Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $51643.7
1.06%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3045.04
2.92%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $36.91
1.23%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $384.2
0.84%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Bankacılık Devi Standard Chartered, Blockchain Destekli Ticaret Platformu Başlatıyor!

Yeni blockchain destekli platformun merkezi Singapur’da olacak.

Clock
Paylaş
Bankacılık Devi Standard Chartered, Blockchain Destekli Ticaret Platformu Başlatıyor!

İngiliz bankacılık devi Standard Chartered (StanChart), Çinli tedarik zinciri finans teknolojisi sağlayıcısı Linklogis ile ortak bir girişim aracılığıyla blockchain destekli bir ticaret finansmanı platformu başlatıyor.

The Korea Herald tarafından 30 Ağustos tarihinde yayımlanan bir rapora göre, Olea olarak adlandırılan platform, “tedarik zinciri finansmanı gerektiren işletmelerle alternatif bir varlık sınıfında fırsatlar arayan” kurumsal yatırımcıların ihtiyaçlarını karşılamayı hedefleyecek.

Binance BannerBinance Banner

Yapılan açıklamaya göre StanChart’ın SC Ventures şirketinden Amelia Ng’nin CEO olarak liderlik edeceği platformun merkezi Singapur’da olacak. Linklogis’in başkan yardımcısı ve baş risk sorumlusu Letitiat Chau, CEO yardımcısı olarak görev yapacak.

Bilindiği gibi banka daha önce Alipay sahibi Ant Grup da dahil olmak üzere Çin merkezli fintech liderleri ile çalışmalar gerçekleştirdi. 

Yapılan bu yeni girişimde Olea’nın, StanChart’ın küresel dijital ticaret finansmanındaki profilini yükseltmesine yardımcı olması bekleniyor. Özellikle ticaret finansmanı için blok zinciri kullanan diğer çok uluslu bankalar arasında, 2020’nin ikinci çeyreğinde Singapur’da ticari lansman için ortak platformu hazırlanan HSBC, BNP Paribas ve Citi Bank yer alıyor.

Standard Chartered Blockchain Teknolojisine Yöneldi

StanChart, blockchain teknolojisi alanında attığı adımlar ile son yıllarda ciddi girişimlere imza attı. Bu kapsamda geçtiğimiz yıl, Singapur merkezli çok uluslu bankacılık kuruluşu DBS ve Standard Chartered, Ticaret Finansmanı Sicili (TFR) adı verilen blok zinciri ticaret finansmanı platformu (POC) oluşturmak ve yürütmek üzere çalışma başlattığını duyurdu. Bankanın, 2018 yılında Hong Kong’da başlatılan eTrade Connect blok zinciri ticaret finansmanı platformu aracılığıyla aynı bankaların çoğuyla ticaret finansmanı için blok zinciri kullanımı konusunda iş birliği yaptığı biliniyor.

Yine aynı yıl Standard Chartered, HSBC, Rabobank, Société Générale, UniCredit, Deutsche Bank gibi devler ile birlikte Hyperledger Fabric destekli IBM blok zinciri ile iş birliği yaptı.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar