Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $67992.16
-0.01%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3745.01
-2.17%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $36.81
-0.94%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $595.5
-0.83%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Tüketici Fiyat Endeksi Açıklandığında Bitcoin Neden Çılgına Dönüyor?

Enflasyonun açıklandığı günlerde kripto para piyasasında önemli hareketlenmeler yaşanıyor. Peki tüm bunların sebebi ne? Birlikte inceleyelim.

Clock
Paylaş
Tüketici Fiyat Endeksi Açıklandığında Bitcoin Neden Çılgına Dönüyor?

Şimdiye kadar fark etmediyseniz bile; Bitcoin fiyatında Consumer Price Index yani Tüketici Fiyat Endeksi açıklanan günlerde kısa zamanlı olarak ciddi bir volatilite oluşuyor. Bunun olmasının ise önemli sebepleri var.

Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) açıklandığı günlerde neden Bitcoin’in çılgına döndüğünden bahsetmeden, TÜFE kavramının tam olarak neyi ifade ettiğine bir göz gezdirelim.

728×90 muhabbit - Tüketici Fiyat Endeksi Açıklandığında Bitcoin Neden Çılgına Dönüyor?300x250 muhabbit - Tüketici Fiyat Endeksi Açıklandığında Bitcoin Neden Çılgına Dönüyor?

İlginizi çekebilir: ABD Hazine Ofisi: “CBDC’ler Bankalara Tehdit Oluşturmaz”

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Nedir?

Geçtiğimiz son aylarda enflasyon, en sıcak ekonomik başlık olarak karşımıza çıkıyor. Bunun sebebi ise dünya genelinde enflasyonun hızla yükselmesi. Başta COVID olmak üzere dünya çapında yaşanan olumsuz gelişmeler devletleri büyük miktarda para basmaya yöneltti. Devletler para basmanın yanında bazı farklı ekonomik paket programları da uygulayarak stres altındaki ekonomilerini rahatlatmak istiyorlar.

Enflasyon genel anlamıyla fiyatlardaki artış ve satın alma gücündeki azalma olarak tanımlanabilir. Devletler büyük miktarda para bastıklarında bu basılan para, satın alma gücünde azalmaya sebep oluyor.

Dünyanın lider ekonomisi olarak tanımlanan Amerika Birleşik Devletleri ekonomisi bile, bu dönemde yüksek enflasyon ile karşı karşıya ve enflasyonu ölçmenin en yaygın yöntemi TÜFE’yi dikkate almak.

ABD Enflasyon muhabbit - Tüketici Fiyat Endeksi Açıklandığında Bitcoin Neden Çılgına Dönüyor?

ABD İstatistik Bürosu’na göre TÜFE’nin anlamı şu şekilde:

“Belirli bir zaman aralığında, belirli mal veya hizmetlerin tüketiciler tarafından satın alımındaki ortalama fiyat farkının tespit edilmesi.”

Daha açık olmak gerekirse; bu mal veya hizmetler marketlerden aldığımız gıdalar, kullandığımız enerji, akaryakıt, ev aletleri, arabalar, sağlık ürünleri, barınma ve ulaşım giderleri gibi detaylandırılabilir. TÜFE oranları belirlenirken belirli mal ve hizmetlerden bir paket yapılıyor ve ürünlerin fiyat değişimleri irdeleniyor. Bu yüzden çoğu uzmana göre TÜFE oranları enflasyonu belirlemede yetersiz kalabilmektedir.

Bu yöntemler uygulanarak geçtiğimiz gün (13.07.2022) ABD’de yıllık enflasyon oranları açıklandı. Açıklanan rakamlar, son 40 yılda görülen en yüksek enflasyon oranları olarak kayıtlara geçti.

İlginizi çekebilir: Biden İstedi, ABD Hazinesi Kripto Paralar Hakkında Araştırmalara Başladı!

TÜFE’nin Bitcoin Fiyatı ile Ne İlgisi Var?

Bu soruya verilecek kısa yanıt: Piyasanın oluşan yeni senaryolara karşı pozisyonunu koruma isteğidir.

ABD İstatistik Bürosu TÜFE oranlarını her ayın 10’u ila 15’i arasında düzenli ve şeffaf olarak yayınlıyor. Neredeyse her durumda, büronun yayınlayacağı TÜFE oranları piyasa tarafından tahmin edilse de tam olarak bilinemiyor. Açıklanan oranların etkisi o kadar büyük ki, en küçük bir ondalık sayı bile devletlerin ekonomilerini güçlü tutabilmek için yeni önlem paket programlarını uygulamaya koymalarına sebep oluyor.

Buna örnek olarak; beklenenden daha yüksek enflasyon oranları devletlerin faizleri artırmasına sebep olurken, bu faiz artırımlarının ise tahvil ve bonolarda, hazine varlıklarında ve piyasanın tamamında etkileri yaşanıyor. Tüm piyasa, yeni enflasyon oranına göre pozisyon alıyor.

Kripto para piyasası; hala 1 trilyon doların altında piyasa değerine sahip niş bir alan olmasına rağmen, birçok şirket ve yatırımcı hali hazırda piyasanın içerisinde. Bu şu anlama geliyor; küçük bir piyasadaki pozisyon almalar, geleneksel finans piyasasına göre çok daha büyük etkilere (volatilite) yol açıyor.

Dün açıklanan TÜFE oranları sonrasında, Bitcoin fiyatı gün içerisinde yüzde 7’den fazla değişime uğradı. Bu oldukça büyük bir volatilite.

İlginizi çekebilir: Arjantinli Yatırımcılar Yüksek Enflasyondan Korunmak İçin Stablecoinlere Yöneldi!

Sonuç olarak; TÜFE’nin açıklandığı günler, kripto para piyasasının hareketlendiği zamanlar demek. Özellikte enflasyon oranları ekonomik tartışmaların en önemli başlığı olduğu zamanlar, piyasa kendisini doğru pozisyonda tutmak istiyor ve görece olarak düşük hacimli kripto para piyasası, bu pozisyon alımlarından etkilenmekten kaçamıyor.

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Daha fazla Altcoin Haberleri için: Altcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar