Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $65380.35
-0.16%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3576.81
0.39%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $27.39
0.74%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $600.4
-0.17%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

SON DAKİKA

Son Dakika! Stablecoin Projesi Origin Dollar Saldırıya Uğradı!

Origin Dolar sahipleri, dikkat!

Clock
Paylaş
Son Dakika! Stablecoin Projesi Origin Dollar Saldırıya Uğradı!

Son dakika! Origin Protokolü tarafından Eylül ayının sonlarında piyasaya sürülen bir stablecoin olan Origin Dollar (OUSD) 7 milyon $’lık bir saldırıya uğradı.

17 Kasım’da Origin Protokolü’nün kurucusu Matthew Liu, Dai ve Ethereum dahil 7 milyon $’lık kayıp fon olduğunu belirterek, projenin saldırıya uğradığını duyurdu. Bu arada bu 7 milyon $’lık fonun 1 milyon $’ı Origin’in kurucuları, çalışanları ve şirketin kendisi tarafından finanse edilmişti.

728×90 muhabbit - Son Dakika! Stablecoin Projesi Origin Dollar Saldırıya Uğradı!300x250 muhabbit - Son Dakika! Stablecoin Projesi Origin Dollar Saldırıya Uğradı!

Saldırıyı anlamakta zorlanan ekip, Medium üzerinde saldırıyı duyurduktan birkaç saat sonra saldırının nasıl gerçekleştiğini açıklamıştı.

Origin’in paylaştığı bir son dakika gönderisinde, saldırganların sebep olduğu fon akışının izlenmesi konusunda ilerleme kaydedildiği söylendi ve fonların telafi edilmesi üzerine çalışmalar var.

Protokol, bir şekilde saldırının izini sürmüş ve fonların Tornado Cash ve renBTC kullanarak aklandığını tespit etmiş.

Saldırının kaynağı ise, akıllı sözleşmelerindeki yeniden giriş hatası olarak görünüyor. Saldırgan, kontrolü altında sahte bir stablecoin’i protokole sokup, bir şekilde birden fazla stablecoin ile OUSD basmış. Bunu yaparken eksik doğrulama kontrolünden yararlanan saldırgan, yeniden giriş saldırısı ile sözleşmeden yararlanıp, saldırıyı gerçekleştirdi.

Bu arada saldırıya yanıt olarak, OUSD kasasındaki depozitolar devre dışı bırakıldı.

Mevcut fiyatlar OUSD’yi yansıtmadığı için lütfen Uniswap veya Sushiswap’tan OUSD satın almayın. Bu hızla gerçekleşen bir süreç ve tüm ekibimiz krizle mücadele için seferberlik halinde.

Leu, saldırının kendileri ile hiçbir ilgisi olmadığını, ekibin de “uzaklaşmaya” hiç niyeti olmadığını sözlerine ekledi.

CoinGecko’ya göre, OUSD şu anda Uniswap’ta 0,10 $’dan daha düşük bir fiyattan işlem görüyor.

Protokol’ün Medium üzerinde son paylaştığı blog gönderisine göre, çalışanlar var gücüyle fonları geri almak için uğraşıyor. Çalışanların önerisi ise, Sushiswap’ta OUSD likiditesi sağlayan kullanıcılar, mümkün olan en kısa sürede fonlarını güvene almalı. Ayrıca, şu anda OUSD satın almaya ve satmaya çalışmamanız tavsiye edildi.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar