BİZİ TAKİP EDİN

ANALİZ

Sam Bankman: Asya ve Abd Türev Borsaları Çok Farklı

Türev kripto para borsası FTX CEO’su Sam Bankman-Fried’a göre Asya ve Abd’deki türev kripto para borsaları farklı müşteri türlerine hitap ediyor.

Yayın:

-

Türev kripto para borsası FTX CEO’su Sam Bankman-Fried’a göre Asya ve Abd menşeli türev kripto para borsaları farklı müşteri türlerine hitap ediyor. The Scoop’un bir bölümünde Bankman, OKEx ve BitMEX gibi Asya menşeli türev borsalarının perakende yatırımcılar tarafından kullanıldığını söyledi. Abd pazarında ise CME Group gibi regülasyonlara tabii olan borsaların pazarda hakimiyet kurduğunu ve Wall Street kurumları için daha uygun olduğunu açıkladı. Perakende yatırımcıların olabilecek en hızlı şekilde borsada işlem yapmaya başlamak istediğini söyleyen Bankman, Abd’deki borsaların düzenlemelerden dolayı bu noktada büyük problem yaşadıklarını sözlerine ekledi. Abd borsalarında işlem yapan kullanıcılar işlem yapmak için birkaç aracı kurumdan geçmek zorunda. Sonrasında ise işleme başlamak için banka havalelerini gerçekleştirmeliler.

İlk defa işlem yapan kullanıcılar için bu sistem çok yavaş. Pek çok Asya türev borsasında siteyi açtıktan 5 dakika sonra işlem yapmaya hazır hale gelen bir anlayış hakim.

Bankman’a göre KYC isteyen Asya borsalarında bile bu işlemlerin yarım saat içerisinde halledilebiliyor. Sektördeki en gelişmiş oyuncularla aynı işlem kapasitesine hızlıca gelinebileceğini sözlerine ekledi.

Fakat bireysel yatırımcılar bu noktada avantajlı. Bireysel olarak bu işlemleri hızlıca halledebilirler. Fakat şirketler için aynı durum söz konusu değil. Şirketler bu duruma alışık değil, dolayısıyla Asya borsalarında bile fazladan zaman harcamak zorundalar.

Örneğin Goldman Sachs gibi kuruluşlar OKEx’te bir vadeli işlem açmak istiyorsa, OKEx sisteminin nasıl çalıştığını, fonlarını nasıl tutup koruyacağını ayrıca API erişimini nasıl sağlayacağını öğrenmeli. Şirketler bu duruma uygun değil.

Bankman’a göre kuruluşlar aynı banka hesabıyla birden fazla ürünün ticaretini yapabilirler. Yeni bir CME Group ürünü ile ticaret yapmak istiyorlarsa bunu listelerine eklemelerinin yeterli olduğunu söyledi.Bu iki farklı yapıdan birinin perakende yatırımcıların hızlı bir şekilde faaliyete geçmesi için tasarlandığını söyledi. Diğer yapı ise Wall Street kurumlarının kolay ve güvenli bir şekilde klasik yoldan işlemlere başlaması için olduğunu sözlerine ekledi. Bankman bu noktada haksız sayılmaz. OKEx, BitMEX ve FTX gibi hızlı işlem yapılabilen borsalar mevcutken perakende yatırımcıların Abd menşeli borsalarda işlem yapması mantıklı değil.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ANALİZ

Bitcoin Fiyat Analizi 2.12.2020

Fiyat analizi yazı dizimizin bugünkü bölümünde Bitcoin’i inceliyoruz (2.12.2020). Bitcoin grafiğindeki teknik göstergeler ve olası hareketler.

Yayın:

-

Uzun zamandır Bitcoin fiyat analizi yazısı hazırlamadığımı farkettim bundan dolayı bugün Bitcoin’i incelemeye karar verdim. Bir önceki Bitcoin yazımda ATH karşılaştırması yapmıştım. Ancak orada geçmiş verileri günümüz ile karşılaştırdığım için onu diğerlerinden ayrı tutmakta fayda var. Merak ediyorsanız ilgili yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Bitcoin BTC fiyat grafiği 2.12.2020. Saatlik grafik veriler Bitmex borsasına aittir.

Üstteki yeşil bölge 2017 yılında BTC ATH’sinden kalan bir fraktal direnç bölgesi. Burayı ilk testten sonra fiyatta hızlı bir düşüş yaşanmıştı ve fiyatın önceki tepe noktasına kadar gerilemişti (alttaki yeşil bölge). Şimdi ise tekrar 2017 ATH’sinden kalan fraktal direnç bölgesindeyiz. Fiyatın burayı ikinci defa test etmesi olumlu bir nokta. Çünkü bir direnç bölgesi ne kadar test edilirse, fiyat ne kadar üzerinde durursa o direnç bölgesi o denli güçsüzleşir. Bu 20 000 dolar direnç bölgesini de ne kadar test edersek o denli oranın kırılması olası olur.

Grafiğin sağ tarafında bir üçgen formasyonu da oluştuğunu görmekteyiz. Bir simetrik üçgen yapısı, 4 vuruşu bulunmakta ve şekil olarak da düzgün bir yapıda. Kısa vadede trade etmek için bu yapının kırılımını beklemek mantıklı olacaktır. Yukarıya doğru kırılırsa 19 700-800 bandını tekrar test edeceğimizi düşünüyorum. Aşağı yönlü kırılımda ise 17 700 seviyesinin gelmesi muhtemel.

Bu analize Tradingview üzerinden de ulaşabilirsiniz. Bunun için buraya tıklamanız yeterli olacaktır.

Ayrıca tradingview üzerinde ilgili parite hakkında daha fazla bilgi ve içerik için buraya tıklayabilirsiniz.

Daha fazla analiz için; Analiz Haberleri

UYARI: Yukarıda verilen fiyat, analiz ve grafikler yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları oldukça yüksek risk içermektedir. Yatırım yapacak veya yapmayı düşünen kişilerin kendi araştırmalarını yapmaları gerekmektedir.

OKUMAYA DEVAM ET

ALTCOIN

Binance Coin Fiyat Analizi 1.12.2020

Fiyat analizi yazı dizimizin bugünkü bölümünde Binance coin’i inceliyoruz (1.12.2020). Binance coin grafiğindeki teknik göstergeler ve olası hareketler.

Yayın:

-

Bugün Binance Coin yani BNB’nin fiyat analizini hazırladım. Bildiğiniz üzere BNB, Binance borsasının coini ve BNB kullanıcıları Binance borsasında bazı avantajlar elde ediyorlar. Diğer yandan da BNB Binance ekosisteminin belkemiğini oluşturuyor diyebiliriz. Haliyle Binance ekibi de BNB’yi ayakta tutmak ve daha iyi yerlere getirmek için sürekli çaba sarfediyor.

Binance coin BNB fiyat grafiği 1.12.2020. 60 dakikalık grafik veriler FTX borsasından alınmıştır.

Grafikte Görmüş olduğunuz yeşil alanlar önceden belirlediğim destek/direnç bölgeleri. Bu bölgeleri baya önceden belirlememe rağmen hâlâ düzgün bir şekilde çalışmaktalar. Siz de fiyat analizi yazılarımdaki bölgeleri grafiklerinize ekleyebilir veya kendiniz takip ettiğiniz grafik üzerlerinde destek/direnç çalışması yaparsanız bunları uzun bir süre boyunca kullanabilirsiniz. Takip ettiğiniz her grafikte destek/direnç bölgelerini belirlemek için birkaç dakika ayırırsanız ilerleyen zamanlarda daha rahat edersiniz.

Fiyat 32 dolar bölgesindeki direnci kıramayınca aldığı ret ile birlikte yükselen trendini kırdığını görmekteyiz. Bu kırılımla birlikte düşüş 29,5 dolar bölgesindeki destekte şimdilik son bulmuş görünüyor. Bu düşüşün yükselen trenddeki fibonacci oranına baktığımızda 0,5 geri çekilme seviyesine denk geldiğini görmekteyiz. Bu trendin hedeflerinin tamamlandığını düşünmekteyim. Bundan dolayı sonraki süreçte bu trendi takip etmeyeceğim.

Fiyattaki genel görünüme bakacak olursak, fiyat hareketinde bir olumsuzluk görünmüyor. Fiyat 32 dolar bölgesini test ettikten sonra önceden kırdığı direnci (29,5 dolar) dönüp retest etmiş durumda. Fiyatın 29,5 dolar bölgesi altında mum kapanışı yapmadığı müddetçe tekrar 32 dolar bölgesindeki direnci zorlayacağını düşünüyorum.

Bu analize Tradingview üzerinden de ulaşabilirsiniz. Bunun için buraya tıklamanız yeterli olacaktır.

Ayrıca tradingview üzerinde ilgili parite hakkında daha fazla bilgi ve içerik için buraya tıklayabilirsiniz.

Daha fazla analiz için; Analiz Haberleri

UYARI: Yukarıda verilen fiyat, analiz ve grafikler yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları oldukça yüksek risk içermektedir. Yatırım yapacak veya yapmayı düşünen kişilerin kendi araştırmalarını yapmaları gerekmektedir.

OKUMAYA DEVAM ET
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.