Muhabbit

BLOCKCHAIN

Coinzo’nun Sponsorluğuyla Strat-Cast’te Emin Gün Sirer!

Coinzo sponsorluğunda yayınlanan Strat-Cast’in konuğu Avalanche’n arkasındaki beyin Emin Gün Sirer.

Clock
Paylaş
Coinzo’nun Sponsorluğuyla Strat-Cast’te Emin Gün Sirer!

Türk lirası ile rahatlıkla işlem yapabileceğiniz kripto para borsası Coinzo, Türk kripto para dünyasının önemli isimlerinden Stratrade‘in podcast’lerine sponsor oluyor. Sponsorluk sayesinde özellikle Türk kripto para dünyasının önemli isimlerinden, Avalanche‘ın kurucusu ve CEO’su Emin Gün Sirer ile podcast yapma şansı buluyor.

10 Yıl Sonra Avalanche Wall Street’in Alt Yapısını Değiştirmiş Olmalı!

Podcast’e geçtiğimiz günlerde (21 Eylül) mainnet’ini başlatan Avalanche hakkındaki güzel geri dönütler ile başlayan Stratrade, Emin Gün Sirer’e “Sizce 10 yıl sonra Avalanche nerede olacak?” sorusunu yöneltir.

Prof. Dr. Emin Gün Sirer: 10 yıl sonra Avalanche Wall Street’in alt yapısını baştan aşağıya değiştirmemişse büyük bir sorun meydana gelmiş demektir. Şu anda dünyanın en çok ihtiyacı olan şey güvenilir teknoloji. İnsana bağlı olmadan, teknolojiye duyulan güven çok önemli. Kripto para teknolojisine bakarsak biz Bitcoin’in fiat paraları yok etme veyahut Ethereum’un dünya bilgisayarı kurma amacından bağımsız olarak tüm dijital varlıkların değerlerini takas etme, satma amacına sahibiz. Bizden önce 6 bin kripto para çıktı ama ben kimseden bu söylediklerimi duymadım.

Stratrade: Avalanche, Türkiye’de önemli bir kamusal projeye imza atacak mı? Böyle bir plan var mı?

Prof. Dr. Emin Gün Sirer: Elbette! Dünya çapında, Türkiye çapında efor gösteren büyük kurumlarla iletişim hâlindeyiz. Türkiye Blockchain teknolojisinde güçlü ama maalesef geç girdi. Dünyanın iki sene falan gerisindeyiz. Ancak ilk başladığı zamanlardan beri takip eden ve kullanan kurumlar mevcut. Merkez Bankası güzel bir noktada başladı. Gayet iyi durumdayız.

Elbette girişimler ve planlar var. Şu anda açıklamam mümkün değil ancak önümüzdeki sene içerisinde güzel işlerin gerçekleşmesini bekliyorum.

Stratrade: Bitcoin’den önce 2003-2004 yıllarında Proof Of Work algoritmasıyla bir sistem geliştirmeye başlamıştınız. Avalanche projesini yaratmada sizi etkileyen, harekete geçiren ilk etken neydi?

Prof. Dr. Emin Gün Sirer: O zamanlar dosya paylaşım sistemleri yaygındı. Ancak insanlar yüklemekten çok indirmek istedikleri için sistemin bir dayanak noktası olmuyordu. Bu destek/dayanak noktasını çözüme ulaştırmak için de takas sistemini düşündüm. Tıpkı Bitcoin’deki blok yöntemi gibi. Sadece dosya indirmek amacıyla kullanılabilen sınırlı sayıda üretilmiş ve herhangi bir değeri olmayan dijital/internet parasını düşündüm. Karma böyle doğdu.

İlham olarak aldığım noktaya gelirsek, oldum olası dağıtık sistemleri fiziksel sistem olarak düşünürüm. Bunu geliştirerek Avalanche’ın temelleri atıldı.

Avalanche Sadece Kurumsal İş Birlikleri İçin Değil

Stratrade: Araştırmalara göre 100 milyon kripto para yatırımcısı var Ethereum cüzdanlarının sayısında da bir yükseliş var. DeFi projelerinin de rağbette olduğu aşikâr. Yüksek işlem ücretleri sebebiyle madencilerde biraz teşvikle iş yapma olayı meydana gelmeye başladı.

Avalanche kripto para yatırımcısı ve DeFi kitlesinin ne kadarını kendi ekosistemine almaya talip? Yoksa esnek Blockchain çözümleri olduğu için daha çok kurumsal iş birlikleri yapan bir proje olarak mı göreceğiz onu?

Prof. Dr. Emin Gün Sirer: Amacı DeFi’ın hepsini ve 10 katını ekosistemine almak. DeFi nereden bakarsanız sınırlı bu da Ethereum’un ölçeğinden. İşlem ücretlerinin çok yüksek olması daha da zengin bir kesimle sınırlı olmasına neden oluyor.

Ethereum’da işlem ücretlerinin çok yüksek olmasının sebebi DeFi’a olan rağbetin yüksek olması. Bizim ölçeklerimiz Ethereum’un yaklaşık 10 ila 100 katı olduğu için biz bunları üzerimize alıp işlem ücretlerimizi en ufak bir şekilde yükseltmemize uygun. Limitimiz yüksek olduğu için işlem ücretlerimiz çok daha az. Bu yüzden Avalanche sadece kurumsal iş birliği yapan bir proje değil tam aksi DeFi’a çok açık bir projeyiz.

Merkez Bankaları CBDC Konusunda Ne Düşünüyor?

Stratrade: İngiltere Merkez Bankası ile görüştüğünüzü biliyoruz. Merkez Bankası kripto paraları hakkındaki gözlemleriniz nelerdir? Olaylara nasıl bakıyorlar? Nasıl bir gelişim göreceğiz orada, kısaca bir gözlemlerinizi paylaşabilir misiniz?

Prof. Dr. Emin Gün Sirer: Sadece İngiltere değil Amerika FED, Japonya Merkez Bankası ile, Kanada Merkez Bankası ile görüşmelerimiz oldu. Bunlar da zaten yavaş yavaş konuşuluyordu. Geçen Şubat’ta Çin Başbakanı’nın açıklamasıyla bu konuşmalar bir anda hızlandı. Gruplar kuruldu vs. Bilgilendirilme vs bir anda başladı.

Merkez Bankalarının genel olarak merak ettiği tek bir şey var. Biz bu kripto paraları nasıl kullanabiliriz? CBDC’yi nasıl bir alt yapıya kurabiliriz? Vatandaşlarımızın hangi kitlesine nasıl ulaşabiliriz? Aslına bakarsanız elinde cep telefonu bile olmayan kitlelere hizmet verebiliyor olmalı CBDC. O noktaya kadar düşünülen olaylar var.

Bununla birlikte hepsinin düşündüğü şey ben bu adımı atıyorum şu ülke ne yapıyor? Çünkü savaş bayağı büyük. Ekonomi ve teknoloji bir araya gelecek. Doların bir anda kayması çok korkulan bir şey.

Büyük olasılıkla kriptodan olabildiğince az kısmını alacak. En yüzeysel kısımlarını alıp gerisini almamaya çalışacak. Nedir bu mesela? Merkez Bankası merkezi bir sistem kurar ama yapısını Bitcoin’e atıyorum Avalanche’yi benzetmeye çalışır. İngiltere Merkez Bankası bana kalırsa bu şekilde yaklaşmaya çalışıyor. Göz göre göre hata yapacaklar.

Öte yandan Amerika FED o kadar yavaş değil, Kanada hiç yavaş değil. İsviçre, Singapur gibi ülkeler de var ki onların projelerinin de bir anda çağ atlaması mümkün. Ben çok ümitliyim Merkez Bankaları arasındaki yarıştan dolayı ortaya çıkacak olan değerden. Bunu doğru yapacak, açık sistem yapacak olan Merkez Bankaları da olacaktır buna inanıyorum.

Huobi’de Çıktığımızın 5. Dakikasında Listelendik!

tratrade: Amerika ve Avrupa’da oldukça güçlü olan Avalanche’n, Asya bölgesi için Avalanche’in özel bir stratejisi olacak mı?

Prof. Dr. Emin Gün Sirer: Elbette! Bu çok vaktimi alan bir konu. Şu anda Kore’de bir şubemiz var. Orada retail ilgisi çok yüksek onun dışında Kore’de alt yapı kuran, büyük telekomünasyon şirketleri var. Onların Blockchain teknolojisine oldukça fazla, hukuki alt yapı da çok uygun. O yüzden Kore şubemizden çok memnunum.

Çin bu ekosistemdeki en büyük pazar bu konuda. Çin’de bir şubemiz var. Çin pazarı biraz daha farklı aslında bu soru çok komplike çok zaman alabilecek bir soru. Ancak kısaca anlatacak olursam, Çin’de devletle iç içe olmak lazım başarılı olmak için. Artı çok büyük bir pazar. Çin’in en büyük borsası olan Huobi de zaten çıktığımızın 5. dakikasında listelendik. Çin’de gördüğümüz ilgi çok fazla.

Japonya çok ilginç bir yer ancak oradaki yapı farklı. Orada devletten izin almanız gerekiyor. Şu zamana kadar 8 veya 13 tane projeye izin vermiş durumda. Her nedense verilen izinler de askıya alınmış durumda. Orada gerekli izni almak için çalışmalara başladık ancak Japonya kendi kendine çalışan çok kapalı bir ülke.

Athereum= Avalanche+Ethereum

Stratrade: Athereum konusunda nasıl gelişmeler olacak? Athereum konusundaki yol haritası nasıl olacak?

Prof. Dr. Emin Gün Sirer: Bizim kuracağımız sistem Athereum; Avalanche + Ethereum. Airdrop olarak dağıtacağız. Herkese 1’e 1 mi dağıtacağız o konudan şu anda emin değilim. Elinizde 1 Ethereum varsa ben size 1 Athereum vereyim gelin sistemi deneyin görün bakın ana Ethereum’dan daha iyi çalışan bir sistemimiz var demek için.

Kötü niyetli olarak düşünülen kripto para borsaları var. Elinde yüksek miktarda Ethereum olan borsa, siz Athereum verdiğiniz zaman onu kullanıcılarına dağıtmıyor gidip onu kendi elinde tutup dump ediyor. Bunlar beni rahatsız eden şeyler. Zengin olan bir adamı daha fazla zengin etmek değil benim amacım. Elinde küçük miktarda Ethereum olan herkese biz 1’e 1 Athereum verelim. Ancak milyon dolarlık Ethereum’u olan adama milyon dolarlık Athereum verme taraftarı değilim. Borsalar Athereum almak istiyorlarsa da bizimle anlaşma imzalamak zorunda olsunlar ancak ve ancak kullanıcılarına dağıtacaklarsa Athereum alabilsinler.

Stratrade: Son olarak dinleyicilerimize söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Prof. Dr. Emin Gün Sirer: Son olarak Avalanche’e destek veren herkese çok çok teşekkür ederim. Son zamanlarda destek verenlerle iletişim hâlinde olamadım ama mainnet’i kurduğumuza göre daha çok ilgilenebileceğim. Herkesi bekliyoruz. Yeter ki kripto paraları kullanarak dünyayı daha şeffaf daha güvenilir daha kullanışlı bir hâle getirelim.

Türkiye’nin en yüksek hacimli kripto para platformlarından biri olan Coinzo sponsorluğunda gerçekleştirilen 1 saatlik yayının tümüne Spotify üzerinden bu linkle ulaşabilirsiniz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar