Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $43458.54
-1.12%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2377.74
4.99%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $27.32
2.36%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $235.7
0.73%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Malezya’da Bitcoin Almak Veyahut Satmak Caiz!

Malezya’nın finansal dini kurumu Şeriat Danışma Kurulu, Bitcoin gibi dijital varlıkların alıp satılmasının caiz olduğuna dair bir açıklama yaptı.

Clock
Paylaş
Malezya’da Bitcoin Almak Veyahut Satmak Caiz!

Malezya’nın dini kurumu Şeriat Danışma Kurulu, Bitcoin gibi dijital varlıkların alıp satılmasının caiz olduğuna dair bir açıklama yaptı.

728×90 muhabbit - Malezya'da Bitcoin Almak Veyahut Satmak Caiz!300x250 muhabbit - Malezya'da Bitcoin Almak Veyahut Satmak Caiz!

Malezya bir bütün hâlinde olsa da müslim ve gayrımüslim olarak iki gruba ayrılmış şekilde. İki taraf iç içe yaşasa da Müslümanlar için şeriat kuralları geçerli. Müslüman olmayanlar ise medeni hukuku kullanıyor. Şeriat kurallarının geçerli olduğu Müslümanların finansal davranışlarını, Menkul Kıymetler Komisyonu’nun Şeriat Danışma Kurulu kontrol ediyor.

Menkul Kıymetler Komisyonu başkanı Datuk Syed Zaid Albar, 7 Temmuz tarihinde çevrim içi olarak yapılan Invest Malaysia 2020 konferansında dijital varlıklar hakkında konuştu. Başkan Albar, Komisyonun Şeriat Danışma Kurulu’ndan kripto paralar dahil olarak dijital varlıklar ile alakalı kararı açıkladı.

“Menkul Kıymetler Komisyonu’nun Şeriat Danışma Kurulu, kayıtlı dijital varlık borsalarında (kripto para borsaları) dijital varlık ve token yatırımı yapmanın, bunları alıp satmanın ilkesel olarak caiz olduğu kararına vardı.”

%60 Artık İçi Rahat Bir Şekilde Bitcoin Alıp Satabilecek!

Malezya nüfusunun yarıdan fazlası Müslüman, yani böyle bir kararın açıklanması çoğu Malezyalı için (Malaylar) önemli bir gelişme oldu. Bitcoin gibi kripto paraların, token’ların caiz olması demek şeriat kurallarına takılmadan, sonunda cezalandırılacağını düşünmeden Malayların rahatça kripto para alıp satabilmesini sağlayacak.

Malezya bir süredir kripto paralar başta olmak üzere dijital varlıklar hakkında çalışmalara ılımlı bakıyor. Öyle ki Menkul Kıymetler Komisyonu’ndan izin almış, onaylı dijital varlık borsaları mevcut. Bunlar; Luno, Tokenize ve Komisyon’dan onayı ilk kapan dijital varlık borsası olarak tarihe geçen SINEGY. SINEGY’nin kurucusu Kelvyn Chuah, mevzu bahis açıklamadan sonra Cointelegraph’ın sorularını yanıtlayan bir demeç verdi.

Demeçte %60’a yakınının Müslüman olduğu ve şeriat kuralları ile yönetildiği Malezya’da bu kararın ne denli önem taşıdığından bahsetti. Bununla birlikte Malezya’nın İslami bir finans ve fintech merkezi hâline gelmeyi amaçladığına dair bir süredir duyumlar aldığını söyledi. Açıklanan kararla birlikte bu duyumların doğruluğu hakkındaki belirsizliklerin ortadan kalktığını da ekledi.

Bir süredir Malayların ve Malay olmasa dahi Müslümanlığı seçenlerin kripto para borsaları hakkında çekinceli davrandığını ancak bu kararla birlikte Müslümanların dijital varlıklara, kripto para dünyasına çekilebileceğini ifade etti.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar