BİZİ TAKİP EDİN

BITCOIN

Twitter CEO’sunun Şirketi Square, MicroStrategy’nin Adımlarını Mı Takip Ediyor? 50 Milyon Dolarlık Alım!

Twitter CEO’su Jack Dorsey’in şirketi Square, 50 milyon dolarlık Bitcoin alımı yaptı. MicroStrategy’nin adımlarını takip ediyor olabilirler mi?

Yayın:

-

Son dakika

Twitter CEO’su Jack Dorsey’in şirketi Square, toplam değeri 50 milyon dolar olan 4.709 Bitcoin (BTC) satın aldı. Bitcoin yanlısı tavrıyla dikkat çeken CEO’nun bu adımı, şirketi Square’in birincil rezerv varlığı olarak Bitcoin’i seçip seçmediği konusunu gündeme getirdi.

Geçtiğimiz aylarda ve günlerde MicroStrategy’nin Bitcoin alımları yapması ve Bitcoin’i birincil rezerv varlığı olarak kabul etmek istediğini açıklaması kripto para dünyasına damga vurmuştu. Bu hareketiyle diğer şirketleri de bu atılımı yapmaya çağıran MicroStrategy’nin sesi, Jack Dorsey tarafından duyulmuş olabilir mi?

Bugün (08.10.2020) Bitcoin Investment Whitepaper’ı yayınlayan Square, 2018 yılından beri Bitcoin alanında yer aldığı öncü yerden bahsederek dün (07.10.2020) toplam değeri 50 milyon dolar olan bir Bitcoin (BTC) alımı yaptığını açıkladı. Yayınlanan Whitepaper’dan saatler önce bir duyum olarak kripto para dünyasını ve özellikle de piyasaları hareketlendiren bu haber, Bitcoin’İn de 11 bin dolar bandına yaklaşmasına neden oldu.

Whitepaper’da Square’in kripto para dünyasında yenilikleri teşvik etmek, patentli kripto araçlara erişim sağlamak, patent saldırılarına karşı kişilerin kendilerini korumasını sağlamak amacıyla kâr amacı gitmeyen Cryptocurrency Open Patent Alliance’ı (COPA)’yı başlattığı da yer alıyordu.

“Kripto para birimlerinin hızlı evrimi ve eşi benzeri görülmemiş belirsizlik hâliyle birlikte ABD doları cinsinden bilançomuzu genişletmek ve anlamlı bir yatırım yapmak için Bitcoin’i tercih ettik. Bitcoin’i küresel ekonomik güçlenmenin bir aracı olarak görüyoruz. Bu yatırım, misyonumuzu ilerletmemiz için önemli bir adımdır.”

Whitepaper’a göre, işlem gizliliğini sağlamak ve alım sırasındaki fiyat düşüşünü dengelemek için, Hazine (Treasury) Cash App’in Bitcoin alım satım ürünü ile Bitcoin’i over-the-counter olarak aldı. Time-Weighted Average Price (TWAP) kullanarak da önceden belirlenmiş bir 24 saatlik ortalama fiyat analizi gerçekleştirildi ve buna göre alım saati belirlendi.

Güncellenecektir.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BITCOIN

Açık Kaynak Bitcoin Geliştiricilerine Müjde!

Sadece açık kaynak Bitcoin geliştiricilerini fonlamak amacıyla yeni bir organizasyon kuruldu. Square, Gemini, Kraken desteğini kapan Brink!

Yayın:

-

brink bitcoin geliştiricisi fonlama

Yılların deneyimiyle kripto para dünyasına nam salmış açık kaynak Bitcoin geliştiricisi John Newbery, Bitcoin’in açık kaynak geliştirici topluluğuna fon sağlamak amacıyla bağımsız bir kuruluş kurdu.

Bugün (24.11.2020) John Newbery ve Bitcoin Optech ortağı Mike Schmidt, küresel kripto para birimini yönlendiren ve çalışmasını sağlayan kilit bir bileşen gözüyle baktıkları Brink’i kurduklarını açıkladı. Brink, Bitcoin projeleri üzerine çalışan açık kaynak geliştiricilere fon sağlamanın yanı sıra Bitcoin üzerine çalışmaya yeni başlayan geliştiricilere kendilerini tanıtmalarını ve kaynaşmalarını sağlayan bir arkadaş grubu mentorluk programı sağlamayı planlıyor.

Kurucular sadece Bitcoin’in geliştirilmesi üzerine kurulu olan Brink’in sektörde özel bir yere sahip olmasını bekliyor. Zaten arkasındaki isimler de ileride özel bir yere sahip olacağının da bir göstergesi.

İlginizi çekebilir: Bitcoin Haberleri

Finansmanları Göz Dolduruyor!

Brink’in finansman listesi ise göz dolduruyor! Pfeffer Capital’in kurucusu John Pfeffer ve Silikon Vadisi’nin ünlü ismi Wences Casares organizasyon finansmanını üstleniyor. Bitcoin geliştiricilerini destekleyen fonuyla geliştiriciler arasında iyi bilinen kâr amacı gitmeyen İnsan Hakları Vakfı (The Human Rights Foundation), Jack Dorsey’in Square’i, kripto para borsası Gemini ve Bitcoin borsası Kraken ilk iki bursiyeri finanse ediyor.

Peki Nasıl Olacak?

Kurucuların yaptığı açıklamanın ardından Brink’in finansman modeli de açıklandı. Fonlarla Bitcoin gelişimini besleme üzerine kurulu bir modellemesi olan Brink, biraz da deneysel bir çalışma olacak. Çünkü Chaincode ve Square Crypto gibi organizasyonlar, geliştiricilere dağıtılacak olan hibeleri doğrudan kendi merkezi fon havuzlarından gönderecek.

Bununla birlikte Bitcoin’in gelişimini desteklemek isteyen ama direkt olarak hangi geliştiriciyi beslemesi gerektiğini bilmeyen kurum ve kuruluşlar direkt olarak bu geliştiricileri inceleyip mentorluktan geçirmiş olan Brink’e fonlama yapabilecek.

Sadece kurum ve kuruluşlar değil. Amerika Birleşik Devletleri’nde Hayırsever 501 (c) (3) atamasına başvuran ilk Bitcoin kuruluşu olan Brink, vergi mükelleflerinin vergiden muaf bağışlar yapmalarını sağlıyor. Böylece halktan direkt olarak bağış alan, yalnızca Bitcoin geliştirmeye odaklı tek kuruluş olma unvanını taşıyor.

OKUMAYA DEVAM ET

BITCOIN

2017’de Bitcoin Fiyatı Hangi Borsada Kaçı Gördü?

Ico Analytics tarafından hazırlanan infografikte 10 farklı borsada Bitcoin’in en yüksek fiyatı bulunuyor.

Yayın:

-

bitcoin

Bitcoin fiyatı 2017 zirvesine yaklaşmaya devam ederken sizler için 2017 zirvesinde Bitcoin’in önde gelen borsalarda hangi fiyatlara ulaştığı ile ilgili bir içerik hazırlamak istedik.

İLK 100 KRİPTO PARA BİRİMİ

Ico Analytics tarafından hazırlanan infografikte 10 farklı borsada Bitcoin’in en yüksek fiyatı bulunuyor.

Bu borsalar arasında Bitcoin’in en yüksek fiyatını gördüğü borsa Gemini olarak öne çıkmakta.

19,999 $’lık zirve ile 20,000 $’dan sadece 1 $ uzakta olan Bitcoin, farklı borsalarda farklı fiyatlar ile zirvesini görmüş durumda. Coinbase ve Bitfinex üzerinde 19,891 $ ile zirvesini göre Bitcoin, birçok analist tarafından bu zirve fiyat ile değerlendirilmekte.

Huobi tarafında 19,875 $’a kadar yükselmeyi başaran Bitcoin, OKEx’te 19,821 $ ile zirveyi gördü.

19800 $’ın Altındaki Borsalar

Binance ise 19,798 $’lık fiyat ile 19,800 $’ın altında seyrediyor. Bitstamp ve Kraken tarafında ise en düşük zirveler öne çıkıyor.

Kraken üzerinde görülen en yüksek değer ise 19,660 $.

Farklılığın Sebebi Ne?

Borsalardaki anlık likiditenin farklılığı ve arz-talep ilişkisi doğrultusunda son fiyat değişiklik gösterebiliyor. Özellikle 2017 Aralık’taki hareketlilik ile birlikte borsalar arasında yaklaşık 300 $’lık farklılık oluşmuş görünüyor.

Sizce Bitcoin önümüzdeki günlerde yeni zirvesini test edecek mi?

Bitcoin haberleri için: Bitcoin Haberleri

Altcoin haberleri için: Altcoin Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.