Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $65448.01
-1.86%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3515.57
-2.40%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $28.51
-5.41%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $602
-1.23%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Twitter’ın NFT Hamlesinin 5 Olası Sonucu!

Doğrulanmış NFT’lerin Twitter üzerinden profil resmi olarak paylaşılması bir ana akım yaratabilir ancak eleştiri sesleri de yükseliyor.

Clock
Paylaş
Twitter’ın NFT Hamlesinin 5 Olası Sonucu!

Geçtiğimiz günlerde Twitter’dan yapılan duyurunun haberini siz okuyucularımızla paylaşmıştık. Twitter, NFT dünyasına adım adım yaklaşmaya devam ediyor ve bundan böyle insanlar NFT’lerini profil resmi olarak paylaşabilecekler.

728×90 muhabbit - Twitter'ın NFT Hamlesinin 5 Olası Sonucu!300x250 muhabbit - Twitter'ın NFT Hamlesinin 5 Olası Sonucu!

Şimdilik ABD, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda’da pilot olarak başlatılacak bu uygulamayı yalnızca Twitter Blue üyeleri ve iOS işletim sistemli cihaz sahipleri kullanabilecek. Paylaşılabilecek olan NFT’lerin ise yalnızca Ethereum blockchain’inde mint edilmiş ve OpenSea’de kayıtlı olması gerekiyor.

İlginizi çekebilir: NFT Nedir?

Gerçekten Büyük Bir Haber mi?

NFT severler ve Twitter için bu gelişme önemli görünüyor. Ancak bu yeni uygulama ile birlikte NFT’lere getirilen eleştiriler de artacak gibi. Twitter’da hala NFT’leri benimsememiş büyük bir kitle bulunuyor.

Twitter bu haberi aslında 4 ay önce duyurmuştu. Birçok insan bunun sadece bir reklam olduğunu ve böyle bir uygulamanın hayata geçmeyeceğini söylemişti. Ancak bugün görüyoruz ki bu gerçekleşiyor. Peki bundan sonra ne olacak? 5 ana başlık altında bu haberin olası sonuçlarını dile getirelim.

1. Uygulama ile NFT Mekanizması Daha Doğru Anlaşılacak

NFT’lerin gereksiz şeyler olduğunu ve bir sağ tıklama ile bir başka bilgisayara kayıt edilebildiği savını sunan insanlar için bu uygulama bir cevap niteliğinde olacak. Bundan böyle sergilenen NFT’lerin orjinal olup olmadığı ve blockchain üzerindeki izleri Twitter tarafından gösterilecek ve daha çok insan NFT’ler hakkında farkındalık sahibi olacak.

NFT’lerin kimler tarafından yaratıldığı ve onlara kimlerin sahip olduğu gizli bir bilgi olarak kalmaktan çıkıyor ve doğrulanmış NFT’lerin zamanı geliyor.

Daha fazla NFT haberi için buraya bakabilirsiniz.

2. NFT Sevenler ve Sevmeyenler Arasındaki Mesafe Açılacak

Birçok insan hala NFT’ler hakkında olumsuz düşüncelere sahip. Twitter’dan gelen bu haber ile birlikte nefret daha da artacağa benziyor. Şimdiden tepkiler artmaya başladı bile. 725 bin takipçisi olan Twitch yayıncısı Emma Langevin geçtiğimiz gün bir tweet attı ve konu ile ilgili şu ifadelerde bulundu:

Twitter bana profil resmimi NFT yapıp yapmak istemediğimi sordu. Şu an titriyorum, kusuyorum ve ağlıyorum! İnsanların bu saçmalığı ana akım haline getirmeden önceki zamana geri gitmek istiyorum.

Twitter’ın bu uygulaması yaygınlaştıkça bu tip tepkileri okumaya devam edeceğimiz neredeyse kesin.

3. NFT Severler de Uygulamadan Tam Olarak Memnun Değil

NFT’lere karşı olumlu yaklaşımı olan insanlar da uygulamayı eleştirmekten geri kalmıyor. Twitter’ın, Twitter Blue üyeliği satmak için bu uygulamayı öne çıkardığı ve kullanıcıların asıl ihtiyaçlarının önemsenmediği ifade ediliyor. Twitter’ın bu hamlesi çok “kapitalist” bulunuyor ve Twitter Blue üyeliğinin şart koşulmaması gerektiği söyleniyor.

Geçtiğimiz günlerde Elon Musk da konuya değinmiş ve Twitter’ın bu NFT uygulamasını acımasızca eleştirmişti. Habere buradan ulaşabilirsiniz.

4. Twitter Blockchain Adımları Atmaya Devam Ediyor

Bir blockchain’e sahip olmasa da ilerleyen süreçlerde yavaş yavaş Twitter için “bir Web3.0 şirketi” demeye başlayacağız gibi görünüyor. Bitcoin maksimalisti Jack Dorsey’in Twitter CEO’luğundan istifa etmesinden sonra, Twitter’ın blockchain kültüründen uzaklaşacağı düşünülmüştü ancak bunun tersi oldu. Twitter, ekosisteme daha da yakınlaşıyor ve Meta gibi şirketlerle paralel hareket ediyor.

Jack Dorsey hakkında daha fazla haber için buraya bakabilirsiniz.

Tüm bunlara rağmen, NFT’lerin profil resmi olarak eklenebileceği haberi Twitter’ın piyasa değerini artırmaya yetmedi. Son 1 haftada Twitter, yüzde 9’luk bir değer kaybı yaşadı.

Opensea Muhabbit - Twitter'ın NFT Hamlesinin 5 Olası Sonucu!

5. Twitter OpenSea’nin Gücüne Güç Katıyor

OpenSea bilindiği gibi şu anda dünyanın en popüler NFT marketi. Kripto para piyasasındaki kaygılı havanın aksine NFT piyasası gücünü korumaya ve artırmaya devam ediyor. OpenSea bu ayın ortalarında (Ocak 2022), tüm zamanların aylık hacim rekorunu kırmayı başardı.

İlginizi çekebilir: OpenSea Nedir? Nasıl Kullanılır?

Twitter’ın yeni özelliğini duyurması ile birlikte OpenSea gücüne güç katacak gibi görünüyor çünkü bu özellik şimdilik yalnızca OpenSea platformunu destekliyor.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar