BİZİ TAKİP EDİN

DEFI

DeFi Bir Kara Para Aklama Cenneti mi?

DeFi hakkındaki endişeler doğru olabilir mi?

Yayın:

-

DeFi

Yakın tarihte elimize gelen bir rapora göre, merkezi olmayan finans (DeFi) ve “yield farm” alanındaki hızlı büyüme, düzenleyici kurumların ilgisini çekmiş gibi görünüyor.

Küresel yönetim danışmanlığı firması BCG Platinion ve Crypto.com tarafından hazırlanan ortak bir araştırma makalesi, 2020’de DeFi’deki hızlı büyümenin kara para aklama potansiyeli yarattığını ve bu durumun düzenleyici kurumların ilgisini çekeceğini belirtti.

Veri sağlayıcısı DeFi Pulse’a göre, yılın başından bu yana DeFi platformlarında kilitli kripto varlılarının dolar değeri %1200 artarak 9 milyar $’a ulaştı.

DeFi Hakkında Soru İşaretleri Var!

Tasarımı gereği DeFi, izinsiz ve merkezi olmayan bir sistemdir. Bu, merkezi borsaların aksine, kullanıcılar için KYC gereksinimi olmadığı anlamına gelir. Rapora göre, bu durum büyük ölçüde hükümet ve düzenleyici kurumların kontrol alanlarının ötesinde çalışıyor. Bu durumdan ötürü, finansal hizmetlere yasadışı erişim konusunda endişeler giderek artıyor.

Rapor hakkında yorum yapan CipherTrace, şunları aktardı:

DeFi protokolleri bu şekilde tasarlandığından, herhangi bir ülkedeki herkes herhangi bir yasal uyumluluk olmadan bu platformlara erişebilir. Sonuç olarak, DeFi kolayca kara para aklayan insanların ilk uğrayacağı yer olabilir.

DeFi protokolleri, yönetişim dahil olmak üzere tam merkezsizlğie geçerek düzenleme tehditinden kaçabileceklerine inanıyor. Bu da, düzenleyicilerin isteseler bile platformları engelleyemeyeceği anlamına geliyor.

Bununla beraber, DeFi protokollerinin ölçeği ve yönetimi, tam merkezsizlik açısından büyük farklar gösteriyor. Uniswap gibi bazı protokoller, yüksek derece merkezileşmiş şirketler olan Andreessen Horowitz ve Union Square Ventures tarafından önemli ölçüde risk sermayesi desteğine sahip.

Küresel düzenleyicilerin, ölçek büyüdükçe dikkatlerini DeFi’ye çevirebileceği korkusu var. Bu, belirli kullanıcıları kara listeye almak için merkezi olmayan kimlik ve adres kontrol hizmetlerinin kullanılmasını içerebilir.

İtibari paranın ayrıca bir noktada ekosisteme girmesi gerekiyor. Bu genellikle, giderek daha fazla düzenlenen geleneksel merkezi borsalar aracılığı ile olacaktır. FATF düzenlemeleri, işlemler sırasında müşteri bilgilerini toplamak ve aktarmak için VASP’lardan yararlanacaktır.

Bu, belirli tokenlar, borsalar, protokoller ve hatta kullanıcılarla ilişkili blockchain adreslerinin toplu beyaz listeye veya kara listeye alınması ile sonuçlanabilir.

Araştırma, mevcut FATF tavsiyesinin, merkezsiz finans protokolünün yeterince merkezden uzaklaştırılması ve arkasındaki kuruluşun günlük işlemlere dahil olmaması durumunda, VASP’lar tarafından sınıflandırılamayacağını ve bu nedenle Travel Rule’dan muaf olacağını belirtti.

CipherTrace konu hakkında şunları söyledi:

KYC’nin mevcut düzenleyici eğilimleri ve FATF Travel Rule gibi diğer uyumluluk gereksinimlerine baktığımızda, DeFi, ölçeği büyüdükçe sonunda küresel düzenleyicilerin radarına girecektir.

Daha fazla DeFi haberi okumak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

DeFi Marketcap verilerimiz için ise buraya tıklayabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BLOCKCHAIN

Twitter Kullanırken Uniswap’te İşlem Yapmak İster misiniz?

Twitter’dan ayrılmadan Uniswap’te işlem yapabileceksiniz.

Yayın:

-

İnternet portalı Maskbook, Twitter kullanıcılarının uygulamadan ayrılmadan Uniswap‘te işlem yapmalarına izin veren bir eklenti geliştirdiğini duyurdu.

Maskbook, popüler sosyal medya platformu Twitter kullanıcılarının platformdan ayrılmadan piyasa verilerine erişmesine ve Ethereum tabanlı kripto varlıklarının alım satımını gerçekleştirebilmelerine imkan tanıyan bir ticaret widget‘ı oluşturdu.

Geliştirilen uygulamanın Uniswap ve CoinMarketCap tarafından da desteklendiği bildirildi. Uygulamanın kullanımının gayet basit olduğunu açıklayan şirket, kullanıcıların twitter kullanırken ekranın bir köşesinde yer alan kripto varlık şeridinin üzerine tıkladıklarında karşılarına piyasa verileri ve Uniswap’te ticaret yapabilecekleri arayüz içeren bir pencere geldiğini bildirdi.

24 Eylül tarihinde Twitter üzerinden yayımladığı bir mesaj ile yeni widget’ı duyuran Maskbook, geliştirdiği bu hizmeti, merkezi olmayan finans ( DeFi ) ekosistemindeki diğer protokollerin yanı sıra Facebook gibi diğer popüler sosyal medya platformlarında da uygulamak istediklerini ve bu amaçla çalışmalarını hızlandırdıklarını söyledi.

İlk defa 2019 yılının Temmuz ayında gerçekleştirilen bir lansmanla ortaya çıkan Maskbook, aradan geçen zaman ile kendini baya geliştirmiş görünüyor. Maskbook, piyasaya ilk çıktıları zamanlarda, Twitter ve Facebook kullanıcılarının platformlardaki gönderileri şifrelemesini sağlamak için kullanılıyordu. Maskbook, Twitter kullanıcılarının uygulamadan ayrılmadan, tek bir tıklamayla bir bağış kampanyalarına doğrudan para yatırmalarını sağlamak için bir Gitcoin URL’si içeren tüm tweet’leri algılayan bir özellik dahil olmak üzere bir çok uygulamaya da sahiptir.

Yeni Özellikler Yolda

Şirket uygulamaya ait yeni bir sürüm geliştirdiklerini ve bunu 45 gün içinde piyasaya süreceklerini bildirdi. Bu yeni sürüm ile widget’a, getiri toplayıcı, portföy analizi ve twitter teklifi verme gibi bazı özellikler getirileceği duyuruldu. Ancak daha fazla ayrıntıya yer verilmedi.

Widget’ın, Web 2 kullanıcılarına eşler arası ödemeler, merkezi olmayan depolama işlevselliği sunma gibi gelecek planları bulunmaktadır. Tüm bu işlemlerin yanında şirket ayrıca e-ticaret sektörüne de faaliyet göstermektedir. Firma, widget’ın gelecekteki sürümlerinin, NFT’ler  gibi sosyal içerik sunan ve son zamanlarda popüler hale gelen bir pazarda da faaliyet göstermek istediğini bildirildi.

Daha Fazla Uniswap Haberi İçin: Uniswap Haberleri

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

BLOCKCHAIN

Wrapped Bitcoin, TRON Blockchain’ine Geliyor!

BitGo ile partnerliği sayesinde Tron Blockchain’ine Wrapped Bitcoin (WBTC) geliyor.

Yayın:

-

bitgo defi wrapped bitcoin tron

2013 yılında Mike Belshe ve Ben Davenport tarafından kurulan Blockchain şirketi BitGo, icraatlarına devam ediyor. Bitcoin için saklama alanı (custody) olarak yola çıkan BitGo, Tron ile ortaklığı ile 2017 yılında başlatılan Tron Blockchain’i için yeni bir özelliği mümkün kılacak.

Eylül ayının başında TRON’un CEO’su Justin Sun’ın bu konuda bir paylaşım yaparak ilerleyen günlerde Tron ekosistemine Bitcoin’i getirmek istediklerinden bahsetmişti. Justin Sun’ın sözlerinin üzerinden çok geçmeden beklenen haber geldi. BitGo sayesinde Wrapped Bitcoin (WBTC), bit TRC-20 token’ı olarak TRON ekosistemine dahil edilecek.

Tron’un BitGo partnerliği ile ekosistemine kazandırdığı tek kripto para Bitcoin (Wrapped Bitcoin) değil. BitGo sayesinde Tron, ekosistemine Wrapped Ether yapısını da katacak. Yani Tron ekosisteminde Bitcoin’in yanı sıra Ethereum’u da görmek mümkün olacak.

Ethereum ağının yüksek işlem ücretleri yatırımcılarının canını sıkmaya devam ediyor. Bazı analistler bu yüksek işlem ücretlerinden dolayı, Tron ekosistemine entegre edilmesinin Ethereum yatırımcıları için güzel bir haber olacağına inanıyor.

Bununla birlikte WBTC ve WETH token’larının Tron Blockchain’ine giriş yapmasıyla birlikte Tron’da yeni başlatılan merkeziyetsiz finans (DeFi) ekosisteminin besleneceği düşünülüyor. Sonuçta Wrapped Bitcoin, Ethereum Blockchain’indeki DeFi’ın gelişmesinde oldukça etkili olmuştu.

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.