BİZİ TAKİP EDİN

BLOCKCHAIN

Coinzo’nun Sponsorluğuyla Strat-Cast’in Konuğu Prof. Dr. Emin Gün Sirer!

Coinzo sponsorluğunda yayınlanan Strat-Cast’in konuğu Avalanche’n arkasındaki beyin Emin Gün Sirer.

Yayın:

-

emin gün sirer coinzo stratrade

Türk lirası ile rahatlıkla işlem yapabileceğiniz kripto para borsası Coinzo, Türk kripto para dünyasının önemli isimlerinden Stratrade‘in podcast’lerine sponsor oluyor. Sponsorluk sayesinde özellikle Türk kripto para dünyasının önemli isimlerinden, Avalanche‘ın kurucusu ve CEO’su Emin Gün Sirer ile podcast yapma şansı buluyor.

10 Yıl Sonra Avalanche Wall Street’in Alt Yapısını Değiştirmiş Olmalı!

Podcast’e geçtiğimiz günlerde (21 Eylül) mainnet’ini başlatan Avalanche hakkındaki güzel geri dönütler ile başlayan Stratrade, Emin Gün Sirer’e “Sizce 10 yıl sonra Avalanche nerede olacak?” sorusunu yöneltir.

Prof. Dr. Emin Gün Sirer: 10 yıl sonra Avalanche Wall Street’in alt yapısını baştan aşağıya değiştirmemişse büyük bir sorun meydana gelmiş demektir. Şu anda dünyanın en çok ihtiyacı olan şey güvenilir teknoloji. İnsana bağlı olmadan, teknolojiye duyulan güven çok önemli. Kripto para teknolojisine bakarsak biz Bitcoin’in fiat paraları yok etme veyahut Ethereum’un dünya bilgisayarı kurma amacından bağımsız olarak tüm dijital varlıkların değerlerini takas etme, satma amacına sahibiz. Bizden önce 6 bin kripto para çıktı ama ben kimseden bu söylediklerimi duymadım.

Stratrade: Avalanche, Türkiye’de önemli bir kamusal projeye imza atacak mı? Böyle bir plan var mı?

Prof. Dr. Emin Gün Sirer: Elbette! Dünya çapında, Türkiye çapında efor gösteren büyük kurumlarla iletişim hâlindeyiz. Türkiye Blockchain teknolojisinde güçlü ama maalesef geç girdi. Dünyanın iki sene falan gerisindeyiz. Ancak ilk başladığı zamanlardan beri takip eden ve kullanan kurumlar mevcut. Merkez Bankası güzel bir noktada başladı. Gayet iyi durumdayız.

Elbette girişimler ve planlar var. Şu anda açıklamam mümkün değil ancak önümüzdeki sene içerisinde güzel işlerin gerçekleşmesini bekliyorum.

Stratrade: Bitcoin’den önce 2003-2004 yıllarında Proof Of Work algoritmasıyla bir sistem geliştirmeye başlamıştınız. Avalanche projesini yaratmada sizi etkileyen, harekete geçiren ilk etken neydi?

Prof. Dr. Emin Gün Sirer: O zamanlar dosya paylaşım sistemleri yaygındı. Ancak insanlar yüklemekten çok indirmek istedikleri için sistemin bir dayanak noktası olmuyordu. Bu destek/dayanak noktasını çözüme ulaştırmak için de takas sistemini düşündüm. Tıpkı Bitcoin’deki blok yöntemi gibi. Sadece dosya indirmek amacıyla kullanılabilen sınırlı sayıda üretilmiş ve herhangi bir değeri olmayan dijital/internet parasını düşündüm. Karma böyle doğdu.

İlham olarak aldığım noktaya gelirsek, oldum olası dağıtık sistemleri fiziksel sistem olarak düşünürüm. Bunu geliştirerek Avalanche’ın temelleri atıldı.

Avalanche Sadece Kurumsal İş Birlikleri İçin Değil

Stratrade: Araştırmalara göre 100 milyon kripto para yatırımcısı var Ethereum cüzdanlarının sayısında da bir yükseliş var. DeFi projelerinin de rağbette olduğu aşikâr. Yüksek işlem ücretleri sebebiyle madencilerde biraz teşvikle iş yapma olayı meydana gelmeye başladı.

Avalanche kripto para yatırımcısı ve DeFi kitlesinin ne kadarını kendi ekosistemine almaya talip? Yoksa esnek Blockchain çözümleri olduğu için daha çok kurumsal iş birlikleri yapan bir proje olarak mı göreceğiz onu?

Prof. Dr. Emin Gün Sirer: Amacı DeFi’ın hepsini ve 10 katını ekosistemine almak. DeFi nereden bakarsanız sınırlı bu da Ethereum’un ölçeğinden. İşlem ücretlerinin çok yüksek olması daha da zengin bir kesimle sınırlı olmasına neden oluyor.

Ethereum’da işlem ücretlerinin çok yüksek olmasının sebebi DeFi’a olan rağbetin yüksek olması. Bizim ölçeklerimiz Ethereum’un yaklaşık 10 ila 100 katı olduğu için biz bunları üzerimize alıp işlem ücretlerimizi en ufak bir şekilde yükseltmemize uygun. Limitimiz yüksek olduğu için işlem ücretlerimiz çok daha az. Bu yüzden Avalanche sadece kurumsal iş birliği yapan bir proje değil tam aksi DeFi’a çok açık bir projeyiz.

Merkez Bankaları CBDC Konusunda Ne Düşünüyor?

Stratrade: İngiltere Merkez Bankası ile görüştüğünüzü biliyoruz. Merkez Bankası kripto paraları hakkındaki gözlemleriniz nelerdir? Olaylara nasıl bakıyorlar? Nasıl bir gelişim göreceğiz orada, kısaca bir gözlemlerinizi paylaşabilir misiniz?

Prof. Dr. Emin Gün Sirer: Sadece İngiltere değil Amerika FED, Japonya Merkez Bankası ile, Kanada Merkez Bankası ile görüşmelerimiz oldu. Bunlar da zaten yavaş yavaş konuşuluyordu. Geçen Şubat’ta Çin Başbakanı’nın açıklamasıyla bu konuşmalar bir anda hızlandı. Gruplar kuruldu vs. Bilgilendirilme vs bir anda başladı.

Merkez Bankalarının genel olarak merak ettiği tek bir şey var. Biz bu kripto paraları nasıl kullanabiliriz? CBDC’yi nasıl bir alt yapıya kurabiliriz? Vatandaşlarımızın hangi kitlesine nasıl ulaşabiliriz? Aslına bakarsanız elinde cep telefonu bile olmayan kitlelere hizmet verebiliyor olmalı CBDC. O noktaya kadar düşünülen olaylar var.

Bununla birlikte hepsinin düşündüğü şey ben bu adımı atıyorum şu ülke ne yapıyor? Çünkü savaş bayağı büyük. Ekonomi ve teknoloji bir araya gelecek. Doların bir anda kayması çok korkulan bir şey.

Büyük olasılıkla kriptodan olabildiğince az kısmını alacak. En yüzeysel kısımlarını alıp gerisini almamaya çalışacak. Nedir bu mesela? Merkez Bankası merkezi bir sistem kurar ama yapısını Bitcoin’e atıyorum Avalanche’yi benzetmeye çalışır. İngiltere Merkez Bankası bana kalırsa bu şekilde yaklaşmaya çalışıyor. Göz göre göre hata yapacaklar.

Öte yandan Amerika FED o kadar yavaş değil, Kanada hiç yavaş değil. İsviçre, Singapur gibi ülkeler de var ki onların projelerinin de bir anda çağ atlaması mümkün. Ben çok ümitliyim Merkez Bankaları arasındaki yarıştan dolayı ortaya çıkacak olan değerden. Bunu doğru yapacak, açık sistem yapacak olan Merkez Bankaları da olacaktır buna inanıyorum.

Huobi’de Çıktığımızın 5. Dakikasında Listelendik!

tratrade: Amerika ve Avrupa’da oldukça güçlü olan Avalanche’n, Asya bölgesi için Avalanche’in özel bir stratejisi olacak mı?

Prof. Dr. Emin Gün Sirer: Elbette! Bu çok vaktimi alan bir konu. Şu anda Kore’de bir şubemiz var. Orada retail ilgisi çok yüksek onun dışında Kore’de alt yapı kuran, büyük telekomünasyon şirketleri var. Onların Blockchain teknolojisine oldukça fazla, hukuki alt yapı da çok uygun. O yüzden Kore şubemizden çok memnunum.

Çin bu ekosistemdeki en büyük pazar bu konuda. Çin’de bir şubemiz var. Çin pazarı biraz daha farklı aslında bu soru çok komplike çok zaman alabilecek bir soru. Ancak kısaca anlatacak olursam, Çin’de devletle iç içe olmak lazım başarılı olmak için. Artı çok büyük bir pazar. Çin’in en büyük borsası olan Huobi de zaten çıktığımızın 5. dakikasında listelendik. Çin’de gördüğümüz ilgi çok fazla.

Japonya çok ilginç bir yer ancak oradaki yapı farklı. Orada devletten izin almanız gerekiyor. Şu zamana kadar 8 veya 13 tane projeye izin vermiş durumda. Her nedense verilen izinler de askıya alınmış durumda. Orada gerekli izni almak için çalışmalara başladık ancak Japonya kendi kendine çalışan çok kapalı bir ülke.

Athereum= Avalanche+Ethereum

Stratrade: Athereum konusunda nasıl gelişmeler olacak? Athereum konusundaki yol haritası nasıl olacak?

Prof. Dr. Emin Gün Sirer: Bizim kuracağımız sistem Athereum; Avalanche + Ethereum. Airdrop olarak dağıtacağız. Herkese 1’e 1 mi dağıtacağız o konudan şu anda emin değilim. Elinizde 1 Ethereum varsa ben size 1 Athereum vereyim gelin sistemi deneyin görün bakın ana Ethereum’dan daha iyi çalışan bir sistemimiz var demek için.

Kötü niyetli olarak düşünülen kripto para borsaları var. Elinde yüksek miktarda Ethereum olan borsa, siz Athereum verdiğiniz zaman onu kullanıcılarına dağıtmıyor gidip onu kendi elinde tutup dump ediyor. Bunlar beni rahatsız eden şeyler. Zengin olan bir adamı daha fazla zengin etmek değil benim amacım. Elinde küçük miktarda Ethereum olan herkese biz 1’e 1 Athereum verelim. Ancak milyon dolarlık Ethereum’u olan adama milyon dolarlık Athereum verme taraftarı değilim. Borsalar Athereum almak istiyorlarsa da bizimle anlaşma imzalamak zorunda olsunlar ancak ve ancak kullanıcılarına dağıtacaklarsa Athereum alabilsinler.

Stratrade: Son olarak dinleyicilerimize söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Prof. Dr. Emin Gün Sirer: Son olarak Avalanche’e destek veren herkese çok çok teşekkür ederim. Son zamanlarda destek verenlerle iletişim hâlinde olamadım ama mainnet’i kurduğumuza göre daha çok ilgilenebileceğim. Herkesi bekliyoruz. Yeter ki kripto paraları kullanarak dünyayı daha şeffaf daha güvenilir daha kullanışlı bir hâle getirelim.

Türkiye’nin en yüksek hacimli kripto para platformlarından biri olan Coinzo sponsorluğunda gerçekleştirilen 1 saatlik yayının tümüne Spotify üzerinden bu linkle ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BLOCKCHAIN

Blockchain Teknolojisinin Kat Etmesi Gereken Yollar Var!

Blockchain teknolojisinin gelişimi nasıl olacak?

Yayın:

-

Blockchain Teknolojisinin

Çin’in eski Bilim ve Teknoloji Bakanı olan Wu Zhongze, blockchain teknolojisinin hala oldukça yeni olduğunu düşünüyor.

The Paper ile yaptığı röportajda eski bakan, blockchain temelli ekosistemlerin geliştirilmesi açısından “Çin ile Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa gibi önde gelen ekonomilerin nerede durduğu” konusunda aralarında çok büyük farklar olmadığını söyledi.

Bununla beraber Wu, Çin’in donanım üretimi, platform ve güvenlik hizmetleri, endüstri yatırımı ve finansal gelişme dahil olmak üzere blockchain geliştirmek için gerekli olan bir dizi sektörde ilerleme kaydettiğini söyledi:

Blockchain teknolojisinin ve endüstrisinin yenilikçi gelişimi ile, uygulaması hızlanıyor ve endüstrinin ölçeklenebilirliği artmaya devam ediyor. Bu alan gelecekte yeni bir ekonomik büyüme noktası olacak.

Eski bakan, Çin’in blockchain altyapısının “hızlı ilerlemesi” olarak isimlendirdiği çalışmada, dağıtılmış teknolojinin 5G, yapay zeka, veri merkezleri ve endüstriyel internet gibi yeni teknolojileri entegre etmek ve geliştirmek için yeni fırsatlar getireceğini belirtti.

Securities Daily tarafından yakın zamanda yayınlanan bir rapor, Çin’in halka açık şirketlerinin blockchain Ar-Ge’sine ayırdıkları milyonları nasıl değerlendirdiklerini açıkladı.

Çalışma, 2016 yılında blockchain ile çalışmaya başlayan 23 şirket ile bir anket yaptı. Rakamlara göre, şirketlerin yıllık gelirlerinin ortalama %20’si bu tür amaçlara tahsis ediliyor. Ayrıca bu fonların çoğu, hükümet ile ilgili çözümleri ilerletmek amacı ile harcanmakta.

Daha fazla Blockchain haberi için: Blockchain Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

BLOCKCHAIN

Alibaba Kurucusu Jack Ma: Dijital Para Birimi, Parayı Yeniden Tanımlayabilir!

Jack Ma, dijital paranın finans sisteminin merkezinde yer alacağını açıkladı.

Yayın:

-

24 ​​Ekim tarihinde Şangay’da çeşitli organizasyon komitesi üyesi kuruluşlar tarafından düzenlenen 2. Finans Zirvesi’ne Birleşmiş Milletler Dijital İşbirliği Üst Düzey Grubu eş başkanı olarak katılan Jack Ma, dijital para birimleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Dijital para biriminin, para birimini yeniden tanımlayabileceğini söyleyen Ma, Dijital para birimi hakkında konuşurken şu ifadeler yer verdi:

“Örnek olarak dijital para birimini alın. 30 yıl sonra dünyanın ihtiyaç duyduğu finansal sistem gelecek vizyonla inşa edilirse, dijital para birimi çok önemli bir gösterge olabilir.”

Açıklamalarına devam eden Ma, günümüzde dijital para birimi standartları yakalamaktan çok değer yaratma zamanı olduğunu söyledi. Dijital para birimi aracılığıyla yeni bir finansal sistemin nasıl kurulacağının tek yolunun, dünya için geleceği düşünmek, küresel ticaretin nasıl yapılacağını düşünmek ve dünyayı düşünmek olduğunu açıkladı.

Dünya ticaretinin sürdürülebilirlik, yeşillik ve kapsayıcılık sorunlarını gerçekten çözmek için ise teste dayanabilecek ve blockchain teknolojisi temelinde kurulmuş bir veri tabanı olması gerektiğini bildirdi.

Dijital para biriminin çığır açacağından bahseden Ma ayrıca şu açıklamayı yaptı:

“Para biriminin ana işlevi hala var olsa da, dijital para birimi kesinlikle para birimini yeniden tanımlayacak. Tıpkı Apple cep telefonunun cep telefonunu yeniden tanımlaması gibi.”

Çin’in en zengin kişisi Jack Ma, Çin’in en büyük e-ticaret platformu Alibaba‘nın kurucusu ve eski başkanıdır. Ticaret faaliyetlerinin yanında finans sistemine de çok meraklı olan işadamı, en eski ödeme sistemlerinden biri olan ve şimdi Çin’deki en büyük ödeme platformu olan Alipay’in de sahibidir. Bunun yanında Alipay’in operatörü ve Alibaba Group’un bir iştiraki olan Ant Group’un kurucusudur.  Ayrıca şirket yakın zaman önce AntChain adı verilen yeni bir blockchain çözümünü de başlatmıştır.

Görünüşe göre Alibaba’nın kurucusu Jack Ma, dijital para biriminin muhtemelen parayı yeniden tanımlayacağına ve gelecekteki  küresel finans sistemimizin merkezinde yer alacağına inanıyor.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.