Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $38821.1
-0.08%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2121.64
1.27%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $22.08
0.23%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $228.2
-0.17%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ALTCOIN

Avrupa Merkez Bankası Başkanı, Kripto Para Şirketlerine Uyarıda Bulundu!

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Legarde, Rusya’ya yapılan yaptırımlar için kripto paralar konusundaki endişelerini dile getirdi.

Clock
Paylaş
Avrupa Merkez Bankası Başkanı, Kripto Para Şirketlerine Uyarıda Bulundu!

Kripto para şirketleri salı günü (22.03.2022) Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı tarafından uyarıldı. Başkan Christine Legarde, Rusya’ya uygulanan ekonomik yaptırımlarda kripto paraların bir kaçış aracı olarak kullanıldığını öne sürerek kripto para şirketlerine “suç ortakları olmayın” çağrısında bulundu.

728×90 muhabbit - Avrupa Merkez Bankası Başkanı, Kripto Para Şirketlerine Uyarıda Bulundu!300x250 muhabbit - Avrupa Merkez Bankası Başkanı, Kripto Para Şirketlerine Uyarıda Bulundu!
  • ECB Başkanı kripto paralar konusunda endişeli.
  • Rus şirketlerinin ellerindeki ruble varlıklarını stablecoin ve sonra kripto paralara çevirdiği söyleniyor.
  • ECB Başkanı gibi düşünmeyen ve kripto para kullanımının geniş çapta yapılamayacağını savunanlar da var.

Rusya hakkında daha fazla haber için buraya bakabilirsiniz.

Rusya Ukrayna Genel - Avrupa Merkez Bankası Başkanı, Kripto Para Şirketlerine Uyarıda Bulundu!

Kripto Paralar Yaptırımlardan Kaçmak için Kullanılıyor

ECB Başkanı Christine Legarde, Bank for International Settlements’ın (Uluslararası Uzlaşmalar Bankası) düzenlediği zirvede konuştu. Başkana göre kripto paralar kesinlikle Rus firmalar tarafından yaptırımlardan kaçış için kullanılıyor. Her geçen gün artan sayıda ülke, Rusya’nın Ukrayna işgaline tepki veriyor ve ekonomik yaptırımlara katılıyor ya da yaptırımları artırıyor.

Christine Legarde, kripto paraların kullanılması konusundaki endişelerini şöyle dile getirdi:

Hiç şüphe yok ki dünyadaki çoğu ülkenin uygulamaya karar verdiği yaptırımlardan kaçış için kripto paralar kullanılıyor. Belirli bazı isimler veya kuruluşlar, ellerindeki rubleleri kripto paralara dönüştürmeye çalışıyorlar.

Legarde’a göre, ruble ve stablecoin değişimleri son zamanlarda çok artmış. Stablecoin’lere çevrilen rubleler, ardından diğer kripto para birimlerine çevriliyorlar.

ECB Başkanı bu açıklamalardan sonra kripto para şirketlerine seslendi ve suça ortak olmamaları için uyarıda bulundu.

Yaptırımlara karşılık olarak, kripto para işlemleri yapan her hesabı takibe almak için önemli adımlar attık.

avrupa merkez bankasi - Avrupa Merkez Bankası Başkanı, Kripto Para Şirketlerine Uyarıda Bulundu!

Daha fazla Avrupa haberi için buraya bakabilirsiniz.

Herkes Christine Legarde gibi Düşünmüyor

ECB Başkanı kripto paraların yaptırımlardan kaçış için kullanıldığını söylese ve buna kesin olarak inansa da, bir blok zinciri analiz firması olan Chainalysis ile önemli kripto para borsası Coinbase CEO’ları böyle düşünmüyor.

Geçtiğimiz hafta ABD Hazine Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili, kripto paraların yaptırımlardan kaçmak için geniş çaplı olarak kullanılmasının bir hayli zor olduğunu söylemişti. FBI Direktörü Christopher Wray de benzer bir ifadede bulunmuş ve kripto paraların yaptırımlardan kaçınmak için kullanılmasına “abartılıyor” yorumu yapmıştı. National Security Council (Ulusal Güvenlik Konseyi) Direktörü Carol House’a göre de kripto para kullanımı yaptırımlardan kaçmak için “etkisiz bir yöntem”.

Tüm bunlara rağmen kripto paraların kullanımı hakkında endişeleri olan yalnızca ECB Başkanı değil. ABD Senatörü Elizabeth Warren, geçtiğimiz hafta kripto paralar konusunda uyarıda bulunmuş ve bir yasa tasarısı önerisi sunmuştu. Bu öneri ise bazı kesimler tarafından gereksiz, aşırı ve yasalara aykırı olarak değerlendirilmişti.

Kripto Para Haberleri için: Kripto Para Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar