Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $56068
9.31%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3217.61
4.23%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $39.09
6.11%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $396
2.56%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

NEDİR

Serum DEX Nedir?

Serum DEX, merkezi olmayan finansa benzeri görülmemiş hız ve düşük işlem maliyetleri getiren, merkezi olmayan borsa (DEX) protokolü ve ekosistemidir.

Clock
Paylaş
Serum DEX Nedir?

Serum DEX, merkezi olmayan finansa benzeri görülmemiş hız ve düşük işlem maliyetleri getiren, merkezi olmayan borsa (DEX) protokolü ve ekosistemidir.

Serum DEX, Solana ağı üzerinde geliştirilmiştir. Serum DEX’te ekosistem ortakları, kurumsal ve bireysel kullanıcılar için likidite ve piyasalara dayalı özelliklerini Serum DEX’in on-chain merkezi limit emir defteri oluşturabilir.

Binance BannerBinance Banner

Daha basit bir anlatımla, Serum DEX’in on-chain merkezi limit emir defteri ve eşleştirme motoru, yatırımcılar ve projeler için likidite ve fiyat-zaman-öncelik eşleştirmesini sağlar.

Kullanıcılar, emir defterinde yer alan alış ve satış emirlerindeki fiyatları, boyutları ve yön seçme yeteneğini kullanarak bu eşleştirme modelinden yararlanabilir.

Proje oluşturma sürecinde de Serum DEX’in mevcut yapısından, likiditesinden ve eşleştirme modelinden yararlanılır.

DeFi’nin popülaritesi ve Ethereum’daki DEX’lerin büyümesiyle beraber, kullanıcılar ve geliştiriciler, yüksek işlem maliyetleri ve düşük hızlı işlemlerle sınırlandırıldı.

Serum DEX’in amacı da merkezileşme ve likidite sorunlarını çözmektir.

Serum DEX, 31 Ağustos 2020 tarihinde lanse edildi. Ayrıca platform, Solana’da geliştirilen ilk büyük açık kaynaklı projelerden biridir.

Serum Foundation tarafından desteklenen Serum DEX, FTX, Alameda Research, Solana Foundation da dahil olmak üzere kripto para birimi ticareti ve merkezi olmayan finans uzmanlarından oluşan bir konsorsiyum tarafından da destekleniyor.

Serum DEX’in Özellikleri

Serum Token

SRM, Serum ekosisteminin yönetişim “token”ıdır. SRM, Serum’a yakın zamanda tam olarak entegre edilecektir ve satın alma/yakma ücretlerinden yararlanacaktır.

Emir Defteri

Merkezi olmayan bir otomatik limit emir defteri, yatırımcılara AMM‘lerin aksine emirleri üzerinde tam kontrol sağlar.

Emir defteri ve eşleştirme modeli “on-chain”de tam otomatiktir ve emirler Serum DEX’i kullanan kullanıcılarındır. Paylaşılan emir defteri, ekosisteme daha büyük bir likidite havuzu kaynağı sağlar. Bununla birlikte piyasalar daha fazla esneklik ve uyumluluk sağlar.

Serum DEX emir defteri

Solana Hızı ve İşlem Ücretleri

Solana, işlem başına $0,00001 ile çok düşük işlem ücretlerinin yanı sıra saniyenin altında ticaretin gerçekleşmesine izin verir.

Serum Ekosistemi

Serum, ticaret arayüzüne sahip olan uygulamaların Serum’un birleştirilebilir ekosistemine entegre edilmesine izin veren temel bir altyapı sağlar.

Bununla birlikte de Serum, her biri kendi teknolojisine ve kullanıcısına sahip olan bir çok uygulamaya kendi ekosisteminde yer verir.

Ekosistemde yer alan herkes, Serum’um likiditesinden ve gelişen ağ teknolojisinden yararlanan, kullanıcıya yönelik bir uygulama geliştirebilir.

Serum ekosistemi

Borsalar, otomatik piyasa yapıcılar (AMM’ler) ve algoritmik yatırımcıların tümü Serum’a entegre edilebilir ve paylaşılan likiditen yararlanabilir.

Oyun ve NFT platformları, oyun içi öğelerin ticareti ve diğer dijital sanat eserlerinin açık artırmaya çıkarılması için Serum’un altyapısını kullanabilir.

Serum DEX Nasıl Kullanılır?

Serum DEX, kullanıcılarına Trading ve Swap özelliklerini sunuyor. Platformda işlem yapmak isteyen kullanıcıların öncelikle cüzdanlarını Serum DEX’e bağlamaları gerekiyor.

Serum DEX’e cüzdan bağlama

Cüzdanlarını Serum DEX’e bağlayan kullanıcılar Trading butonuna tıklayarak dilediği çiftlerde işlem gerçekleştirebiliyor.

Platform üzerinde işlem yapmak isteyen kullanıcılar USDT ve USDC “stabilcoin”lerle ticaret yapabilir. Serum DEX’te şu anda 73 adet ticaret çifti bulunuyor. Ayrıca platformda TRYB/USDT ticaret çifti de mevcut.

Swap işlemi gerçekleştirmek isteyen kullanıcılar ise bu işlemi Serum DEX üzerinde geliştirilen Symmetry’de gerçekleştiriyor. Symmetry üzerinde Swap işlemi gerçekleştirmek isteyen kullanıcıların da Sollet ya da Phantom cüzdanlarını platforma bağlamaları gerekiyor.

Serum DEX swap

Serum DEX “Token”ı SRM

Serum (SRM), Serum DEX’in yönetişim “token”ıdır. Cüzdanlarında SRM olan kullanıcılar, işlem ücretlerinde indirim alır. SRM, Solana blok zincirinde geliştirilmiştir (SPL “token”ı olarak) ve ayrıca Ethereum blok zincirinde de (ERC20 “token”ı olarak) mevcuttur.

SRM Token Ekonomisi

SRM “token”ının toplam arzı 10 milyardır. Toplam token arzının %10’unun kilitleri açılmıştır. Geriye kalan %90 ise aynı kilit açma programına sahiptir. İlk yıl için tamamen kilitli olan “token”lar 11 Ağustos 2021 tarihinden itibaren kademeli olarak 6 yıl boyunca doğrusal olarak açılacaktır.

SRM token kilitlerin açılması

SRM Fiyatı

Bu içeriğimizi yazdığımız anda SRM “token”ı, CoinGecko verilerine göre, merkezi ve merkezi olmayan borsalarda $8,67 fiyatıyla işlem görüyor. Yaklaşık $435 milyon piyasa değeri olan “token”ın, son 24 saatlik işlem hacmi yaklaşık $275 milyon. Tüm zamanların en düşük SRM fiyatı yaklaşık $0,11 iken, SRM “token”ınin tüm zamanların en yüksek değeri ise $12,93.

SRM fiyatı

SRM Nereden Alınır?

SRM ticareti gerçekleştirmek isteyen kullanıcılar FTX, OKEx, Binance gibi merkezi borsalardan ya da Serum DEX, Raydium, SushiSwap ve Uniswap gibi merkezi olmayan borsalardan gerçekleştirebilir.

Daha fazla Nedir kategorisindeki içeriklerimiz için: Nedir?

Daha fazla DeFi haberleri için: DeFi Haberleri

Telegram kanalımıza katılın.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar