BİZİ TAKİP EDİN

BITCOIN

Weiss Ratings ve Bitcoin Halving

Derecelendirme kurumu Bitcoin notunu, güçlü fiyat performansı sebebiyle mükemmel olan A- seviyesine yükselttiğini duyurdu.

Yayın:

-

Ani bir kararla Weiss Ratings, Bitcoin notunu A-‘ye yükseltti. Derecelendirme kurumu Bitcoin notunu, güçlü fiyat performansı sebebiyle mükemmel olan A- seviyesine yükselttiğini duyurdu.

Mart 2019’da Weiss Ratings, Bitcoin, XRP ve EOS’u en iyi kitlesel benimseme ve en iyi teknoloji kombinasyonu başlıklarında üst seviyelere taşımıştı. Fakat şimdiki derecelendirmesiyle Bitcoin, diğer iki kripto para biriminin önüne geçmiş durumda. XRP merkezli yapısı sebebiyle yaşadığı düşüşle birlikte B, EOS ise C harf notuna sahip.

Eğer derecelendirme kurumları için bir karşılaştırma yapmak gerekirse bu noktada Çin Endüstri ve Bilgi Geliştirme Merkezi(CCID) derecelendirmelerini de ele alabiliriz. 2019 Eylül ayında yapılan derecelendirmeye göre Bitcoin sıralamada dokuzuncu sırada bulunuyor.

Kurum kripto para projelerini teknoloji, yaratıcılık ve uygulanabilirlik kategorilerinde değerlendirerek genel bir not ortaya koyuyor. Bu notlandırmaya göre ilk üç sıra EOS, Ethereum ve Tron tarafından kapılmış durumda. Hemen arkalarında Nuls, Lisk ve Neo gelmekte. Sıralamada XRP, Monero ve Bitcoin Cash gibi kripto paralar ilk on içerisinde bulunmuyor.

Bitcoin Halving’inin Önemi

Tekrar Weiss Ratings’e dönecek olursak kuruluş, yaklaşan Bitcoin Halving’inin önemini vurgulamakta.

Kripto paranın arzının yüzde elli düşecek olması yatırım ve derecelendime açısından büyük önem barındırıyor.

Bu oluşacak arz eksikliği madenciler tarafından telafi edilmek zorunda. Bu, ya transfer ücretlerinin yükselmesiyle olabilir. Yada Bitcoin fiyatında bir değişiklik oluşmalı. Dünkü haberimizde bahsettiğimiz gibi Coinbase, Stock to Flow(S2F)’e göre Bitcoin çıkarılma oranında oluşacak halvingle beraber kripto paranın altın ile aynı çıkarılma oranına sahip olacağını söylemişti. Stock to Flow (S2F), toplam arz üzerindeki yeni arz oranının ölçüsü olarak tanımlanabilir.

Sayısız teknolojik avantajıyla Bitcoin, dijital çağda altın karışısında bile önemli bir değer taşıma aracı.

Brave New Coin(BNC)’nin verilerine göre halving sonrası Bitcoin hareketini aşagıdaki grafikte inceleyebilirsiniz.

Bugün yaşadığı yükselişle beraber Bitcoin, $10,000 barajını aşmış durumda. 2019’daki $7,200 seviyelerinden beri düzenli bir yükseliş içerisinde olan Bitcoin’in bu hareketi derecelendirme kuruluşları için de önemli görünüyor. Madencilerin yüksek eforu sayesinde gerilemeye devam eden Bitcoin halving tarihine kadar Bitcoin fiyatı bir düşüş gösterecek mi yoksa bu seviyelerde tutunup yükselişine devam mı edecek hep birlikte göreceğiz.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BITCOIN

BitGo CEO’su: Devalüasyondan Kaçınmak İçin Bitcoin’e Yatırım Yapın!

BitGo CEO’su pandemi dolayısıyla yaşanan Devalüasyon konusunda tavsiyeler verdi.

Yayın:

-

BitGo

Kripto para birimi varlık yöneticisi BitGo firmasının CEO’su, corona virüs pandemisinin insanları itibari para biriminden ziyade altına ve Bitcoin’e yatırım yapmasına zorlayacağını söyledi.

Mike Belshe, 12 Ağustos tarihinde attığı bir tweet dizisinde, yatırımcılara portföylerinin en az %3’ünü Bitcoin’e çevirmesini söyledi.

Belshe: Yatırımcılar Nakitten Altına ve Bitcoin’e Geçecek

Belshe, dünyanın dört bir yanında karantina koşullarına yeniden gireceğimizi söyledi. Belshe, Amerika Birleşik Devletleri’nde hükümetin bu politikayı kullanarak kendisini bir çıkmaza soktuğunu söyledi.

Hükümet, siyasi istikrar için karantinayı sürdürmeye zorlanıyor ve bu durum onları daha fazla para basmaya zorlayacak. Kurumsal yatırımcıların hareketleri buna işaret ediyor ve devalüasyonun nakdi elde tutmayı zorlaştıracağının da farkında.

Milyar dolarlık MicroStrategy şirketi, Bitcoin’i ana rezerv varlığı olarak benimsediğini doğruladığı için, Belshe’nin söylemleri daha da dikkat çekecek gibi görünüyor.

MicroStrategy’nin 250 milyon dolarlık yatırımı, değişimin ayak sesleri olarak nitelendirildi. Ayrıca BitGo CEO’su Michael Saylor, Bitcoin’in benzersiz özelliklerine övgüler yağdırdı.

Belshe sözlerine, “Yatırımcılar alternatif varlıklar arıyorlar ve bu Bitcoin ve Altın olarak görünüyor” diye devam etti.

Şu anda Bitcoin’e sahip değilseniz net mal varlığınızın en az %3’ünü Bitcoin’e yatırmanızın zamanı geldi. Bu hayatınız boyunca göreceğiniz en düşük riskli yatırımdır.

12 Ağustos İtibarıyla 2020 Makro Varlık Getirileri Kaynak: Skew

Bildiğiniz üzere, karantina sürecinin arkasındaki isimler, önde gelen Bitcoin destekçileri tarafından ağır bir şekilde eleştirilmişti.

Özellikle, “The Bitcoin Standart” kitabının yazarı Saifedean Ammous, önlemi, bir ülkenin nüfusu için uzun vadede Corona virüsten zararlı olacağı için ağır bir şekilde eleştirdi.

Eleştiri, Ammous’un kitabında yer alan durumlardan ve Henry Hazlitt’in “Economics in One Lesson” gibi harcama ve borçlanmaya dayalı ekonomi politikasını eleştiren durumlardan kaynaklanıyor.

Enlasyonist itibari para birimi ile azalan refah arasındaki ilişki, Bitcoin’in, gelecek için tasarruf etmek isteyenler için tek çözüm olduğu anlamına geliyor.

Bu hafta, veriler Bitcoin fiyat hareketleri ile genişleyen merkez bankası bilançoları arasındaki korelasyonu gösterdiğinde, bu durum daha da netlik kazandı.

OKUMAYA DEVAM ET

BITCOIN

Çinli Madenciler Neden Yüzde 51 Saldırısı Yapmıyor?

Çinli madenciler Bitcoin’e %51 saldırısında bulunabilir mi?

Yayın:

-

çinli

Bildiğiniz üzere Çin, Bitcoin madencilik kapasitesinin yarısından fazlasını oluşturuyor. Casa’nın kurucu ortağı ve CTO’su Jameson Lopp, Çinli madencilerin Bitcoin için bir tehdit unsuru olduğunu 9 Ağustos’taki bir yazısında dile getirdi.

Pek çok insan, Çin’de bu kadar çok hash gücünün oluşması konusunda endişelerini dile getirse de, Loop, Bitcoin’e %51’lik bir saldırı durumunda bile saldırganların yapabilecekleri şeyler konusunda sınırlı olduğunu belirtti.

Loop ayrıca saldırganların, insanların Bitcoin’lerini keyfi olarak çalamayacağını ve konsensüs kurallarını değiştiremeyeceğini açıkladı. Ayrıca geçerli işlemlerin de değiştirilmesi mümkün değil.

%51 saldırısından maksimum kar elde etmenin en iyi yolu, kripto borsaları aracılığı ile stablecoin satın almaktır. Ancak bu, borsalar arasındaki para çekme limitleri ve KYC gereksinimleri dolayısıyla sorun yaratır. Saldırganların büyük miktarlarda Bitcoin’i aynı anda satması da ekonomik anlamda bir şey ifade etmiyor:

Saldırıdan sonra hala elinizde tuttuğunuz Bitcoin’in değeri büyük olasılıkla önemli ölçüde azalacaktır. Bu nedenle başarılı bir saldırı gerçekleştirmek kendi ayağınıza sıkmak olabilir. Hedeflediğiniz borsaya erişirken hata yapmasanız iyi olur. Örneğin, bir bilgisayar korsanı IP adresini gizleyemediği için 25 milyon $’lık çalıntı fonu iade etmek zorunda kaldı.

Bitcoin Kurtarma Operasyonu

Loop, bir devletin madencilik tesislerinin tamamen kontrolünün ele geçirilmesinin neredeyse imkansız olduğunu ve Bitcoin kullanıcılarının böyle bir eyleme karşı acil durum önlemleri alacağını düşünüyor.

Saldırı, bireysel madencilik tesitlerini hedeflese bile, Çin’deki hash gücünün %70’i 10 adet madencilik havuzu tarafından koordine edilmekte. Ayrıca madenciler için madencilik havuzlarını değiştirmek inanılmaz derecede kolay bir işlem.

Bir devletin birkaç saatten fazla süren bir saldırıyı gerçekleştirmek için yeterli hash gücünü hızlı ve gizli bir şekilde ele geçirebileceği bir senaryo hayal etmek çok zor.

Loop’a göre hash gücünün 2015 senesinden bu yana Çin’de yoğunlaşmasının sebebi, madencilik cihazlarının çoğunun Asya’da üretilmesidir. En önemlisi ise, Çin’in bol miktarda ucuz enerjiye ve madencilik altyapılarını kolaylaştıran siyasi ve ekonomik istikrara sahip olması.

Loop, herhangi bir madencilik saldırısının, etkinlik anlamında sınırlı olacağı sonucuna varmış durumda.

Ayrıca ilerleyen zamanlarda, çip üretimi ve güç kaynaklarındaki rekabet küresel olarak artmaya devam edecek. Bu durumda Çinli madencilerin hakimiyeti uzun sürmeyecektir.

OKUMAYA DEVAM ET
Coinex
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.