BİZİ TAKİP EDİN

BLOCKCHAIN

Rusya’nın E-Oylama Sistemi Node Saldırısı Altında!

Rusya’nın anayasa değişikliği ile beraber getirmek istediği e-oylama sistemi saldırı altında!

Yayın:

-

Rusya’nın, anayasal değişiklikler ile beraberinde getirmeyi düşündüğü blockchain tabanlı e-oylama sisteminin saldırı altında olduğunu bildirdi.

Devlete ait bir haber ajansı olan TASS tarafından bildirilene göre, saldırı tam olarak 27 Haziran tarihinde Rusya saati ile 20.00 sularında meydana geldi. Söylenenlere göre, Moskova hükümetinden bir yetkili TASS’a, yaşanan saldırıların sistemsel bir hataya yol açmadığını söyledi. Yani, yapılan tüm e-oylamalar blockchain tabanlı sunucuya başarılı bir şekilde kaydedilmiş durumda.

Devlet yetkilisinin açıklamalarına göre, siber güvenlik uzmanları saldırıya uğrayan node biriminin erişime tekrar açılmasını sağlamak için çalışıyorlar. Fakat an itibarıyla siber güvenlik uzmanlarının başarılı olup olmadığı ile ilgili bir bilgi paylaşılmadı.

Bildiğiniz üzere, 25 Haziran tarihinden 30 Haziran tarihine kadar Moskove ve Nizhniy Novgorod vatandaşları için yapılan e-oylama, Bitfury tarafından geliştirilen Exonum blockchain platformundan güç alıyor. Bitfury firması ise an itibarıyla konu hakkında hiçbir yorum yapmadı.

Bu yılın başlarında planlanmaya başlanan anayasal değişiklikler, teorik olarak Vladimir Putin’in iki altı yıl daha başkanlık yapmasına izin verecek. Bu durumda Vladimir Putin, 2036’ya kadar Rusya’nın başkanlığını yapabilir.

Sistem Daha Önce de Bazı Sıkıntılar Yaşadı

Geçmişte verilen raporlara göre e-oylama yapılacak olan internet sitesine, oylama başlatıldıktan ancak birkaç saat sonra erişilebilmişti.

Ayrıca, blockchain tabanlı e-oylama bazı bölgelerde anormal sonuçlara sebep olmuştu. Örneğin Troitsky İdari Bölgesi’nde sandık yerine 7.300 vatandaş atandı, fakat o bölgede oy kullanmaya uygun sadece 2.358 kişi vardı. Yerel seçim komisyonu bunun “teknik bir arıza” olduğunu söyledi.

Dahası, bazı vatandaşlar sistemin çevrimdışı sürümde yaşadığı problemler dolayısı ile birden fazla kez oy verdiğini gördüğünü yetkili mecralara bildirdi.

Bütün bu olaylar üzerine yerel bir gazeteci olan Pavel Lobkov, YouTube üzerinden oylama merkezinde nasıl çevrimdışı oy kullanıldığını ve sonrasında nasıl çevrimiçi oy kullanılabileceği hakkında bilgilendirici bir video yayınladı.

Benzer bir şekilde, İsrail kökenli bir Rus vatandaşı olan Yael Iliinsky’nin 3 kere oy verdiği bildirildi. Tel Aviv’de Rus büyükelçiliğinde yaşanan bu olay ile birlikte Iliinsky’nin henüz reşit olmayan kızının da belgeleri kontrol edilmediğinden dolayı oy kullandığı iddia edildi.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BLOCKCHAIN

Rusya Bankası’na Göre CBDC Kriptodan Daha Verimli Olacak!

Rus Hükümeti CBDC’lerin kriptodan daha iyi olduğunu düşünüyor.

Yayın:

-

rusyada bitcoin engellendi

29 Ekim tarihinde Rusya Federasyonu Merkez Bankası hukuk departmanı başkanı Alexey Guznov, Merkez Bankası’nın gelecek yıl pilot testlere tabi tutmayı hedeflediği CBDC birimleri, kripto para birimlerinin yarattığı bazı sorunlara cevap olabileceğini söyledi.

Guznov Kitlesel kullanım, anonimlik ve dolaşım hızı nedeniyle, kripto para birimlerinin ulusal ödeme sistemleri için bir zorluk ve ulusal finans sistemlerinin istikrarına bir tehdit haline geldiğini belirtti. Ayrıca Guznov, kripto para birimlerini terörizm, uyuşturucu kaçakçılığı ve kara para aklama gibi hususlar ile ilişkilendirdi.

Guznov, Merkez Bankası’nın kripto işlem hacminin ya kısıtlamalar ile ya da dolaşımlarını yasaklayarak yüksek düzeyde düzenlenmesi gerektiğine inanmasının sebebinin bu durumlar olduğunu söyledi.

Başkan, kripto para birimlerinin popülaritesini yeni yeni ortaya çıkan bir tehdit olarak kabul ediyor. Kripto para birimleri, gelenekse finans kurumlarının ve bankacılığın üstünde olan kürsele bir sistem. Ve genel olarak bu küresel ekonomi, ulus devletlerinin kontrolünün dışında. Bu nedenle devletler, kripto ekonomisini kontrol edemedikleri için bunu kritik bir sorun olarak görüyorlar.

Kripto para birimlerinin yarattığı zorluklara yanıt olarak önerilen bir çözüm olarak Guznov, şu anda ülkelerin bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) başlatma olasılığına baktıklarını öne sürdü. Bunu, Rusya Merkez Bankası’nın gördüğü ve konuyla ilgili olarak şu anda çok tartışılan bir rapor yayınlandığını ve uygulanabilir bir alternatif olarak gördüğünü söyledi. Merkez Bankası’nın görüşmeleri bittiğinde, Rusya’da kripto para birimlerinin yasaklanıp yasaklanmayacağı da belli olacak.

Ancak Guznov, ulusal bir dijital para biriminin vatandaşların kripto para birimi kullanma ihtiyacını etkin bir şekilde ortadan kaldıracağına inanıyor. Ayrıca başkan, CBDC’lerin kripto para birimlerine önemli bir alternatif olabileceğini söylüyor.

Rusya CBDC Başlatmayı Düşünüyor!

Rusya Merkez Bankası sürekli olarak kripto para birimi düzenlemelerinden bahsetmekte. Rus hükümet sistemi, Merkez bankası kripto para biriminin ciddi anlamda eleştirisini yapıyordu ve ülke çapında kripto para birimlerinin düzenlemelerini desteklemeye başladı.

Geçtiğimiz sene, Rusya Merkez Bakası bir CBDC başlatma planlarının olmadığını söylemişti. Ancak Rusya fikrini değiştirmiş gibi görünüyor. Şimdilerde Rusya, CBDC ihraç etme fikrini destekliyor.

Daha fazla blockchain haberi için: Blockchain Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

BLOCKCHAIN

Blockchain İle Ev Kiralama Dönemi Başlıyor!

Platform, kripto para birimi ile ödemelere izin verecek.

Yayın:

-

Japon ticaret ve yatırım şirketi Sumitomo, blockchain teknolojisi kullanılarak yapılacak olan ev kiralamaları için teknoloji destekli bir akıllı emlak platformu oluşturmak üzere Japon kripto para birimi tabanlı bir borsa olan bitFlyer ile işbirliği  yapıyor.

Sumitomo, hem mülk sahipleri hem de kiracılar için ev kiralama prosedürlerini kolaylaştırmak için kiralama yönetimi arayüzünü dijitalleştirmeyi planlıyor.

2021 yılının Mart ayına kadar başlatılması hedeflenen blockchain ev kiralama sistemi, şimdiden müşterileri çekmeye başladı. Yapılan açıklamada, yeni çıkacak olan hizmeti kullanmak için ön başvuruda bulunan 25 firmanın olduğu bildirildi. Başvuru yapan firmalar arasında gayrimenkul sigortası devi Mitsui Sumitomo Insurance ve Japonya genelinde doğal gaz sağlayıcısı Tokyo Gas yer alıyor. 

Blockchain akıllı sözleşme teknolojisi birçok özelliği ile birlikte gelecek. Bunlar, olası kiracıların kripto para birimi kullanarak kira sözleşmelerini sonuçlandırma, kamu hizmeti, gaz ve elektrik gibi faturaların ödenmesini içermektedir.

Firmaların ayrıca blockchain çözümü aracılığıyla yangın veya hırsızlık gibi mülk sigortaları satın almayı teklif ederek yeni çıkacak olan sistemi geliştirdikleri söyleniyor. BitFlyer, platformun amacının, zaman alıcı ve karmaşık olan geleneksel dokümantasyon prosedürlerinden farklı olarak, basitleştirilmiş prosedürlerle mülk işlemlerini ve kiralamalarını kolaylaştırmak ve hızlı süreçler sağlamak olduğunu belirtti.

Şirket ayrıca, bu yeni projeye katılan firmaların sayısının artmasına yer açmak için çaba sarf edildiğini de sözlerine ekledi.

Son olarak yapılan bir açıklamada platformun çoklu kullanıcı özelliği ile, sisteme kayıtlı kullanıcı bilgilerinin blockchain tabanlı web üzerinden kontrol edilerek platform aracılığıyla verilerin güncellenebileceği bildirildi. 

Ortaya çıkacak olan bu yeni sistem, emlak arenası için blok zincirinde yeni bir kilometre taşı olarak kabul ediliyor.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.