Muhabbit

BLOCKCHAIN

Çin Kripto Para Piyasasına Baskı Yapmaya Devam Edecek!

Çin, kripto para ticareti üzerinde baskıya devam edecek!

Clock
Paylaş
Çin Kripto Para Piyasasına Baskı Yapmaya Devam Edecek!

Çin Halk Bankası, geçtiğimiz Cumartesi yayımladığı bir raporda, Merkez Bankası’nın “Kripto para ticareti üzerindeki yüksek baskısına devam edeceğini” belirtti.

Açıklama, kanun yapıcıların Merkez Bankası’nın, yılın ikinci yarısındaki önceliklerini açıklamasının hemen ertesi günü geldi.

Çin Halk Bankası, yaptığı açıklamada “İllegal ve zararlı kripto para aktivitelerinin başarılı bir şekilde engellenmesi” konusunda kendisini tebrik etti ve finans platformlarını sıkı bir şekilde gözetleyeceğini belirterek “kripto para piyasasındaki aldatmacaların” önüne geçeceğini söyledi.

Çin Hükümeti, 2017 yılından bu yana kripto para ticaretini yasaklamış durumda. Bununla beraber Çinli finans endüstrileri de yasal olarak kripto para piyasalarına giriş yapamıyor. Bunun sonucu ise, kripto para borsalarının Çin üzerinde faaliyet gösterememesi oldu.

Çin Kripto Para Piyasasına Baskı Yapmaya Devam Ediyor!

2021 yılının Mayıs ayında, Çin’deki 3 büyük ödeme kuruluşu ülkenin bu isteğine uyum sağlanması gerektiğini tekrar dile getirmişti. Kuruluşlar, bu tür ticaret anlayışının “insanların varlık güvenliğini ihlal ettiğini ve normal ekonomik düzeni bozduğunu” iddia ediyor.

Bu açıklamadan 5 gün sonra Çin, “finansal riskleri önleme ve kontrol altına alma” adı altında kripto para madenciliğine ciddi yasaklar getirmişti. Çin’den gelen yasak, Haziran ayına kadar ülkede ciddi bir tartışma konusu haline gelmişti.

Bununla birlikte Eylül 2019’da Çinli madenciler, dünya üzerindeki tüm madencilerin %76’sını oluşturuyordu. Çinli madencilerin yurtdışına taşınması ise Bitcoin’in hash oranını 198 EH/s’den 89 EH/S’ye düşürmüştü.

Tüm bunlar yaşanırken, Çin Halk Bankası kendi Merkez Bankası Dijital Para Birimi‘ni (CBDC) geliştirmeye çalışıyor.

Bankadan gelen 2021 Haziran ayına ait bir rapora göre dijital yuan an itibarıyla 70.75 milyon kez işlemlerde kullanılmış. Dijital yuanın işlem hacmi ise Haziran ayı sonu itibarıyla 34.5 milyar yuan olarak görünüyor.

Dijital yuan bir kripto para olarak nitelendirilmiyor. Aksine, Çin’in itibari parası renminbi yerine kullanılabilecek.

Dijital yuan tokenlerinin, benzersiz bir biçimi vardır. Bununla beraber hükümetler, bu tür para birimlerini kolay bir şekilde takip edebilir ve kimin cüzdanında yer aldığını belirleyebilir. CBDC’lerin bu özellikleri, “yasa dışı faaliyetleri” engellemek için uygun bir profil çiziyor.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Çin Haberleri için: Çin haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar