Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66569.99
4.08%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3484.46
2.60%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $28.12
4.50%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $590.6
3.49%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

DeFi İçin Kötü Bir Hafta Sonu! 25 Milyon $ Uçtu

İddia ise önemli DeFi verileri paylaşan DeFi Pulse’dan gelmiş durumda.

Clock
Paylaş
DeFi İçin Kötü Bir Hafta Sonu! 25 Milyon $ Uçtu

Ethereum’da başlayan yükseliş dalgası ile yeni bir rüzgar yakalayan DeFi, yeni bir problem ile karşı karşıya. dForce’un lending platformu olan Lendf.me, 25 milyon $lık Ethereum (ETH) ve Bitcoin’i (BTC) çaldırmış görünüyor. İddia ise önemli DeFi verileri paylaşan DeFi Pulse’dan gelmiş durumda.

728×90 muhabbit - DeFi İçin Kötü Bir Hafta Sonu! 25 Milyon $ Uçtu300x250 muhabbit - DeFi İçin Kötü Bir Hafta Sonu! 25 Milyon $ Uçtu

İddiaya göre Lendf.me cüzdanlarından hafta sonu itibariyle toplamda 25 milyon $’lık bir çıkış var. Bu da platform üzerindeki varlıkların tümüne tekabül etmekte.

Screenshot 1 4 - DeFi İçin Kötü Bir Hafta Sonu! 25 Milyon $ Uçtu

Lendf Kabul Etti

Saldırı ise Lendf tarafından kabul edilmiş durumda. Pekin Saati’ne göre saba 8.45’te gerçekleşen saldırı ile lending platformu üzerindeki tüm varlıklar çalınmış oldu.

Screenshot 2 3 - DeFi İçin Kötü Bir Hafta Sonu! 25 Milyon $ Uçtu

Lendf saldırıdan Bitcoin’in Ethereum ağı üzerinde olışturulmasını sağlayan ve bire bir Bitcoin ile desteklenen imBTC’yi sorumlu tutmuş durumda.

Saldırganların varlıkların tümünü ele geçirip geçiremediğinin belli olmadığını iddia eden bazı analistlere rağmen, Compound CEO’su Robert Leshner çok geç olduğunu ve varlıkların çoktan saldırganlar tarafından ele geçirildiği yorumunu yaptı.

dForce CEO’su Yatırma İşlemlerini Durdurun Dedi

Saldırı ortaya çıktığı anda Telegram kanalından herkesi yeni bir yatırma işlemi yapmaması konusunda uyaran dForce CEO’su Mindao Yang, soruşturma ve araştırmanın halen devam ettiğini belirtti. Cüzdan hesapları kontrol edildiğinde ise sadece 6 $ kalmış olduğu gözükmekte.

Compound CEO’su dForce’u Suçladı

Saldırı ile ilgili tweet atmaya devam eden Compound CEO’Su ise saldırıya uğrayan lending platformunu kendi platformlarını kopyalarak oluşturuduklarını iddia etti. Bu sebeple kendi güvenlik kapasitelerini geliştiremediklerini, hatta kendi akıllı sözleşmelerine hakim bile olmadıklarını iddia ederek, dForce’u saldırıdan sorumlu tuttu.

Screenshot 3 1 - DeFi İçin Kötü Bir Hafta Sonu! 25 Milyon $ Uçtu

Saldırı Bu Zamana Kadarki En Büyük DeFi Saldırısı

Geçmişte iki kez bZx’in başına gelen saldırılar, DeFi adına büyük soru işaretleri yaratmıştı. Hatta bahsettiğimiz “flash loan” saldırıları sonucunda DeFi protokollerinin halen zayıf ve savunmasız olduğu iddia edilmişti. Yatırımlarının büyük kısmını kaybeden bXz platformu ise zararın fon tarafından kapatılacağını belirtmiş ve temiz bir sayfa açmak istediğini vurgulamıştı.

aaa - DeFi İçin Kötü Bir Hafta Sonu! 25 Milyon $ Uçtu

bZx saldırıları ile kıyaslanamayacak kadar düyük boyutta olan saldırıda kaybedilen fonlara ne olacağı hakkında da henüz bir açıklama gelmiş bulunmuyor.

DeFi platformlarına yapılan bu saldırılar sizce DeFi’ın geleceğine darbe vurabilir mi? Bir noktada bu saldırılar yatırımcıların bu platformlar aracılığı ile yatırımlarını değerlendirmesinin önüne bir güvensizlik seti kurabilir.

 

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar