Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $65569.74
2.74%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3118.24
4.59%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $36.68
8.58%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $563.8
3.18%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Bahreyn Merkez Bankası ve JPMorgan Ortaklık Kurdu!

JPMorgan ve Bahreyn, bir pilot proje için anlaşma yaptı!

Clock
Paylaş
Bahreyn Merkez Bankası ve JPMorgan Ortaklık Kurdu!

En zengin üçüncü Arap ülkesi olan Bahreyn, bir dijital para pilotu üzerinde Amerikan yatırım bankası JPMorgan Chase ile ortaklık kurdu.

Bahreyn Merkez Bankası’nın salı günü paylaştığı resmi yazıda, bankanın şu anda JPMorgan ve Arab Banking Corporation BSC ile dijital para teknolojisine dayalı bir sınır ötesi ödeme çözümü sunmak adına bir pilot programında işbirliği yaptığını duyurdu.

728×90 muhabbit - Bahreyn Merkez Bankası ve JPMorgan Ortaklık Kurdu!300x250 muhabbit - Bahreyn Merkez Bankası ve JPMorgan Ortaklık Kurdu!

Ortaklık Bir CBDC ile Desteklenebilir!

İşlem sürelerini kısaltmayı amaçlayan yeni dijital para pilotu, alıcılardan ve tedarikçilerden yapılacak olan ödemeleri ABD doları cinsinden destekleyecek. Merkez bankası, işbirliğinin bir CBDC ile de desteklenebileceği konusunda pozitif bir bakış açısı sergiliyor.

CBB Başkanı Rasheed Al-Maraj, “JPMorgan ve Bank ABC ile yaptığımız bu pilot uygulama sayesinde, geleneksel sınır ötesi ödemeler alanında bugün var olan verimsizlikleri ve sıkıntılı noktaları ele almayı amaçlıyoruz.” dedi.

JPMorgan’ın ticari ödemelerden sorumlu başkan yardımcısı Ali Moosa, yeni işbirliğinin, şirketin Onyx olarak bilinen dijital para odaklı bölümünü de içerdiğini belirtti. 2017’de pilot olarak başlatılan ürün, başlangıçta Interbank Information Network olarak adlandırıldı ve Ekim 2020’de Liink olarak yeniden isimlendirildi.

Başkan yardımcısı, konu hakkında şunları söyledi:

JPMorgan Onyx, yeni nesil ödeme ve yapılandırma altyapılarının oluşturulmasına öncülük etmesi amacı ile kuruldu. CBB gibi önde gelen bir merkez bankası ile yeni nesil ödeme ve yapılandırma altyapısının kurulmasına öncülük etmek için düzenleyici bir kurumla ortaklık yapmaktan mutluluk duyuyoruz.

JPMorgan, sınır ötesi ödemelerde küresel yargı bölgelerinde işbirliği yapmak adına blockchain teknolojisini agresif bir şekilde destekliyor. Nisan ayının sonlarında JPMorgan, küresel ödemeler ve bankalar arası girişimlere odaklanan yeni bir blockchain girişimi başlatmak adına Singapur’un en büyük bankası DBS ve Temasek ile ortaklık kurdu. Banka, daha önce işlem maliyetlerini düşürmek ve sınır ötesi ödemeleri iyileştirmek adına Liink teknolojisini Hindistan hükümeti destekli bir bankaya sağlamıştı.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla CBDC Haberleri için: CBDC Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar