BİZİ TAKİP EDİN

ÖNE ÇIKAN

WhatsApp Ödeme Hizmeti Askıda Kaldı!

WhatsApp’ın Brezilya üzerinde başlattığı fiat ile elektronik ödeme hizmeti, yılan hikâyesine dönüyor.

Yayın:

-

brezilya

WhatsApp’ın Brezilya üzerinde başlattığı fiat ile elektronik ödeme hizmeti, yılan hikâyesine dönüyor.

WhatsApp 15 Haziran tarihinde Brezilya’yı pilot bölge olarak seçerek uygulaması üzerinden fiat para ile elektronik ödeme hizmeti başlatacağını duyurmuştu. Üzerinden çok zaman geçmeden, 24 Haziran tarihinde Brezilya Merkez Bankası WhatsApp’ın elektronik ödeme hizmetini durdurduğunu duyurdu.

Brezilya Merkez Bankası, WhatsApp’ın anlaştığı VISA ve Mastercard’a bir uyarı göndererek WhatsApp aracılığıyla gerçekleştirilen transferleri durdurmaları, aksi takdirde para cezası ve idari yaptırımlara tabi tutulacaklarını bildirmişti. Brezilya Rekabet Kurumu (CADE) de WhatsApp’ın anlaştığı başka bir aracı kurum olan Cielo ile olan partnerliğini engellemişti.

30 Haziran tarihinde ise CADE bu kararını geri çekti ancak WhatsApp’ın ödeme hizmeti, Brezilya Merkez Bankası’nın kararından dolayı askıya alınmış durumda.

Firmaların faaliyetlerinin izlenmesi sonucu, rekabet açısından düşünülen risklerin önemli ölçüde azaldığı belirlendi. Durum böyle olunca CADE, Facebook ve Cielo partnerliğindeki yaptırımlarını geri çekti.

CADE’i WhatsApp’ın elektronik ödeme hizmetinin sadece “alıcı ve satıcı arasındaki ödeme işlemi için ek bir kanal” olduğuna ikna etmeye çalıştılar. Ödeme hizmetinin varlığının hâli hazırda Brezilya’daki rekabet ortamını zedelemeyeceğini anlaşmalarla CADE’e sundular.

CADE ikna olarak firmaların partnerliklerinin “kapalı bir ödeme sistemine” dönüşmeyeceğini kabul etti. Ayrıca diğer ajansların da elektronik ödeme araçlarında toplanma olasılığı olduğunu da ekledi.

CADE uzun incelemeler sonucunda, yayınladığı raporda;

“İhtiyati tedbir kararı verilen gerekçelerin bulunmadığına dair kanıtlar mevcuttur, bu nedenle kararın iptal edilmesi gerekmektedir.”

ibaresine yer verdi. Ayrıca partnerliği onaylamasına ve yolunu açmasına rağmen araştırmalarına devam edeceğini, herhangi bir rekabet karşıtı eylemin firmalara karşı iptal edilen kararların tekrardan verilmesi anlamına geleceğini vurguladı.

CADE’den çıkan karar iptaline rağmen, Brezilya Merkez Bankası’nın kararı henüz değişmediği için Brezilyalılar, bir süre daha WhatsApp’ın fiat ile elektronik ödeme hizmetini kullanamayacak.

 

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNE ÇIKAN

Ledger O Sorunu Çözemezse Sıkıntı Derken, ÇÖZDÜ!

Kripto para cüzdanı Ledger, büyük bir güvenlik açığıyla karşı karşıya geldi.

Yayın:

-

SON DAKİKA! Ledger Kullanıcılarına Kötü Haber! İFŞA OLDUNUZ!

Popüler kripto para cüzdanlarından Ledger yine bir sorunla karşı karşıya. Geçtiğimiz günlerde siber saldırıya uğradığını, müşterilerinin e-posta adresleri ile kişisel bilgilerinin maalesef ki sızdırıldığını açıklamıştı.

Üzerinden çok geçmeden Blockchain araştırmaları ile adından söz ettiren Monokh, yeni bir rapor yayınladı. Ledger’ın şu zamana dek ortaya çıkan sorunları ve sorunları ele alış şeklini kronolojik bir şekilde sıralayan Monokh, bir sorunun hâlâ çözülmediğine işaret etti. İddiaya göre sözü edilen sorun Ledger’a bildirildi lakin hâlâ çözülebilmiş değil şeklinde bir açıklama yapıldı.

Sorun cüzdan sahibinin Bitcoin Fork’larından (Litecoin, Bitcoin Cash) gönderme yaparken elindeki Bitcoin’lerin de gittiğini görememesi. Yani cüzdan sahibi Litecoin için işlem yaparken aynı zamanda Bitcoin mainnet’inin kilidini de açmış oluyor. Normal şartlar altında farklı uygulamaların da ulaşamayacağı bilgilere ulaşmasının önü açılıyor.

Sorun Çözüldü!

Kripto para topluluklarından bu sorunla ve daha önceki siber saldırı olayı ile alakalı eleştirilerin odağı olan Ledger, az önce sosyal medya platformu Twitter üzerinden yaptığı açıklamada sorunun çözüldüğünü ilan etti.

OKUMAYA DEVAM ET

ÖNE ÇIKAN

17’lik Fail: “Suçsuzum Hâkim Bey!”

Twitter hack saldırısının 17 yaşındaki beyni suçsuz olduğunu savundu.

Yayın:

-

17'lik Fail: “Suçsuzum Hâkim Bey!”

15 Temmuz gecesi tüm dünyayı sarsan Twitter siber saldırısının faili geçtiğimiz hafta yakalanmıştı. Florida’da yakalanan failin henüz reşit olmayan 17 yaşındaki Graham Ivan Clark olduğu açıklandı.

Yerel haber merkezi Tampa Bay Times’ın haberine göre, Clark’ın 30 farklı suçlamadan 200 yıla kadar hapis istemi bulunuyor. 30 farklı suçlamaya bakacak olursak da sim swap yoluyla hack işlemini gerçekleştirdiği için 17 iletişim dolandırıcılığı suçlaması, hack işlemi öncesinde ve sırasında bireysel bilgileri kullandığı için 11 kişisel bilgi kullanımı, kullandığı bilgiler ile bilgisayar veyahut elektronik cihazlara erişim sağladığı için ve son olarak da bu eylemleri yardımıyla 5 bin dolardan fazla organize dolandırıcılık bulunuyor.

Geçtiğimiz salı günü görülen ön duruşmada Clark, suçsuz olduğunu iddia etti. Ayrıca tutukluluk hâli başladığından beri Clark 725 bin dolar kefalet ile hapiste tutuluyor. Bugün (05.08.2020) tarihinde görülecek olan duruşmada kefaletin tutarında indirime gidilmesi bekleniyor.

İlerleyen duruşmalarda Clark’ın suçsuz olduğu şeklindeki savunmasına devam edip etmeyeceği bilinmiyor. Bununla birlikte Clark, suçunu kabul edip anlaşma yapma yolunu da seçebilir.

Suç Ortakları

Clark, iddialara göre dünyayı sarsan Twitter Hack saldırısında yalnız değildi. İddianameye göre 17 yaşındaki Clark, Birleşik Krallık’ta yaşayan 22 yaşındaki Nima Fazeli ve 19 yaşındaki Mason Sheppard ile internet üzerinden tanıştı. Üç kafadar 15 Temmuz gecesi herkesin bildiği küresel hack saldırısını gerçekleştirdi.

Elon Musk’tan eski Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama’ya, yeni başkanlık adayı Joe Biden’e kadar birçok ismi hedef alan saldırı yaklaşık 3 saat sürmüştü. Bu 3 saat içerisinde 117 bin dolara yakın para toplayan üç kafadarın, hemen hemen benzer suçlamalarla mahkeme salonuna girmesi bekleniyor.

OKUMAYA DEVAM ET
FTX
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.