Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Avrupa Komisyonu: Kripto Para Transferleri Takip Edilmeli!

Avrupa Komisyonu, kripto para sektörünün düzenlemeleriyle alakalı tartıştı.

Clock
Paylaş
Avrupa Komisyonu: Kripto Para Transferleri Takip Edilmeli!

Avrupa Birliği’nin politikalarına yol veren komisyonu Avrupa Komisyonu, kripto para sektörünün düzenlemeleriyle alakalı tartıştı.

Avrupa Komisyonu, kripto para sektörünün düzenlenmeleri kapsamında bir yasa tasarısı önerdi. Bitcoin veyahut diğer kripto varlıkları transfer eden şirketlerin, kara para aklamayı önleme çalışmaları kapsamında gönderen ve alıcı bilgilerini paylaşması gerektiğini öne sürdü.

Avrupa Komisyonu, daha izlenebilir olması adına kripto varlıkların işlemlerine “seyahat kuralı” olarak da bilinen kuralı uygulayacak. Mali Eylem Görev Gücü’nün (FATF) tavsiyelerinden biri olan kural, banka havaleleri için şu anda mevcut.

Avrupa Komisyonu: Tüm Bilgiler Paylaşılmalı

Avrupa Komisyonu’nun yaptığı açıklamada, kripto varlıkları işleten bir şirket, kripto varlık gönderen müşterinin adını, adresini, doğum tarihini, hesap numarasını ve kripto varlıkları alan kişinin adı paylaşılmalı. Alıcının hizmet sağlayıcısının da gerekli bilgilerden herhangi birinin eksik olup olmadığını kontrol etmesi gerekmektedir.

“Bugün kararlaştırılan değişiklikler, Bitcoin gibi kripto varlık transferlerinin tam anlamıyla izlenebilirliğini sağlayacak ve kara para aklama veyahut terörizm finansmanı için olası kullanımlarının önlenmesine ve tespit edilmesine izin verecek.”

Anonim banka hesaplarının Avrupa Birliği’nin kara para aklamayla mücadele kuralları kapsamında zaten yasaklanmış olmasının yanı sıra anonim kripto varlık cüzdanları da yasaklanacak.

Avrupa Komisyonu, bu tekliflerin endüstri üzerinde aşırı düzenleyici yük oluşturmadan bu tehditleri ele almak ve uluslararası standartlara uymak arasında doğru dengeyi bulmak için tasarlandığını öne sürdü. Bununla birlikte bu teklifler Avrupa Birliği genelinde güncellenmiş, uyumlu bir yasal çerçeveden yararlanacağı için kripto para endüstrisinin gelişmesine yardımcı olacağı öngörülüyor.

Avrupa Birliği ülkeleri ve Avrupa Parlamentosu, teklifler hakkında son söze sahip yani kripto varlık transferlerinin kontrol edilmesi hakkındaki teklifin yasalaşması iki yılı bulabilir.

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar