Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $52109.33
1.30%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2995.05
2.79%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $38.22
-1.16%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $353.7
0.48%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Venezuela, Kripto Para Madenciliğini Yasallaştırdı

Hükümet, madencilik faaliyetlerini tek bir havuzda toplayacak.

Clock
Paylaş
Venezuela, Kripto Para Madenciliğini Yasallaştırdı

Venezuela hükümeti, Resmi Gazete’de yayımladığı bir kararname ile kripto para birimi madenciliğini yasallaştığını açıkladı. Yasaya göre kripto madencileri ulusal bir madencilik havuzunu kullanmak zorunda.

Binance BannerBinance Banner

Yeni kararname Venezuela’nın Ulusal Kripto Varlıkları ve İlgili Faaliyetler (SUNACRIP) Başkanı Joselit Ramirez tarafından onaylandı. Ramirez, ülkede kripto varlıkları çıkarmak isteyen herhangi bir kuruluşun hükümete kaydolması ve bir lisans başvurusu yapması gerektiğini belirtti.

Başvuru sahipleri, kripto para madenciliği faaliyetlerinin niteliği hakkında yetkililere bilgi vermek ve on yıl boyunca madencilikle ilgili kayıtları saklamak zorunda kalacak. 

Yasal çerçeve, insanlardan kripto para madenciliğinde ticaret, ithalat veya madencilik ekipmanı kullanma gibi ne tür faaliyetler yapmak istediklerini açıklamalarını içermektedir. Hükümet ayrıca ASIC madencilik donanımı üretmek veya madencilik çiftlikleri kurmak isteyenler için özel bir lisans verecek. Kripto madencileri, SUNACRIP tarafından çalıştırılan bir sistem olan Kripto Varlıklarda Kapsamlı Hizmet Kaydı veya RISEC aracılığıyla lisans için başvurmaları gerekmektedir.

Madenciler Tek Havuzda Toplanacak

Rapora göre, madencilik ekipmanı ithal eden veya üretenlerin yetkililer tarafından denetlenmesi gerekmektedir. Ayrıca tüm kripto para madenciliği faaliyetlerinin resmi Ulusal Dijital Madencilik Havuzu aracılığıyla gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Kararname ile SUNACRIP’in madencileri ulusal havuza katılmaya teşvik etmek için çeşitli faydalar sağlanacağı hatta madencilere vergi muafiyeti sağlanabileceği de belirtilmektedir. Bunun yanında, Venezuela’lı kripto madencileri ulusal havuza katılmazlarsa, kapsamlı kripto varlıklar sisteminin belirlediği belirli cezalarla karşılaşacaklar.

Ülkede madenciliği tek bir ulusal havuz aracılığıyla merkezileştirmek, hükümetin madencilerden elde edilen geliri ve katkıda bulunanlara gönderilen ödemeleri kontrol etmesine olanak tanıyacak. Venezuela hükümetinin, gerektiğinde madencilerin ödemelerini dondurabilme veya erteleyebilme yetkilerine sahip olacağı bildirildi.

Venezuela ekonomisi, açıklanan verilere göre, son 12 ayda ki  kötü ekonomik koşullar nedeniyle ortaya çıkan ve % 2.400’e ulaşan hiper enflasyon ile mücadele etmektedir. Hatırlanacağı üzere Venezuela lideri Nicolas Maduro tarafından geçmiş dönemde Petro adı verilen ve petrol fiyatına sabitlenmiş bir kripto para birimi duyurulmuştu.

Görünüşe göre ülkede kripto paralar ile ilgili faaliyetler hızlanmış durumda. Ülkedeki ekonomik koşullar yeni arayışlar içinde olan Venezuela hükümetini kripto paralara yönlendirmiş durumda.

Diğer Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar