Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $27752.75
1.27%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $1648.67
-0.54%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $10.17
7.62%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $213.5
0.00%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

ABD Hükümeti ”Silk Road” Hack’inden Elde Ettiği Bitcoin’leri Coinbase’e Aktardı

Clock
Paylaş
ABD Hükümeti ”Silk Road” Hack’inden Elde Ettiği Bitcoin’leri Coinbase’e Aktardı

ABD hükümeti on-chain verilere göre, yaklaşık 300 milyon dolar değerindeki 9 bin 800 Bitcoin’i (BTC) 12 Temmuz 2023 tarihinde transfer etti. Bu Bitcoin’lerin James Zhong’un Silk Road hack’inden elde edildiği düşünülüyor. Mart ayında ABD Adalet Bakanlığı da Silk Road ile ilişkilendirilen bir miktar Bitcoin’i transfer etmişti.

728×90 muhabbit - ABD Hükümeti ''Silk Road'' Hack'inden Elde Ettiği Bitcoin'leri Coinbase'e Aktardı300x250 muhabbit - ABD Hükümeti ''Silk Road'' Hack'inden Elde Ettiği Bitcoin'leri Coinbase'e Aktardı

Raporlara göre, Silk Road’dan yaklaşık 9 bin 800 BTC, bugün iki ayrı işlemle aktarıldı ve söz konusu fonlar Coinbase cüzdanlarına gönderildi. ABD hükümeti tarafından tutulan fonlar, güncel BTC kuruyla yaklaşık 302 milyon dolar değerinde.

Bitcoin’lerin, suçlu bulunan Silk Road hackerı James Zhong’a ait olduğu belirtiliyor. Tutuklandığı sırada federal yetkililer, üç ayrı durumda toplamda 51 bin 351 Bitcoin ile birlikte değerli metaller koleksiyonu ve 661 bin 900 dolar nakit paraya el koymuştu.

Geçen yılın mart ayında, hükümet bu Bitcoin’lerin 9 bin 861 adedini 200 milyon doların biraz üzerinde bir fiyatla satmıştı. Dört ay önceki on-chain aktivite, blockchain analiz araçları tarafından tespit edilmişti. Zhong’dan elde edilen tüm BTC’lerin Coinbase üzerinden satıldığı tahmin ediliyor.

ABD hükümeti genellikle Bitcoin’leri U.S. Marshals’ın yardımıyla düzenlediği açık artırmalarla sattığı için James Zhong’a ait Bitcoin’lerin Coinbase üzerinden satılması beklenmedik bir durum olarak değerlendiriliyor. Örneğin, Silk Road davasında Ross Ulbricht’ten el konulan Bitcoin’ler de açık artırmayla satılmış ve Tim Draper gibi yatırımcılar bu Bitcoin’lerden satın almıştı.

Silk Road Hack’i Nedir?

Silk Road, 2011 yılından itibaren yasa dışı madde satışı yapan, çevrim içi bir karaborsa marketi olarak bilinmektedir. 2015 yılında Silk Road kurucularından Ulbricht, şartlı tahliye olmaksızın ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. ABD Adalet Bakanlığı yasa dışı ticaret sitesi Silk Road’u 10 yıl önce dolandırarak 51 bin 351 Bitcoin çaldığı belirlenen James Zhong’un evine 2021 Kasım ayında yaptığı baskın yaptı. Baskında o günün BTC kuruna göre 3,36 milyar dolar değerinde Bitcoin ele geçirilmişti. Bu, ABD Adalet Bakanlığı’nın ele geçirdiği ikinci en büyük kripto para miktarı olarak biliniyor.

Zhong, Çaldığı tüm Bitcoin’leri teslim ettiği için serbest bırakılmıştı

Zhong’un avukatı müvekkilinin 10 yıl önce işlediği suçu itiraf ettiği ve tüm Bitcoin’leri teslim ettiği gerekçesiyle serbest kalması gerektiğini savundu. Ayrıca Zhong’ın, Bitcoin’leri 2013’te hükümet tarafından kapatılan Silk Road’un kurucusu Ross Ulbricht’ten çalması nedeniyle zaten müebbet alan Ulbricht’e tazminat ödememesine karar verildi.

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar