Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $51580.08
0.84%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3047.02
2.85%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $36.85
0.96%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $385.2
1.40%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

ABD’ye Kripto Para Vergi Muafiyeti mi Geliyor?

Amerika Birleşik Devletleri, kripto paralar ve kullanımına dair olumlu adımlar atmaya devam ediyor. Gündemde vergi muafiyetleri var.

Clock
Paylaş
ABD’ye Kripto Para Vergi Muafiyeti mi Geliyor?

Kripto paralar her el değiştirdiğinde, Amerika Birleşik Devletleri bu işlemlerden vergi alıyor. Önde gelen senatörler, bu gidişatı değiştirmek için bir teklif sundu. 50 dolar ve altındaki kripto para transferleri ya da 50 dolar veya daha az kazanç getiren trade işlemleri için vergi muafiyeti gündemde.

Binance BannerBinance Banner

İlginizi çekebilir: ABD’li Dev Bir Şirket Daha, Blockchain Teknolojisine Yöneliyor!

ABD Mevzuat Genel

Geçmişte de Bazı Girişimler Olmuştu

Senatör Patrick Toomey, ABD’de bir diğer önemli politikacı olan Krysten Sinema ile birlik kurarak küçük kazançlar elde eden kripto para yatırımcıları için vergi muafiyetini gündeme getirdi. Politikacıların bu adımına benzer bir adım, geçmişte House of Representatives (ABD Temsilciler Meclisi) tarafından da uygulanmıştı.

Sunulan teklife göre; düşük seviyede işlemler yapanların vergi kaygıları taşımamaları isteniyor. Bu teklifin daha da kapsamlısı bu yılın (2022) başında diğer 2 senatör tarafından da sunulmuştu: Cynthia Lummis ve Kirsten Gillibrand.

Senatör Toomey, arzu ettikleri tabloyu şu şekilde ifade ediyor:

Dijital varlıklar, Amerikalıların gündelik yaşamının önemli bir parçası olmak için yüksek potansiyel taşıyor. Ancak bu potansiyelin önünde engelleyici şekilde vergi kanunları duruyor.

Patrick Toomey, bu sezonun sonuna kadar ABD Senatosunda görevliydi ve kripto para endüstrisinin ABD’de benimsenmesi için birden çok oluşumda yer almıştı.

İlginizi çekebilir: ABD Hükümeti, Politika Yapıcıların Kripto Paralara Sahip Olmaları İle İlgili Yeni Bir Kural Getirdi!

Kripto Paraların Kitlesel Kullanımı Yaklaşıyor mu?

Sunulan son teklife göre kripto paraların; bir bardak kahve satın almak gibi gündelik küçük ödemelerle aynı kategoriye getirilmesi ve vergiden muaf tutulması hedefleniyor.

ABD Gelir Servisi bu konuda sert bir politikaya sahip: Bir sanal varlık sattığınızda, satış işleminden oluşan kazanç veya kaybın hesabını bilmeniz gerekiyor.

Kripto para sektörü savunucularına göre bu sert politikalar; kripto paraların ABD sınırları içerisinde alternatif bir ödeme yöntemi olarak kullanılmasının önüne geçiyor.

Washington’da yer alan ve bir kripto para düşünce kuruluşu olan Coin Center’ın Genel Müdürü Jerry Brito, sunulan teklif ile ilgili düşüncelerini paylaştı:

Senatörlerin sunduğu yeni teklif kabul edilirse; kripto paralar gündelik hayatlarımızda daha kolay kullanılacak. Daha da önemlisi; bu adım ile merkeziyetsiz blok zinciri altyapısının gelişimi hızlanacak. Çünkü bu ağlar daha çok, çok sayıda yapılan küçük işlemler ile ayakta kalıyor.

Tüm bu çabalara rağmen, ara seçimlerden önce şu an ABD’de bir tatil dönemi yaşanıyor. Stablecoinler hakkında bir takım yasa tasarıları üzerinde çalışmalar devam etse de, vergi muafiyeti konusunun sonuçlanması uzun bir süre alabilir.

İlginizi çekebilir: Circle, ABD’deki Stablecoin Yasal Düzenlemesi İçin Bir Dizi Öneri İle Karşımızda!

Daha fazla ABD haberi için: ABD Haberleri

Daha fazla Blockchain haberi için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar