaya başladı. 2022 yılında ilk dijital ruble işlemlerini yapmaya başlaya merkez bankası, CBDC’nin ilk testini başarıyla tamamladı.

Binance BannerBinance Banner

İlginizi Çekebilir: Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) Nedir?

Dijital ruble için kurulan grupta 12 finans kuruluşu bulunuyor. Banka, bu kuruluşlardan üçünün CBDC platformunu entegre ettiğini ve bunlardan ikisinin mobil bankacılık uygulamalarını kullanan müşteriler arasında dijital ruble transferlerinin başarıyla gerçekleştirdiğini açıkladı.

Testin ilk aşamasına göre kullanıcılar, mobil uygulama aracılığıyla dijital ruble platformunda bir cüzdan açtı ve itibari para birimini CBDC’ye dönüştürdü.

Testin ikinci aşamasında dijital rubleyi mal ve hizmet ödemeleri için kullanmayı planlayan banka, Federal Hazine ile bağlantı kurarak akıllı sözleşmelerle ilgili diğer potansiyel uygulamaları test etmeyi planlıyor.

Yapılan duyuruya göre; Merkez Bankası, yakın gelecekte dijital ruble ödemelerini çevrim dışı olarak da gerçekleştirmeyi deneyecek. Bununla birlikte banka, dijital rubleyi sadece Rus vatandaşları için değil dünyanın her yerinden farklı müşteriler tarafından da kullanılması sağlamak için çalışmalara başlayacağını bildirdi.

Olga Skorobogatova
Olga Skorobogatova

Rusya Merkez Bankası’nın Başkan Yardımcısı Olga Skorobogatova, dijital rublenin vatandaşlar, işletmeler ve devlet için yeni bir fırsat olduğunu söyledi. Bununla birlikte Skorobogatova, bu tür işlemlerin ülkenin herhangi bir bölgesinde ücretsiz olarak kullanılabilir olacağını da sözlerine ekledi.

Rusya Merkez Bankası şu açıklamaları yaptı:

Müşteriye hizmet veren herhangi bir bankanın mobil uygulamasıyla kullanıcılar CBDC’ye kolay bir şekilde erişilebilecek.

Rusya Kripto Paraları Benimseyecek Mi?

Rusya’nın kripto paraları benimseyip benimsemeyeceği ise yeni bir soru işareti olarak karşımıza çıkıyor. Rusya, Çin gibi kripto paralarla ilgili her şeyi yasaklayıp sadece CBDC’ye yönelebilir. Ancak Rusya’nın sahip olduğu elektrik gücüyle birlikte Bitcoin madenciliği yapılarak iyi kârlar elde edilebilir.

Ülke henüz kripto para düzenlemeleriyle ilgili net bir karar vermiş değil. Hükümet ile Merkez Bankası uzlaşmaya varamadığı için verilen kararlar sürekli olarak değişiyor.

Maliye Bakanlığı 8 Şubat 2022 tarihinde tanıtılan kripto para dostu düzenlemeye resmen karşı çıktı. Bununla birlikte Rusya Merkez Bankası’nın CBDC duyurusu kafa karışıklığına sebep oldu.

Cuma günü düzenlenen basın toplantısında, Rusya Merkez Bankası başkanı Elvira Nabiullina, hükümetin Rusya’da kripto paraların benimsenmesine karşı savaşacağını devam edeceğini belirterek şunları söyledi:

Hükümeti ikna etmek için hiçbir çabadan kaçınmayacağız. Önemli riskler gördüğümüz için sunacağımız argümanlarda daha fazla ayrıntıya yer vereceğiz.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar