Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66362.58
0.25%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3551.99
0.44%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $30.02
-0.92%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $604.6
-0.53%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

SEC Başkanı Gensler: Kripto Para Platformları SEC’e Kaydolmalı!

Başkan, borsaların düzenleme kapsamına girmesini istiyor.

Clock
Paylaş
SEC Başkanı Gensler: Kripto Para Platformları SEC’e Kaydolmalı!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanı Gary Gensler’in, 14 Eylül tarihinde düzenlenecek olan Senato toplantısında, komitenin önüne çıkarak, birçok büyük kripto para borsasının menkul kıymet borsasına kaydolması gerektiği ile ilgili açıklama yapması bekleniyor. 

728×90 muhabbit - SEC Başkanı Gensler: Kripto Para Platformları SEC'e Kaydolmalı!300x250 muhabbit - SEC Başkanı Gensler: Kripto Para Platformları SEC'e Kaydolmalı!

İlginizi çekebilir: SEC Nedir?

Bu kapsamda Senato Bankacılık Komitesi tarafından yayınlanan açılış konuşmasında söz alan Gensler şu ifadelere yer verdi: 

“Birçok platformun üzerinde düzinelerce veya yüzlerce kripto para var. Her kripto paranın yasal statüsü kendi gerçeklerine ve koşullarına bağlı olsa da, 50, 100 veya 1.000 kripto para ile herhangi bir platformun sıfır menkul kıymete sahip olma olasılığı oldukça düşüktür. Bu ticaret platformlarında menkul kıymetler olduğu ölçüde, yasalarımız uyarınca muafiyete hak kazanmadıkça komisyona kaydolmaları gerekiyor.”

Gensler’in bu yorumu, önceki açıklamalarını destekler nitelikte. Çünkü bu söylemlerin tümü, kripto para borsaları üzerinde SEC gözetimini artırma konusundaki uzun vadeli düzenleyici görüşüne uyuyor.

Bilindiği üzere kripto para birimleri için spot piyasalar, mevcut düzenleme kapsamında kritik bir dönemden geçiyor. Bu kapsamda Gensler’in, SEC’in kripto para borsaları üzerindeki yasal yetkisini genişletmek için Senatör Elizabeth Warren gibi Bankacılık Komitesi üyeleriyle birlikte çalıştığı biliniyor.

Bu noktada, Gensler’in açıklamaları ifadeleri içeriyor::

“Şu anda, kripto para alanının büyük bir kısmı, yatırımcıları ve tüketicileri koruyan, yasa dışı faaliyetlere karşı koruma sağlayan ve finansal istikrarı sağlayan düzenleyici çerçevelerin üzerinde yer alıyor. Açıkçası çoğu bu düzenleme çerçeveleri içinde çalışmıyor.”

Eğer kripto para varlıkları emtia olarak kabul edilirse, spot piyasalar için bir yaptırım rejimine sahip olan ancak bu piyasaları aktif olarak düzenlemeyen Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonuna kapsamında girecek. Çünkü SEC, menkul kıymetler borsaları için daha katı raporlama gerekliliklerine sahiptir. 

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar