Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66909.99
0.01%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3088.19
0.44%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $35.82
-0.36%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $571.4
-0.80%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

MUHABBİT ÖZEL

Yükselişi Durdurulamayan Compound Nedir?

Son dönemde agresif bir şekilde büyüyen ve popüleritesini artırmaya devam eden DeFi platformlarının başında gelen Compound, adeta bir fomo yaratmış durumda.

Clock
Paylaş
Yükselişi Durdurulamayan Compound Nedir?

Son dönemde arka arkaya gelen haberler ile kripto topluluğunun ilgisini üzerine çeken DeFi platformu Compound, geçtiğimiz günlerde yüzde 260’lık bir artış yaşayarak adeta ağızları açık bırakmıştı.

728×90 muhabbit - Yükselişi Durdurulamayan Compound Nedir?300x250 muhabbit - Yükselişi Durdurulamayan Compound Nedir?

Son dönemde agresif bir şekilde büyüyen ve popüleritesini artırmaya devam eden DeFi platformlarının başında gelen Compound, adeta bir fomo yaratmış durumda.

DeFi, (Merkezsiz Finans) geleneksel finans sisteminin ürünlerini (borç alma, borç verme, faiz vb.) merkezsiz platformlar üzerinde oluşturarak kullanıcılara farklı finans enstrümanlarının faydalarını merkeziyetsizlik içinde sunmakta.

İlk 20’de

Bugün yaşadığı yüzde 46’lık yükseliş ile birlikte kripto paralar arasında 19’uncu sıraya kadar yükselen Compound, artık ilk 20 kripto para arasında bulunuyor. Tron (TRX) ve Huobi Token’in (HT) hemen arkasında bulunan COMP, yoluna emin adımlarla devam etmekte.

DeFi ekosisteminin en köklü oyuncularından olan Compound, geçtiğmiz aylarda tam merkeziyetsizliği sağlayabilmek adına yönetişim tokeni COMP’u duyurmuş ve tokenleri platform kullanıcılarına dağıtacağını açıklamıştı. Compound’un Coinbase platformlarında listelenmesi ile başlayan süreçte Compound-Coinbase ilişkisi geçtiğimiz günlerde Coinbase tarafından duyurulmuştu.

2018 yılında Compound’a yatırım yaptığını açıklayan Coinbase, DeFi için desteğini sürdürmekte.

Peki Compound Nedir

Compound DeFi üzerinde çalışan, herhangi bir aracıya ihtiyaç duymadan borç alma, borç verme ve faiz kazanma gibi farklı seçenekleri kullanıcılarına sağlamakta. Platform üzerindeki faiz oranı ise sabit değil. Arz-talep dengesine göre oluşan faiz oranı talebin artması halinde oldukça yüksek seviyelere çıkabiliyor.

Bir Ethereum cüzdanı ile (Metamask vb.) oldukça kolay bir şekilde erişim sağlayabileceğiniz platform, borç vermek istediğiniz ya da faiz kazanmak istediğiniz tokenleri sistem üzerinde kilitleyerek, sizlere platform üzerinde tokeniniz olduğunun kanıtı niteliğinde olan cToken’lar veriyor.

Örneğin sisteme USDT yatırmanız halinde cUSDT tokeni elde ediyorsunuz. Bu tokenler sayesinde kişiler hem yatırdıkları tokenleri geri alabiliyor, hem de elde ettikleri faiz gelirini talep edebiliyor.

Ek olarak cToken’lar alınıp satılabiliyor, farklı platformlarda kullanılabiliyor.

COMP Token

COMP Token ise yukarıda bahsettiğimiz gibi platformun yönetişim tokeni. COMP Token’a sahip kişiler platform yönetiminde direkt söz sahibi oluyor. Bu sayede platform üzerinde istediği herhangi bir öneriyi destekleyebiliyor ya da kendisi bir değişiklik önerebiliyor.

COMP Token an itibariyle 301 $’dan işlem görerek DeFi ekosisteminin piyasa değeri anlamında en değerli tokeni olarak öne çıkıyor.

Compound Üzerinde Kilitli Değer Miktarı Maker’ı Geçti

Yeni rakamlar ışığında DeFi Platformu Compound üzerinde kilitli değer miktarı, eski DeFi lideri Maker’ı (MKR) geçerek ilk sıraya oturmuş durumda. Bildiğiniz üzere Maker merkezsiz stablecoin DAI’in yaratıcısı.

DeFi Pulse’dan gelen verilere göre Compound üzerinde kilitli tokenlerin toplan değeri 500 milyon $ civarında. En yakın rakibi Maker üzerinde kilitli varlıkların toplam değeri 486 milyon $ civarında seyretmekte.

Screenshot 1 11 - Yükselişi Durdurulamayan Compound Nedir?

Sizce Compound yükselişine devam edecek mi?

 

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar