Muhabbit

BITCOIN

Çin İle Binance Arasındaki Buzlar Eriyor Mu? Domain İzni Çıktı!

Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı tarafından Binance isimli domain onayı alındı, Binance ana vatanına geri mi dönüyor?

Clock
Paylaş
Çin İle Binance Arasındaki Buzlar Eriyor Mu? Domain İzni Çıktı!

Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı tarafından Binance isimli domain onayı alındı, Binance ana vatanına geri mi dönüyor?

Çin merkezli olmasına rağmen en büyük kripto para borsalarından olan Binance, 2017 yılında Çin hükümetinin kripto paraları yasaklaması nedeniyle ana vatanını terk etmişti. Kamuoyuna sunulan belgelere göre, Binance.cn domaini için bir süre önce Çin hükümetine domain başvurusunda bulunulmuş. Geçtiğimiz Nisan ayında ise başvuru, Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı tarafından onaylanmış.

Onaylanan Binance.cn için şöyle bir durum var. Domainin Shanghai Benaishi Bilgi Teknolojileri şirketi adına olduğu belirtildi. Asıl olay ise tam burada başlıyor. Şirketin resmî sahibi Junxi He, adına üç şirket kayıtlı ve üç şirketin de isimlerinin okunuşu Binance ile benziyor, hatta telaffuzları birebir. Bununla birlikte bu üç şirket geçtiğimiz yıl faaliyette değildi, son 3 ay içinde açıldılar.

Web sitesinde yer alan bilgilere göre Binance kendini “Dünyanın lider Blockchain ekosistemi geliştiricisi” olarak görüyor. Ayrıca “Blockchain teknolojisinin geliştirilmesine ve ticarileştirilmesine adanmış” bir kuruluş olduğunu beyan ediyor. Yani web sitesine göre Binance’ın Çin’deki hedefi danışmanlık, araştırma geliştirme ve Blockchain endüstrisine yatırım olacak. Bununla birlikte sitede eğitim amaçlı blog yazıları olduğu da gözden kaçmıyor.

Binance academy - Çin İle Binance Arasındaki Buzlar Eriyor Mu? Domain İzni Çıktı!

Geçtiğimiz Mart ayında Binance’In kâr amacı gütmeyen eğitim kolu olan Binance Academy, Blockchain teknolojisi üzerine ARGE kuracağını açıklamıştı. Çin’deki bu yeni web sitesi girişimi de bu yönde ilerlemeye yönelik bir durum olabilir. Bilindiği üzere Huobi’nin de Çin’de Binance Academy’ye benzer bir şekilde 1 yıldan uzun süredir açık olan bir Huobi Üniversitesi girişimi mevcut. Binance’ın, Huobi’nin bu girişimine benzer bir yapılanmayla Çin’de faaliyete gireceği düşünülmekte.

 

 

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar