Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $27739.06
1.32%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $1646.25
-0.42%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $10.21
8.62%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $213.1
0.09%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Base Ağında İlk Kesinti Yaşandı! Peki Neler Oldu?

Coinbase’in Ethereum Layer2 çözümü olarak piyasaya sürdüğü Base ağında dün ilk kez bir kesinti yaşandı. Peki neler oldu? İnceleyelim.

Clock
Paylaş
Base Ağında İlk Kesinti Yaşandı! Peki Neler Oldu?

Coinbase’in Ethereum Layer2 çözümü olan Base ağında dün (5 Eylül 2023), bir kesinti sorunu gerçekleşti. Saat 00:36’da, blok üretiminde bir duraklama olduğu açıklanarak nedeninin araştırıldığı bildirildi:

“Kullanıcılar işlem gönderme konusunda sorunlar yaşayabilir.”

728×90 muhabbit - Base Ağında İlk Kesinti Yaşandı! Peki Neler Oldu?300x250 muhabbit - Base Ağında İlk Kesinti Yaşandı! Peki Neler Oldu?

Yaklaşık 20 dakika sonra sorun tanımlandı ve hata düzeltmesi uygulanmaya başladı. 13:09’da şunlar belirtildi:

“Bir düzeltme uyguladık ve blok üretiminin iyileşmeye başladığını görüyoruz.”

Ana Ağ Düzeltildi

Ancak ana ağda uzak prosedür çağrıları (RPC) ile ilgili süregelen sorunlar vardı. İlk kesintiden 1,5 saat sonra, ekip “Ağ sağlığının ve RPC API’larının kurtarıldığını doğruladık” dedi.

Birkaç saat sonra ekipten şu açıklama geldi:

“Bugün daha önce iç altyapımızın yenilenmeye ihtiyaç duymaması nedeniyle blok üretiminde gecikme yaşadık. Sorun tanımlandı ve giderildi, herhangi bir fon tehlikede değil.”

Bu kesinti, Temmuz 2023 ortasında başlatılan Base ana ağında yaşanan ilk kesinti oldu.

Sorun Layer2 mi?

Kripto analitik şirketi Collective Shift’in Araştırma Başkanı Matt Willemsen, Ethereum Layer2 ağlarını kullanmanın Ethereum ana ağını kullanmakla aynı olmadığını belirtti ve “daha fazla teste tabi tutulan ve daha az güven varsayımı içeren” bir süreç olduğunu söyledi.

Base’in, Solana gibi bir ‘Ethereum katili’ olarak tanıtıldığına dikkat çekti. İlk kesintisine rağmen, lansmandan bu yana Base’in büyümesi yine de etkileyici.

Ağustos 2023 sonlarında Base, Circle’ın USDC’sini yerel olarak desteklediğini duyurdu. Ayrıca Ledger Live, 1inch ve PancakeSwap Base ile entegre oldu.

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar