BİZİ TAKİP EDİN

BLOCKCHAIN

Rusya’nın E-Oylama Sistemi Node Saldırısı Altında!

Rusya’nın anayasa değişikliği ile beraber getirmek istediği e-oylama sistemi saldırı altında!

Yayın:

-

Rusya’nın, anayasal değişiklikler ile beraberinde getirmeyi düşündüğü blockchain tabanlı e-oylama sisteminin saldırı altında olduğunu bildirdi.

Devlete ait bir haber ajansı olan TASS tarafından bildirilene göre, saldırı tam olarak 27 Haziran tarihinde Rusya saati ile 20.00 sularında meydana geldi. Söylenenlere göre, Moskova hükümetinden bir yetkili TASS’a, yaşanan saldırıların sistemsel bir hataya yol açmadığını söyledi. Yani, yapılan tüm e-oylamalar blockchain tabanlı sunucuya başarılı bir şekilde kaydedilmiş durumda.

Devlet yetkilisinin açıklamalarına göre, siber güvenlik uzmanları saldırıya uğrayan node biriminin erişime tekrar açılmasını sağlamak için çalışıyorlar. Fakat an itibarıyla siber güvenlik uzmanlarının başarılı olup olmadığı ile ilgili bir bilgi paylaşılmadı.

Bildiğiniz üzere, 25 Haziran tarihinden 30 Haziran tarihine kadar Moskove ve Nizhniy Novgorod vatandaşları için yapılan e-oylama, Bitfury tarafından geliştirilen Exonum blockchain platformundan güç alıyor. Bitfury firması ise an itibarıyla konu hakkında hiçbir yorum yapmadı.

Bu yılın başlarında planlanmaya başlanan anayasal değişiklikler, teorik olarak Vladimir Putin’in iki altı yıl daha başkanlık yapmasına izin verecek. Bu durumda Vladimir Putin, 2036’ya kadar Rusya’nın başkanlığını yapabilir.

Sistem Daha Önce de Bazı Sıkıntılar Yaşadı

Geçmişte verilen raporlara göre e-oylama yapılacak olan internet sitesine, oylama başlatıldıktan ancak birkaç saat sonra erişilebilmişti.

Ayrıca, blockchain tabanlı e-oylama bazı bölgelerde anormal sonuçlara sebep olmuştu. Örneğin Troitsky İdari Bölgesi’nde sandık yerine 7.300 vatandaş atandı, fakat o bölgede oy kullanmaya uygun sadece 2.358 kişi vardı. Yerel seçim komisyonu bunun “teknik bir arıza” olduğunu söyledi.

Dahası, bazı vatandaşlar sistemin çevrimdışı sürümde yaşadığı problemler dolayısı ile birden fazla kez oy verdiğini gördüğünü yetkili mecralara bildirdi.

Bütün bu olaylar üzerine yerel bir gazeteci olan Pavel Lobkov, YouTube üzerinden oylama merkezinde nasıl çevrimdışı oy kullanıldığını ve sonrasında nasıl çevrimiçi oy kullanılabileceği hakkında bilgilendirici bir video yayınladı.

Benzer bir şekilde, İsrail kökenli bir Rus vatandaşı olan Yael Iliinsky’nin 3 kere oy verdiği bildirildi. Tel Aviv’de Rus büyükelçiliğinde yaşanan bu olay ile birlikte Iliinsky’nin henüz reşit olmayan kızının da belgeleri kontrol edilmediğinden dolayı oy kullandığı iddia edildi.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ALTCOIN

Centre 100.000$’lık Ethereum Adresini Dondurdu!

Yayın:

-

USD Coin’in (USDC) geliştiricisi Centre, güvenlik güçlerinin talebine karşılık, 100.000$ tutan Ethereum adresini kara listeye aldı. Türünün ilk örneği olarak nitelendirilen olay, 16 Haziran 2020 tarihinde gerçekleşti.

Güvenlik güçlerinin bu isteğinin arkasındaki sebep henüz netleşmedi. Fakat Circle ve Coinbase tarafından kurulan Center Consortium yaşanan bu olayı doğrulayan bir açıklama yaptı.

Centre, güvenlik güçlerinden gelen bu talebe yanıt olarak, sözü geçen adresi kara listeye aldığını doğruluyor. Güvenlik güçlerinin bu talebi hakkında herhangi bir yorum yapmayacağız. Fakat Centre yargı yetkisine sahip mahkeme kararlarına uymakla yükümlüdür.

Bilinen Bir Hırsız

Circle sözcülerinden Josh Hawkins, kara liste olayına ilişkin herhangi bir ayrıntı vermeyeceğini söylemesine rağmen, adresin bir başka kripto para birimi hırsızlığına karışmış olma ihtimalini yalanlamıyor.

Farklı bir adresin üzerine yapılan yorum bölümünde, bir kullanıcı kara listeye alınmış adresin sahibinin kendilerinden başka tokenlar çaldığını iddia etti.

Merhaba kimliği belirsiz hırsız, gördüğüm kadarı ile  0xEeC84548aAd50A465963bB501e39160c58366692 kodlu bu ETH adresi ile yakın temas halindesiniz. Ayrıca cüzdanımdan 10.000 Loopring Coinbase çaldınız. Şimdi size bu parayı geri gönderme şansı tanıyorum. Zaten kişisel adresimi biliyorsun. Bunu yapmazsan, bilinen 2 adresinle beraber seni yargıya teslim edeceğim.

Geçtiğimiz hafta USDC, 1 milyar$’sık piyasa değerini egale etti ve Tether’in (USDT) ardından en büyük ikinci stablecoin haline geldi. Ve itibari para birimleri ile orantılı stablecoinler ile ilgilenen Twitter kullanıcıları, USDC’nin başına gelen şeyin, herhangi bir stablecoinin de başına gelebileceğini düşünüyor.

Bir başka Twitter kullanıcısı ise, Dai’nin (DAI) merkezi kontrol sorununu çözeceğinden bahsetti. Fakat DAI, USDC ve merkezi olarak kontrol edilen diğer dijital para birimleri tarafından desteklendiği için, bu tez çürütülmüş oldu.

Kalıcı Olarak Kurtarılamayabilir

Normalde Ethereum blockchaini üzerinde tutulan fonlar, adres sahipleri tarafından kontrol edilebilir. Fakat USDC kısmına bakacak olursak, yatırımcıların akıllı sözleşmeler yoluyla işlem yapabilmeleri kısıtlanabilir ve adres kara listeye alınabilir. Teknik olarak bu eylemin geri dönüştürülebilir olmasına rağmen, Circle, internet sitesinde kara listeye alınan adresleri “kalıcı olarak kurtarılamayabilir” ibaresi ile birlikte uyarıyor.

 

OKUMAYA DEVAM ET

BLOCKCHAIN

Ripple, Uygulamanın 19 Yeni Bölgeye Hizmetini Sağlayacak!

Geleneksel bankacılık devi Santander, Ripple ile anlaşarak uluslararası ödeme uygulaması One Pay FX’e 19 yeni bölge ekledi.

Yayın:

-

Geleneksel bankacılık devi Santander, Ripple ile anlaşarak uluslararası ödeme uygulaması One Pay FX'e 19 yeni bölge ekledi.

Geleneksel bankacılık devi Santander, Ripple ile anlaşarak uluslararası ödeme uygulaması One Pay FX’e 19 yeni bölge ekledi.

Ripple, geleneksel bankacılık devi Santander ile yaptığı ortaklık ile gündemde. Bugün (09.07.2020) Ripple tarafından yayınlanan bir açıklamaya göre Blockchain tabanlı bir ödeme kanalı olarak oluşturulan One Pay FX uygulamasında gelişmeler mevcut.

2018 yılında çalışmalarına başlanan One Pay FX, İngiltere, İspanya, Polonya ve Brezilya’da kullanılabiliyordu. Bugün Ripple’ın yaptığı açıklamayla beraber One Pay FX artık Amerika ve Şili gibi birçok ülkenin yer aldığı 19 bölgede kullanılabilecek.

One Pay FX CTO’su Ed Metzger;

“Müşterilerimiz uluslararası ödeme kanallarının olmasının daha iyi olabileceğini dile getirdi. Biz de onların isteklerine göre davranarak Blockchain’in işlemlerini daha hızlı, ucuz ve şeffaf hâle getirmek amacıyla Ripple ile ortaklık kurduk”

Ayrıca müşteri geri dönütlerinden farklı para birimlerinin birbirine çevrilmesi konusundaki sıkıntıların giderilmesini isteğini de aldıklarını belirtti. Ayrıca;

“Ripple, müşterilerimiz tarafından gündeme getirilen sorunları direkt ele almamıza yardımcı oluyor. Paranın varış zamanı belli olarak müşterilerimiz ister tatil rezervasyonlarını ister ticari ödemelerini rahatlıkla yapabiliyor. ”

Haber gelecek bilgiler ışığında güncellenecektir.

OKUMAYA DEVAM ET
PrimeXbt
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.