BİZİ TAKİP EDİN

BITCOIN

Teknoloji Yasaklarına Karşı Direniş Yeni Başlıyor!

Yayın:

-

Telegram CEO’su, Rusya’nın iki senelik Telegram yasağını kaldırmasının ardından, Telegram gibi gizlilik özellikleri sunan uygulamaları korumak amacıyla geniş bir direniş başlayacağını düşündüğünü belirtti.

Telegram Diğer Ülkeleri Gözüne Kestirdi

Telegram’ın kurucusu ve CEO’su Pavel Durov, Rus yetkililerin Telegram yasağını kaldırmalarından hemen sonra bir açıklama yaptı.

21 Haziran tarihinde yaptığı açıklamada, şirketin bu durum ile birlikte rehavete kapılmayacağını, Çin ve İran gibi ülkelerde Telegram’ın yasağının kaldırılması için daha fazla çalışacaklarını söyledi. Durov’un açıklamalarına göre, Telegram ekibi sansür karşıtı araçlar üzerine çalışma yapıyor.

Sansür karşıtı kaynaklarımızı Çin ve İran gibi Telegram’ın hala yasak olduğu ülkelere yönlendirmeye karar verdik. Rus kullanıcılarımız için oluşturduğumuz eski proxy sunucularının yöneticilerinden, bu ülkelere odaklanmalarını rica ediyoruz.

Yasak İşe Yaramadı!

Rusya’nın Haberleşme, Bilgi Teknolojisi ve Kitle İletişim Servisi Roskomnadzor, Nisan 2018’de aldığı bir kararla Telegram’ı engellemişti. Ancak Telegram ekibi üstün bir özveri ve mücadele ile yasağa direnerek, uygulamayı Rusya içinde tekrar erişilebilir hale getirdi.

Telegram CEO’su, “basitçe söylemek gerekirse, yasak işe yaramadı” dedi. Ayrıca 2018’den bu yana Rus Telegram kullanıcılarının ikiye katlandığının altını çizdi.

Telegram’ın Rusya’da tutunma çabaları, “Dijital Direniş” adı verilen merkezsiz bir oluşumun kurulmasına ön ayak oldu. Durov ise direniş ile ilgili şunları söyledi;

Rusya’nın Telegram yasağını sona erdirmesi, Dijital Direniş hareketinin son bulduğu anlamına gelmiyor. Hareket yeni başladı ve git gide küresel bir hal alıyor.

Çin 2015 Yılında Telegram’ı Yasaklamıştı

Durov’un bu küresel planı, Rusya’da yaşadığı olaylardan çok daha zor olacaktır. Dünyanın en sansürlü ülkesi Çin, Telegram’ı ülkenin “güvenlik duvarı” politikası ile birlikte 2015 yılında yasakladı. Fakat Telegram uygulaması VPN gibi hizmetlerle Çin’de hala erişilebilir durumda.

İran ise, 2018 yılında Telegram’ı tamı tamına ülke içinde 40 milyon kullanıcısı varken yasaklamıştı. Bu sayı hemen hemen ülke nüfusunun yarısına tekabül ediyor.

Resmi uygulama, İran’da yasaklandıktan sonra, yerel kullanıcılar “Telegram Benzeri” ve resmi olmayan Telegram uygulamaları geliştirdiler. Genellikle büyük saldırılara kurban giden bu tür uygulamalar, Telegram ekibi tarafından kullanılması tavsiye edilmeyen uygulamalar arasında yerini alıyor.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BITCOIN

EY, Bitcoin Analizi İçin Yeni Bir Araç Yayınladı!

EY, alternatif finans ürünlerine yenisini ekledi!

Yayın:

-

EY

Dünyanın en büyük muhasebe firmalarından biri olan EY, Bitcoin işlemleri de dahil olmak üzere zincir üzerindeki verileri araştırmak için yeni bir çözüm başlattı.

Yeni Explorer and Visualizer çözümü, EY Blockchain Analyzer ürün paketinin bir parçası olarak piyasaya sürüldü. 27 Eylül’de yapılan bir duyura göre, beta sürümü artık halka açık bir şekilde ücretsiz olarak sunulmaya başladı.

EY ayrıca, çözümü yakında blockchain web sitesinde bir hizmet olarak sunacağını söylemiş durumda.

Kullanıcılar, görselleştirme teknolojisi ile birlikte arama işlevlerinden yararlanabilecekler. Denetim ekiplerinin belirli işlemleri, adresleri ve blokları arayarak zincir üzerindeki verileri keşfetmesine ve izlemesine olanak tanıyacak. Daha sonra bu toplanan verileri, yasal uyumluluk ve dolandırıcılık risklerini izlemek ve yönetmek için analiz edebilecekler.

EY’nin küresel adli tıp hizmetlerinin başkanı Andrew Gordon, Explorer and Visualizer çözümünün blockchain destekli işlemler için finansal raporlamalayı daha kolay hale getireceğini söyledi. Gordon, sistem hakkında “Dolandırıcılık amaçlı faaliyetler de dahil olmak üzere potansiyel aykırılıkları gözlemlemeye yardımcı olacak”dedi.

Ek olarak EY, OpsChain platformunda, şirketlerin Ethereum blockchaini üzerinde uçtan uca satın alma faaliyetlerini özel ve güvenli bir şekilde yürütmelerini beklediği yeni bir satın alma çözümünü başlatmış durumda.

Çözümün şu an itibarıyla ücretsiz beta sürümü kullanıcılara sunulmuş durumda. Bu sürüm, iş süreçlerini kurumsal kaynak planlama sistemlerinden, paylaşımlı blockchain tabanlı akıllı sözleşmelere taşıyarak, hacimleri ve küresel harcamaları otomatik olarak izlemelerine izin verdiği söylenmekte. Ayrıca, alıcıların ve satıcıların pariteye sahip olmalarına ve küresel olarak kabul edilen şartlar ve fiyatlandırma ile çalışmalarına yardımcı olması bekleniyor.

Daha fazla blockchain haberi için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Bitcoin haberi için: Bitcoin Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

BITCOIN

Çıkarılacak 2.5 Milyon Adet Bitcoin Kaldı!

Elinizi çabuk tutun!

Yayın:

-

Çıkarılacak

Toplam arzı 21 milyon ile sınırlı olan Bitcoin’in, geriye çıkarılacak olan adedi 2.5 milyon!

ChartBTC attığı bir tweette, Bitcoin ağındaki BTC miktarının 18.5 milyon adedini çoktan geçtiği söyledi. Bu, toplamda çıkarılacak 2.5 milyon adet Bitcoin’in kaldığını gösteriyor! Ayrıca, 2.5 milyon adet Bitcoin toplam arzın yalnızda %11,9’unu oluşturuyor.

ChartBTC, kalan 2.5 milyon BTC’nin yarısının önümüzdeki dört yıl içinde çıkarılacağını belirtti. 2009’daki yaratılış blokundan bu yana, Bitcoin ağı üç adet halving işlemi geçirdi. Bildiğiniz üzere 3. halving 2020 yılının Mayıs ayında gerçekleşti. Her dört yılda bir yaşanan bu eylem ile birlikte, çıkartılacak olan son Bitcoin’in 2140 senesinde çıkarılacağı bekleniyor. 2140 yılından sonra yeni bir Bitcoin çıkarılamayacak.

Bu arada, sekiz Crypto Valley uzmanından oluşan bir grup, son halving olayının geçmişte yaşananlardan farklı olduğunu düşünüyor. Bunun en büyük sebebi ise, artık daha fazla insan Bitcoin’i tıpkı altın gibi bir birikim varlığı olarak kullanmayı düşünüyor.

2020’nın başlarından beri, kurumsal alanda Bitcoin talebi istikrarlı bir artış gösteriyor. Yeni anket verilerine göre, kurumsal yatırımcıların, fiyattaki kısa vadeli düşüşlerden bağımsız olarak Bitcoin tahsislerini artırmayı planlıyor. MicroStrategy’nin yaptığı yatırım ile birlikte, dünyanın en büyük bağımsız varlık fonu şu anda 577,6 adet BTC’yi elinde tutuyor.

Daha fazla Bitcoin haberleri için: Bitcoin Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.