Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $64724.07
6.03%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3102.7
4.53%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $35.6
6.21%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $558.4
2.74%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ALTCOIN

Beam, Gizlilik Odaklı Yeni DeFi Platformu BeamX’i Duyurdu!

Beam, DeFi ağı BeamX’i 19 Kasım’da piyasaya sürecek.

Clock
Paylaş
Beam, Gizlilik Odaklı Yeni DeFi Platformu BeamX’i Duyurdu!

Gizlilik merkezli bir kripto projesi olan Beam, önümüzdeki hafta içinde kendi DeFi ağını başlatma planlarını duyurdu. Ekip, Ethereum’un gizlilik eksikliğini lansmanın ana motivasyonu olarak görüyor.

728×90 muhabbit - Beam, Gizlilik Odaklı Yeni DeFi Platformu BeamX'i Duyurdu!300x250 muhabbit - Beam, Gizlilik Odaklı Yeni DeFi Platformu BeamX'i Duyurdu!

BeamX platformunun başlatılması, Beam’in kendisi gibi gizli, merkezi olmayan ve kullanıcı dostu finansal uygulamaların oluşturulmasını sağlayacaktır. Beam’e göre, gelecekteki DeFi ağı, merkezi olmayan bir değişim ( DEX ), otomatik bir piyasa yapıcı (Uniswap’e benzer), bir borç verme platformu, sarılmış varlıklar, algoritmik sabit paralar ve fungible olmayan tokenler (NFT’ler) dahil olmak üzere çeşitli uygulamalar sunacak. Ayrıca geliştiriciler için atomik takaslar, ödeme kanalları ve gizli varlıklar gibi ek araçlar da sunulacak.

image 10 - Beam, Gizlilik Odaklı Yeni DeFi Platformu BeamX'i Duyurdu!
BeamX Confidential DeFi mimarisi

Geliştiricilerin, BeamX’in “Beam Shaders” özelliği ile dApp’ler oluşturacağı ve akıllı sözleşmeler programlayacağı açıklandı. Sözleşmeler, çeşitli programlama dillerinden (Rust, Go ve C ++ dahil) Web Assembly’ye (WASM) derlenebilecek. Bu, geliştiricilerin uygulamaları çevrim içi olarak barındırmasına veya bunları Beam cüzdanlarına kolayca yerleştirmesine olanak tanıyacak.

19 Kasım’da deneme aşamasında yayınlanacak olan BeamX, daha sonra 2021’in ilk çeyreğinde ana ağ lansmanı gerçekleştirecek.

Beam ekibi yaptıkları bir  açıklama ile,  Ethereum’un gizlilik eksikliğini kendi DeFi ekosistemlerinin arkasındaki motivasyon olarak gördüklerini açıkladı. Açıklamada ayrıca Mimblewimble protokolüne dayanan Beam’in gizlilik özelliklerinin, kullanıcı verilerinin gizli kalmasını sağlayacağı da söyleniyor.

Mimblewimble, adres ihtiyacını ortadan kaldırarak gizliliğe ulaşan “komut içermeyen” bir blockchain tasarımıdır. Ayrıca, alandan tasarruf etmek için gereksiz verileri blok zincirinden kaldırarak ölçeklenebilirlik sağlar.

Beam ve Ethereum Rekabeti Mümkün Mü?

Bu avantajlara rağmen Beam, Ethereum’dan önemli bir meydan okumayla karşı karşıya kalacak.

Ethereum, kullanıcılar, değer ve uygulamalar açısından halihazırda Beam’den oldukça büyük. Şu anda Ethereum DeFi uygulamalarında, Beam’in tüm piyasa değerinden yaklaşık 700 kat daha büyük bir miktar kilitlenmiş durumda. Ayrıca bu uygulamalarda toplamda 13 milyar dolarlık ETH bulunuyor.

Kısacası, Ethereum tartışmasız önde gelen DeFi blok zinciridir ve sonuç olarak, Beam’in onun ile şu an için rekabet etmesi zor görünüyor.

Daha fazla DeFi Haberi için: DeFi Haberleri

Muhabbit DeFi Market Cap için: DeFi Market Cap

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar