Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $63114.75
2.22%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3477.97
1.47%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $42.6
-3.36%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $414
0.88%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

WhatsApp Ödeme Hizmeti Askıda Kaldı!

WhatsApp’ın Brezilya üzerinde başlattığı fiat ile elektronik ödeme hizmeti, yılan hikâyesine dönüyor.

Clock
Paylaş
WhatsApp Ödeme Hizmeti Askıda Kaldı!

WhatsApp’ın Brezilya üzerinde başlattığı fiat ile elektronik ödeme hizmeti, yılan hikâyesine dönüyor.

WhatsApp 15 Haziran tarihinde Brezilya’yı pilot bölge olarak seçerek uygulaması üzerinden fiat para ile elektronik ödeme hizmeti başlatacağını duyurmuştu. Üzerinden çok zaman geçmeden, 24 Haziran tarihinde Brezilya Merkez Bankası WhatsApp’ın elektronik ödeme hizmetini durdurduğunu duyurdu.

Binance BannerBinance Banner

Brezilya Merkez Bankası, WhatsApp’ın anlaştığı VISA ve Mastercard’a bir uyarı göndererek WhatsApp aracılığıyla gerçekleştirilen transferleri durdurmaları, aksi takdirde para cezası ve idari yaptırımlara tabi tutulacaklarını bildirmişti. Brezilya Rekabet Kurumu (CADE) de WhatsApp’ın anlaştığı başka bir aracı kurum olan Cielo ile olan partnerliğini engellemişti.

30 Haziran tarihinde ise CADE bu kararını geri çekti ancak WhatsApp’ın ödeme hizmeti, Brezilya Merkez Bankası’nın kararından dolayı askıya alınmış durumda.

Firmaların faaliyetlerinin izlenmesi sonucu, rekabet açısından düşünülen risklerin önemli ölçüde azaldığı belirlendi. Durum böyle olunca CADE, Facebook ve Cielo partnerliğindeki yaptırımlarını geri çekti.

CADE’i WhatsApp’ın elektronik ödeme hizmetinin sadece “alıcı ve satıcı arasındaki ödeme işlemi için ek bir kanal” olduğuna ikna etmeye çalıştılar. Ödeme hizmetinin varlığının hâli hazırda Brezilya’daki rekabet ortamını zedelemeyeceğini anlaşmalarla CADE’e sundular.

CADE ikna olarak firmaların partnerliklerinin “kapalı bir ödeme sistemine” dönüşmeyeceğini kabul etti. Ayrıca diğer ajansların da elektronik ödeme araçlarında toplanma olasılığı olduğunu da ekledi.

CADE uzun incelemeler sonucunda, yayınladığı raporda;

“İhtiyati tedbir kararı verilen gerekçelerin bulunmadığına dair kanıtlar mevcuttur, bu nedenle kararın iptal edilmesi gerekmektedir.”

ibaresine yer verdi. Ayrıca partnerliği onaylamasına ve yolunu açmasına rağmen araştırmalarına devam edeceğini, herhangi bir rekabet karşıtı eylemin firmalara karşı iptal edilen kararların tekrardan verilmesi anlamına geleceğini vurguladı.

CADE’den çıkan karar iptaline rağmen, Brezilya Merkez Bankası’nın kararı henüz değişmediği için Brezilyalılar, bir süre daha WhatsApp’ın fiat ile elektronik ödeme hizmetini kullanamayacak.

 

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar