BİZİ TAKİP EDİN

BLOCKCHAIN

Animoca Brands: NFT’ler Oyun Sektöründe Devrim Yaratacak!

Şirket, blockchain teknolojisinin oyunculara gerçek mülkiyet hakları sunacağını belirtti.

Yayın:

-

Animoca Brands blockchain teknolojisinin desteklediği oyun sektörünün gelecek yıllarda video oyunları dünyasında tamamen devrim yaratacağını açıkladı. Şirkete göre, 2020 yılında 155 milyar $ hacim yaratan sektörün 2023 yılına gelindiğinde 200 milyar $’ın üzerinde olacağı tahmin edilmektedir.

Mülkiyet Hakkı

Animoca Brands‘in dijital oyun varlıklarının gerçek mülkiyetini mümkün kılınan oyna-kazan sistemi, son zamanlarda ürün ve şirket kümesinde yadsınamaz bir gerçeklik haline geldi. 

Mülkiyet hakları, video oyunlarında yeni bir kavramdır, çünkü oyun içi içerik genellikle lisanslama temelinde sağlanır. Geleneksel oyun modelinde, sahip olunan oyun içi varlıklar kullanıcılara oyun yayıncısı veya operatörü tarafından lisanslanır. Bu lisans çeşitli nedenlerle (ör. oyun kapanırsa veya şartları ihlal edilirse) iptal edilebilir.

Ancak blockchain teknolojisi, oyunculara gerçek mülkiyet hakları sunarak oyun içi varlıklar için gerçek dijital sahiplik ve onlardan para kazanma hakkı sağlar.

Kriptolu oyun içeriği, değiştirilebilir tokenler (genellikle oyun içi para birimleri için) ve takas edilemeyen tokenler (NFT), genellikle nadir veya benzersiz içerikler için, örneğin yarış arabası veya sihirli kılıç) şeklinde olabilir. Mesele şu ki, içeriklerini tokenize eden blockchain oyunlarında, oyun içi varlıklara (gerçekten) sahip olabilirsiniz ve buna göre bu sahiplikten yararlanabilirsiniz.

Kazanmak İçin Oyna

Animoca Brands’in kazanmak için oyna iş modeli sayesinde oyuncular oyun için değer yaratan faaliyetlerde bulunduklarında para kazanılabilen ödüller alabilecekler.  Oyunculara bu tür aktiviteler için verilen ödüller, genellikle fungible token’lardan (örn. REVV), blockchain’de fungible token’lar olarak tokenize edilen dijital varlıklara (örn. Araba, sihirli kılıç, iksir, kozmetik öğe, vb.) kadar değişen oyun içi varlıklardan oluşmaktadır.

Bu ödüllerin aynı zamanda oyun dışında gerçek değeri de bulunmaktadır. Bu da oyuncuların bunları paraya dönüştürmelerine olanak tanır. Örneğin üçüncü taraf bir pazarda NFT satarak veya bir borsada fungible token satarak.

Animoca Brands tarafından yapılan açıklamada şu anda, 155 milyar $ değerindeki video oyun endüstrisinin büyük çoğunluğunun acımasız gerçeğinin, oyun içi varlıkları elde etmek için harcanan ücretlerin karşılığında onlara tam olarak sahip olunamadığı bildirildi. Ancak bu durumun, blockchain teknolojisinin oyunlarda gerçek dijital sahiplik ve oyun kazanmayı sağladığı gerçeği sayesinde değişeceğini ve yeni ekonomik fırsatlar dalgası oluşturacağı açıklandı. Ayrıca şu ifadelere yer verildi:

“Gerçek dijital sahiplik ve kazanmak için oynamaya doğru geçiş, internet ve akıllı telefona benzer şekilde yeni pazarlar ve yeni fırsatlar yaratan türden muazzam bir değişimdir. Animoca Brands olarak, video oyun endüstrisinde gerçek dijital sahipliğin ve kazanana göre oynamanın genişlemesine büyük ölçüde katılıyoruz.”

NFT ile Gelir Elde Edin

Animoca Brands’ın F1 ® Delta Zaman oyununun  Ekim 2020’de yapılan ilk özel etkinliğinde, katılımcıların bu etkinliğe katılmak için REVV tokenlerini kullandıkları belirtildi. Ayrıca oyuncuların 17.3 milyon REVV kullanarak 57.000’den fazla yarış gerçekleştirdiği bildirildi. Bu etkinlik sonrasında ise oyuncuların 1.625 milyon REVV kazandığı açıklandı. 27 Ekim’de başlayan ve halen devam eden ikinci oyun etkinliğinde ise  oyuncuların, SAND , GAMEE ve REVV tokenlerini kazanmak için toplamda 19 milyon REVV yatırdığı bilgisi verildi. Şirket yaptığı açıklamada Bazı F1® Delta Time oyuncularının, oyunlarını oynayarak önemli meblağlar ( Her bir oyuncu için, bir ayda 1.600 ABD dolarının üzerinde ) elde ettiklerini söyledi.

Hatta bazı kullanıcıların, OpenSea gibi pazar yerlerinde F1® Delta Time NFT’leri satmak için sanal mağazalar açtıklarını açıkladı. Ayrıca açılan mağazalarda bunları yakın zamanda binlerce dolara sattıklarını bildirdi.

Sonuç olarak Animoca Brands özellikle video oyun kabul edilen standartlara dijital mülkiyet ve “kazanmak için oyna” modelini geliştiren ilk şirket olma özelliği ile piyasada yeni bir alan ortaya çıkarmıştır. Gelecekte bu gibi platformların çoğalması ile NFT’lerin oyun sektöründe aktif bir şekilde kullanılması yadsınamaz bir gerçek olarak karşımıza çıkmaktadır.   

Daha Fazla NFT Haberleri İçin: NFT Haberleri

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BLOCKCHAIN

Binance ABD Merkezli Kullanıcılarını Uyardı: Fonlarınızı 14 Gün İçinde Çekin!

Fonlarını çekmeyen kullanıcıların hesaplarının kilitleneceği bildirildi.

Yayın:

-

Binance

Ticaret hacmi açısından dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Binance, Amerika Birleşik Devletleri merkezli kullanıcılarına borsadan mümkün olan en kısa sürede ayrılmalarını isteyen bir süre verdi. Binance, ABD’deki müşterilerine kripto para borsasından paralarını çekmek için yalnızca 14 (on dört) günleri olduğunu belirten e-posta gönderdi.

Popüler kripto borsası, borsanın ticaret platformuna erişimlerini engellemek için Amerika Birleşik Devletleri merkezli kullanıcılarını baskı altına alma çabalarını artırıyor. Bu kapsamda Binance, kripto para borsasında Amerika Birleşik Devletleri kullanıcısı olarak tanımlanan müşterilerine kesin uyarıda bulunmaya başladı.  

Kullanıcılara gönderilen e-posta’da, işlem platformundaki aktif hesaplarını kapatmak için artık 14 günleri olduğunu söyleyen Binance, kullanıcıların bu süre içinde tüm fonlarını çekmeleri gerektiğini iletti. Aksi takdirde, borsa, hesaplarını kilitleyeceğini ve belirtilen süre içinde para çekemezlerse paralarına tekrar erişemeyeceklerini söyledi.

Kullanıcılara gönderilen E-posta’nın içeriğinde ise şu ifadelere yer verildi:

“Sayın kullanıcımız, sürekli olarak mevcut kontrollerimizi düzenli aralıklarla tarıyoruz, kendinizi ABD’li bir kişi olarak tanımlarken Binance’a erişmeye çalıştığınızı fark ettik. Lütfen kullanım şartlarımıza göre ABD’li kişilere hizmet veremeyeceğimizi unutmayın. Hesabınızdaki tüm aktif pozisyonları kapatmak ve tüm paranızı çekmek için 14 gününüz var, aksi takdirde hesabınız kilitlenecektir.”

Binance daha önce ABD müşterilerini borsadan çıkmaları konusunda uyarıda bulunmuştu. Temmuz 2019’da yayınlanan bir duyuru ile Binance, Binance ABD’yi başlatmak için BAM Trading Services Inc. ile ortaklık kurduğunu açıklamıştı. O zamanlar borsa, Amerikalı müşterilere platformun hizmet şartlarını ihlal etmediklerine veya ticarete erişimlerini kaybetme riskiyle karşı karşıya kaldıklarına dair kanıt sunmaları için 90 gün vermişti.

Borsa haberleri için: Borsa Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

BLOCKCHAIN

DeFi Platformlarında Kilitli Tutulan Değer 14 Milyar $’a Ulaştı!

Yükselişe, Bitcoin ve Ethereum’un artan fiyatlarının sebep olduğu düşünülüyor.

Yayın:

-

defi tokenleri

Merkezi olmayan finans (DeFi) pazarındaki varlıkların değeri, önde gelen kripto para birimleri, Bitcoin ve Ethereum’un artan fiyatı sayesinde şimdiye kadarki en yüksek seviyesine ulaştı. 

DeFi Pulse tarafından açıklanan verilere göre, DeFi protokollerinde kilitlenen varlıkların toplam değeri 14.41 milyar dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. 

DeFi Pulse

Bunun yanında gerçekte, önemli sayıda varlık, özellikle de Ethereum, DeFi pazarını terk etmeye başladı. Bu durum da muhtemelen DeFi’nin değerlenmesinin kripto fiyatındaki mevcut ralli tarafından sürdürüldüğü anlamına geliyor. Bu nedenle, piyasada hâlihazırda devam eden ralli sakinleştiğinde DeFi piyasanın düşüş göstermesi muhtemel görünüyor.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi yükselişe, Bitcoin ve Ethereum’un artan fiyatlarının sebep olduğu düşünülüyor. Bilindiği üzere Bitcoin günlerdir 18.000 doların üzerinde işlem görüyor ve Kasım ayından bu yana yaklaşık olarak yüzde 34’lük bir büyüme gerçekleştirdi. Benzer şekilde, Ethereum (ETH) 600 doların üzerine çıktı ve ayın başından bu yana yaklaşık yüzde 54 artış sağlamış oldu.

1 Kasım itibariyle, birkaç platformda kilitli yaklaşık 8,94 milyon ETH bulunuyordu. Ancak şu anda bu platformlarda 6,89 milyon ETH kaldı. Bu da 23 günlük bir süre içinde 2 milyonun üzerinde ETH’nin platformlardan çekildiği anlamına geliyor. Bunun nedenleri arasında ise Ethereum 2.0 stake etmek veya kripto para fiyat artışlarından yararlanıp nakit para çekme isteği gösterilebilir. Ancak DeFi platformlarından yüklü miktarlarda çıkış yapılan kripto paralar arasında en az orana sahip olan kripto para Bitcoin oldu. Çünkü veriler incelendiğinde platformlarda bulunan Bitcoin sayısının çoğunlukla sabit kaldığı görülüyor. 

Uniswap Liderliği Kaptırdı

DeFi platformları arasında yer alan en büyük protokol sıralamasında ilk üç sırayı Maker, WBTC ve Compound alıyor. Merkezi olmayan borsa (DEX), Uniswap bu platformlar arasındaki liderliğini likidite ödül programının sona ermesi nedeniyle şu an için kaybetmiş görünüyor. DEX’in likiditesi diğer rakipler, özellikle de SushiSwap tarafından, TVL tarafından ele geçirildi. Ancak buna rağmen SushiSwap piyasa değeri açısından, listenin dokuzuncu sırasında kendine yer buluyor.

Daha fazla DeFi Haberi için: DeFi Haberleri

Muhabbit DeFi Market Cap için: DeFi Market Cap

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.