BİZİ TAKİP EDİN

MUHABBİT ÖZEL

Compound’un Yükselişi Durdurulamıyor İlk 20’de! Peki Nedir Bu Compound?

Son dönemde agresif bir şekilde büyüyen ve popüleritesini artırmaya devam eden DeFi platformlarının başında gelen Compound, adeta bir fomo yaratmış durumda.

Yayın:

-

compound

Son dönemde arka arkaya gelen haberler ile kripto topluluğunun ilgisini üzerine çeken DeFi platformu Compound, geçtiğimiz günlerde yüzde 260’lık bir artış yaşayarak adeta ağızları açık bırakmıştı.

Son dönemde agresif bir şekilde büyüyen ve popüleritesini artırmaya devam eden DeFi platformlarının başında gelen Compound, adeta bir fomo yaratmış durumda.

DeFi, (Merkezsiz Finans) geleneksel finans sisteminin ürünlerini (borç alma, borç verme, faiz vb.) merkezsiz platformlar üzerinde oluşturarak kullanıcılara farklı finans enstrümanlarının faydalarını merkeziyetsizlik içinde sunmakta.

İlk 20’de

Bugün yaşadığı yüzde 46’lık yükseliş ile birlikte kripto paralar arasında 19’uncu sıraya kadar yükselen Compound, artık ilk 20 kripto para arasında bulunuyor. Tron (TRX) ve Huobi Token’in (HT) hemen arkasında bulunan COMP, yoluna emin adımlarla devam etmekte.

DeFi ekosisteminin en köklü oyuncularından olan Compound, geçtiğmiz aylarda tam merkeziyetsizliği sağlayabilmek adına yönetişim tokeni COMP’u duyurmuş ve tokenleri platform kullanıcılarına dağıtacağını açıklamıştı. Compound’un Coinbase platformlarında listelenmesi ile başlayan süreçte Compound-Coinbase ilişkisi geçtiğimiz günlerde Coinbase tarafından duyurulmuştu.

2018 yılında Compound’a yatırım yaptığını açıklayan Coinbase, DeFi için desteğini sürdürmekte.

Peki Compound Nedir

Compound DeFi üzerinde çalışan, herhangi bir aracıya ihtiyaç duymadan borç alma, borç verme ve faiz kazanma gibi farklı seçenekleri kullanıcılarına sağlamakta. Platform üzerindeki faiz oranı ise sabit değil. Arz-talep dengesine göre oluşan faiz oranı talebin artması halinde oldukça yüksek seviyelere çıkabiliyor.

Bir Ethereum cüzdanı ile (Metamask vb.) oldukça kolay bir şekilde erişim sağlayabileceğiniz platform, borç vermek istediğiniz ya da faiz kazanmak istediğiniz tokenleri sistem üzerinde kilitleyerek, sizlere platform üzerinde tokeniniz olduğunun kanıtı niteliğinde olan cToken’lar veriyor.

Örneğin sisteme USDT yatırmanız halinde cUSDT tokeni elde ediyorsunuz. Bu tokenler sayesinde kişiler hem yatırdıkları tokenleri geri alabiliyor, hem de elde ettikleri faiz gelirini talep edebiliyor.

Ek olarak cToken’lar alınıp satılabiliyor, farklı platformlarda kullanılabiliyor.

COMP Token

COMP Token ise yukarıda bahsettiğimiz gibi platformun yönetişim tokeni. COMP Token’a sahip kişiler platform yönetiminde direkt söz sahibi oluyor. Bu sayede platform üzerinde istediği herhangi bir öneriyi destekleyebiliyor ya da kendisi bir değişiklik önerebiliyor.

COMP Token an itibariyle 301 $’dan işlem görerek DeFi ekosisteminin piyasa değeri anlamında en değerli tokeni olarak öne çıkıyor.

Compound Üzerinde Kilitli Değer Miktarı Maker’ı Geçti

Yeni rakamlar ışığında DeFi Platformu Compound üzerinde kilitli değer miktarı, eski DeFi lideri Maker’ı (MKR) geçerek ilk sıraya oturmuş durumda. Bildiğiniz üzere Maker merkezsiz stablecoin DAI’in yaratıcısı.

DeFi Pulse’dan gelen verilere göre Compound üzerinde kilitli tokenlerin toplan değeri 500 milyon $ civarında. En yakın rakibi Maker üzerinde kilitli varlıkların toplam değeri 486 milyon $ civarında seyretmekte.

grafik

Sizce Compound yükselişine devam edecek mi?

 

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BITCOIN

Madenciler Bitcoin Saklıyor! Temmuz 2019’dan Beri Artışta!

Muhabbit Data üzerinden sizlerle paylaştığımız verilere göre madenciler, Bitcoin arzının oldukça önemli bir kısmını elinde bulunduruyor.

Yayın:

-

madenciler bitcoin saklıyor

Yeni verilere göre Bitcoin (BTC) madencileri Bitcoin saklıyor.

Muhabbit Data üzerinden sizlerle paylaştığımız verilere göre madenciler, Bitcoin arzının oldukça önemli bir kısmını elinde bulunduruyor.

Madencilerin elinde bulunan Bitcoin miktari yaklaşık 1.8 Milyon adet. Bu miktar ise yaklaşık olarak Bitcoin arzının yüzde 10’una tekabül etmekte. Madencilerin elinde bulunan Bitcoin’lerin toplam değeri ise 16 Milyar $’dan daha fazla.

2017’de Satış Başlamış

Grafik incelendiğinde 2017 itibariyle ciddi miktarlarda satış yapan madenciler, düzenli satışlarını 2019 ortalarına kadar devam ettirmiş gibi görünüyor.

2017 sonbahar aylarında neredeyse 1.900.000 adet BTC’ye sahip olan madenci cüzdanları, gerçekleştirdikleri düzenli satışlar ile birlikte neredeyse 100.000 adet BTC satmış görünüyor.

2019 yılının yaz aylarında son bulan 2 yıllık satış trendi yerini “Bitcoin tutma” trendine bırakmış görünüyor.

Grafik incelendiğinde 2019 yaz aylarından itibaren cüzdanların oldukça düzenli bir şekilde artış yaşadığı gözlemlenebilir. Yaklaşık 1 yıldır cüzdanlarında bulunan Bitcoin’leri satmayan madenciler ellerindeki Bitcoin’leri daha yüksek fiyatlardan satmak istiyor gibi görünüyor.

Bu durum ise uzun dönemde Bitcoin için “bullish” olmak için oldukça güçlü sebepler ortaya koymakta. Madencilerin Bitcoin’lerini tutma davranışı gelecekteki Bitcoin fiyatı hakkında bizlere birçok bilgi verebilir.

Yaşanan halving ile maliyetleri 2 katına çıkan madenciler maliyetlerini karşılamak için elindeki Bitcoin’leri satabilir, hatta satmak zorunda. Fakat oluşan davranış incelendiğinde madencilerin fiyat anlamında oldukça pozitif olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Siz uzun dönemde Bitcoin fiyatı hakkında ne düşünüyorsunuz?

OKUMAYA DEVAM ET

BITCOIN

Bitcoin Balinaları İncelemesi! Sayıdaki Artış Fiyatı Etkileyecek mi?

2017 yılından beri ilk defa bu denli artış yaşayan Bitcoin balinalarının sayısı fiyata etki eder mi?

Yayın:

-

Bitcoin Balina İncelemesi

Muhabbit Data’dan sizlere Bitcoin balinalarının sayısının arttığını bildirmiştik. Peki bu ne anlama geliyor?

2017 yılından beri ilk defa bu denli artış yaşayan Bitcoin balinalarının sayısı fiyata etki eder mi?

Cüzdanında 1000 BTC ve üzeri bulunduran cüzdanlar, balina olarak tanımlanmakta.

Yaşanan artıştaki ivmelenme göz önüne alındığında ise, durumun bir süre daha devam edeceği söylenebilir.

Balina Cüzdanları

Geçtiğimiz 5 yıl içerisinde düşüş gösteren Bitcoin balinası sayısı neredeyse yüzde 22’lik bir düşüş yaşamış durumdaydı. 2020 yılı itibariyle balina sayısında yeniden bir artış görülürken, 1800’lü seviyeler, yani 2017 seviyelerine tekrar ulaşılmış durumda.

Balina cüzdanlarında bulunan Bitcoin miktarı ise tekrardan 5.5 Milyon BTC seviyelerine göz dikmiş durumda.

Bitcoin balina cüzdanları grafiği

Balina Dominansı

Balina cüzdanlarının yıllar içinde değişen dominansını incelerken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi de dolaşımdaki Bitcoin miktarının sürekli artışta olduğu.

Aşağıdaki grafikte inceleyebileceğiniz gibi 2011 yılına kadar sert yükseliş içerisinde olan Bitcoin balinası dominansı devam eden süreçte sürekli aşağı yönlü bir hareket içerisinde. Kısacası dominans sürekli olarak azalmakta. Fakat bu durum direkt olarak balina cüzdanlarının azaldığı anlamına gelmiyor. Yukarıda bahsettiğimiz gibi balina sayısında yeniden bir artış yaşanırken, dominans tarafında ise düzenli bir düşüş yaşanmakta. Bu durum ise direkt olarak artan, dolaşımdaki Bitcoin arzı ile ilgili.

Bitcoin Balina Dominansı Grafiği

Bitcoin Balina Dominansı Grafiği

Balina Sayısı Nasıl Artıyor

Ortaya çıkan yeni Bitcoin balinalarını açıklamak için yeni para girişi tanımı yapmak tam anlamıyla doğru olmayabilir.

Aşağıdaki grafikte inceleyebileceğiniz gibi ortaya çıkan yeni balina cüzdanları borsalardaki mevcut varlıkların çekilmesi ile oluşmuş durumda. 2020 yılının başından beri sizlere borsaların tuttukları Bitcoin miktarının sürekli olarak azaldığından bahsetmiştik. Bitcoin balinalarının sayısı da borsalardaki BTC miktarı azalışı ile ters orantılı bir şekilde hareket etmekte.

Bitcoin Balinası Borsa Karşılaştırması Grafiği

2020 Mart ayında zirveye ulaşan borsadan çekim miktarı ise zaman içerisinde eski seviyelerine geri dönme emareleri göstermekte. Mart ayında yaşanan büyük çıkışlar ise yeni Bitcoin balinalarının ortaya çıkmasının ardındaki en büyük sebep olarak gösterilebilir. Düşük fiyat fırsatını değerlendirerek büyük sermayeli yatırımcılar, önemli miktardaki Bitcoin’i borsalardan bireysel cüzdanlarına çekmiş durumda. Yaşanan büyük düşüşü fırsata çeviren yatırımcılar, büyük Bitcoin cüzdanlarına sahip olmuş durumdalar.

Aldıkları Bitcoin’leri borsalarda tutmak yerine bireysel cüzdanlarına çeken yatırımcıların bu hareketi, uzun vadeli yatırım amacı taşıdıklarını gösteriyor olabilir. Bu durumdan ise uzun dönemde yeni bir Bitcoin Boğa Sezonu görebileceğimiz çıkarımını yapmamız çok da yanlış olmayacaktır.

OKUMAYA DEVAM ET
PrimeXbt

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.