Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $61447.87
1.46%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3349.61
0.81%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $41.32
2.94%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $402.6
-1.71%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Tayland, Getirdiği Kripto Para Kazanç Vergisini Geri Kaldırdı!

Tayland Merkez Bankası, kripto para pazarının büyümesinin ardından kripto para işlemlerine vergi getirmek istedi.

Clock
Paylaş
Tayland, Getirdiği Kripto Para Kazanç Vergisini Geri Kaldırdı!

Geçtiğimiz günlerde Tayland, kripto paralardan elde edilen kazanç için %15’lik bir gelir vergisi uygulamak istedi. Getirdiği vergiden sonra çok fazla tepki alan Tayland Merkez Bankası, kripto para kazanç vergisi uygulamasını askıya aldı.

Binance BannerBinance Banner

Sunulan teklif, çok sayıda muhalefetin karşı çıkmasıyla uygulanamadı. Tayland, kripto paralar için gelir vergisini şimdilik kaldırmış olsa da ilerleyen zamanlarda yine bir tür kripto para vergisi uygulaması çalışacak gibi görünüyor.

Ülkedeki kripto paralarla işlem yapan kullanıcılar tepki gösterdikten sonra Tayland vergi uygulamasını şimdilik kaldırdı. Gelir vergileri düzenleyen heyet, kripto para ticareti veya madenciliğinden kazanılan kârların sermaye kazancı olarak sayıldığı için vergiye tabi olduğunu belirtti.

tayland merkez bankası
Tayland Merkez Bankası

Tayland Merkez Bankası, 2021 yılında kripto para piyasanın toplam piyasa değeri 600 milyardan 2,5 trilyon dolara kadar yükselmesinden sonra kripto para ticaretini yakından izlemeye başladı. Bununla birlikte kripto paralarla ilgilenen bilirkişiler, ağır vergilendirmenin gelişmekte olan sektörün gelecekteki gelişimini engelleyebileceği konusunda ciddi uyarılarda bulundular.

Tayland Maliye Bakanlığı, ocak ayında kripto para piyasasını vergilendirme niyetini açıklamıştı. Ancak kripto para piyasası ülkeler için yeni bir sektör olduğu için teoride düşünülen vergilendirmeler pratikte tam olarak uygulanamıyor. Örnek olarak vergilerin, yıllık raporlar üzerinden mi alınacağı yoksa yerel borsalarında yapılan işlemlere göre mi alınacağı tam olarak belli değil.

Geçen hafta Tayland Merkez Bankası, Maliye Bakanlığı ve Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, finansal sistemi tehlikeye atmayan belirli kripto paralar için düzenlemeler getireceğini açıkladı.

Birçok Ülke Kripto Paralara Regülasyon Getirmek İstiyor!

Kripto para regülasyonlarında hükümetler, vergilendirme, yatırımcı koruması ve kara para aklamanın önlenmesine odaklanıyor. DeFi ve NFT’lerle beraber kullanıcılar, kripto paraları son yıllarda daha fazla benimsenmeye başladı.

Birçok ülke kripto paraların nasıl vergilendireceğini tartışıyor. Bu ülkeler arasında Türkiye’de bulunuyor. Türkiye kripto paralara regülasyon getirmek için bilir kişilerle görüşmeler ve araştırmalar yapmaya devam ediyor. Kripto paralar yeni bir konu olduğu için ülkelerin titizlikle çalışması gerekiyor.

Güney Kore, kripto para piyasasının nasıl vergilendirileceğini düşünüyor. Getirmek istediği vergilere çok fazla tepki alan Güney Kore, kripto para vergi planını 2023’e kadar erteledi.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar