BİZİ TAKİP EDİN

BLOCKCHAIN

DeFi İçin Kötü Bir Hafta Sonu! 25 Milyon $ Uçtu

İddia ise önemli DeFi verileri paylaşan DeFi Pulse’dan gelmiş durumda.

Yayın:

-

defi hack

Ethereum’da başlayan yükseliş dalgası ile yeni bir rüzgar yakalayan DeFi, yeni bir problem ile karşı karşıya. dForce’un lending platformu olan Lendf.me, 25 milyon $lık Ethereum (ETH) ve Bitcoin’i (BTC) çaldırmış görünüyor. İddia ise önemli DeFi verileri paylaşan DeFi Pulse’dan gelmiş durumda.

İddiaya göre Lendf.me cüzdanlarından hafta sonu itibariyle toplamda 25 milyon $’lık bir çıkış var. Bu da platform üzerindeki varlıkların tümüne tekabül etmekte.

defi pulse

Lendf Kabul Etti

Saldırı ise Lendf tarafından kabul edilmiş durumda. Pekin Saati’ne göre saba 8.45’te gerçekleşen saldırı ile lending platformu üzerindeki tüm varlıklar çalınmış oldu.

lendf

Lendf saldırıdan Bitcoin’in Ethereum ağı üzerinde olışturulmasını sağlayan ve bire bir Bitcoin ile desteklenen imBTC’yi sorumlu tutmuş durumda.

Saldırganların varlıkların tümünü ele geçirip geçiremediğinin belli olmadığını iddia eden bazı analistlere rağmen, Compound CEO’su Robert Leshner çok geç olduğunu ve varlıkların çoktan saldırganlar tarafından ele geçirildiği yorumunu yaptı.

dForce CEO’su Yatırma İşlemlerini Durdurun Dedi

Saldırı ortaya çıktığı anda Telegram kanalından herkesi yeni bir yatırma işlemi yapmaması konusunda uyaran dForce CEO’su Mindao Yang, soruşturma ve araştırmanın halen devam ettiğini belirtti. Cüzdan hesapları kontrol edildiğinde ise sadece 6 $ kalmış olduğu gözükmekte.

Compound CEO’su dForce’u Suçladı

Saldırı ile ilgili tweet atmaya devam eden Compound CEO’Su ise saldırıya uğrayan lending platformunu kendi platformlarını kopyalarak oluşturuduklarını iddia etti. Bu sebeple kendi güvenlik kapasitelerini geliştiremediklerini, hatta kendi akıllı sözleşmelerine hakim bile olmadıklarını iddia ederek, dForce’u saldırıdan sorumlu tuttu.

compound

Saldırı Bu Zamana Kadarki En Büyük DeFi Saldırısı

Geçmişte iki kez bZx’in başına gelen saldırılar, DeFi adına büyük soru işaretleri yaratmıştı. Hatta bahsettiğimiz “flash loan” saldırıları sonucunda DeFi protokollerinin halen zayıf ve savunmasız olduğu iddia edilmişti. Yatırımlarının büyük kısmını kaybeden bXz platformu ise zararın fon tarafından kapatılacağını belirtmiş ve temiz bir sayfa açmak istediğini vurgulamıştı.

defi hack

bZx saldırıları ile kıyaslanamayacak kadar düyük boyutta olan saldırıda kaybedilen fonlara ne olacağı hakkında da henüz bir açıklama gelmiş bulunmuyor.

DeFi platformlarına yapılan bu saldırılar sizce DeFi’ın geleceğine darbe vurabilir mi? Bir noktada bu saldırılar yatırımcıların bu platformlar aracılığı ile yatırımlarını değerlendirmesinin önüne bir güvensizlik seti kurabilir.

 

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BLOCKCHAIN

Bolt Labs Tezos için Özel Ödeme Yöntemi Geliştiriyor!

Bolt Labs, kullanıcılarına gizlilik özelliklerini sunabilecek bir platform oluşturmak adına Tezos ile iş birliği yaptı.

Yayın:

-

Bolt Labs, geliştirdikleri teknolojinin bir sonraki güncelleme ile uygulamak için Tezos’un geliştiricisi Nomadic Labs ve Metastate ile bir ortaklık kurdu.

Lightning Network’e benzer bir şekilde çalışan zkChannels, zero-knowledge proofs protokolü ile donanmış bir ödeme kanalı görevini görüyor. Fakat, Bitcoin blockchaininin üzerine kurulmuş olan ödeme çözümü Lightning ile ilgili bir takım problemler mevcut. Sorun, belirli durumlarda, diğer kişilerin fiili banka hesaplarının görüntülenebilir durumda olması. zkChannel’ın planı ise bu durumu düzeltmek ve kullanıcılarına tam olarak gizlilik avantajı sunmak.

Bolt Labs paylaştığı bir yazıda, bölünmüş ödeme gibi projeler ile kullanıcılara farklı yollar sunmak istediğini paylaştı.

Bolt Labs

Bolt Labs, 2018 yılında J. Ayo Akinyele tarafından ve Zcash’in kurucu ortakları Ian Miers ve Matthew Green ile birlikte kuruldu. Başlatılan bu proje, Zcash’in kurucu ortağı Zooko Wilcox gibi çok sayıda melek yatırımcının yanı sıra Lemniscap, ve Xpring gibi bir çok yatırımcıların dikkatini çekti. Şirket, Nisan 2019’da yaklaşık olarak 1.5 milyon$ kadar bir fon elde etti.

Akinyele, ekibinin diğer blockchainler için bir test alanı oluşturabilmek adına Tezos ile birlikte kurulduğunu söylemişti.

Firmanın geçtiğimiz günlerde yaptığı duyuruya göre;

Zcash ve Bitcoin’i Tezos ağına bağlamak için zkChannels üzerinden bir cross-chain kurmak ile ilgiliyiz. Niyetimiz DeFi uygulamalarına ek olarak katkı sağlamak.

Neden Tezos?

Tezos 2017 senesinde Initial Coin Offering (ICO) ile birlikte 232 milyon dolarlık bir fon sağladı. Yönetişim protokolünü benimsemiş bir defter teknolojisi olduğunu belirterek kendini halka sundu. Yani sistem, yönetişim prosedürleri ile birlikte periyodik bir şekilde güncellemeler alabilir. Misal, olası bir kötü niyetli madencilik planını açığa çıkaran akademik çalışmalar, makalenin yayınlanmasından kısa bir süre sonrasında sistemde yeni bir güncellemeye ön ayak oldu.

Akinyele, verdiği bir demeçte zkChannels’ın Bolt Labs’in ilk hesap modeli uygulaması olduğundan bahsetti. Firma ayrıca Bitcoin ve Zcash için özel bir kanal uygulamalarına sahip.

Akinyele son olarak, “Tezos’un yeni bir blockchain teknolojisi olduğunun farkındayız, ancak geliştiricilere sunduğu şeyler gerçekten benzersiz. Bundan dolayı Tezos ile birlikte çalışmaktan keyif alıyorum. dedi.

OKUMAYA DEVAM ET

BLOCKCHAIN

2019’dan Beri Yüzde 30 Büyüyen Blockchain Sektörü!

Japon Monex Group’un Monex Crypto Bank verilerine göre Japonya’daki Blockchain sektörü, 2019’a göre %30 oranında büyüme yaşamış.

Yayın:

-

2019'dan Beri Yüzde 30 Büyüyen Blockchain Sektörü!

Japon Monex Group’un Monex Crypto Bank verilerine göre Japonya’daki Blockchain sektörü, 2019’a göre %30 oranında büyüme yaşamış.

Japonya’daki en büyük kripto para borsalarından biri olan Coincheck’in de sahibi olan Monex Group’un bir başka alt kuruluşu olan Monex Crypto Bank, Japonya’daki Blockchain sektörü hakkında “Blockchain Data Book 2020” adında bir çalışma yayınladı.

Çalışmada 2019 yılı Temmuz ayında Blockchain teknolojisi ile alakalı şirket sayısı 329 iken 2020 yılı Mayıs ayında bu sayının %30 artarak 430’u bulduğu ifade ediliyor. Cointelegraph’ın haberinde paylaştığı verilere göre, firmaların %64’ü direkt olarak kripto para ve Blockchain teknolojisi odaklı. Geri kalan %36 ise dolaylı olarak Blockchain teknolojisini kullanıyor.

Ayrıca toplamda 529 kripto para ve Blockchain teknolojisi ürünü mevcut. Ancak bunların bir kısmı şu an için aktif değil veyahut operasyonlarına devam etmiyor. İşlevine devam etmeyen kısım çıkarıldığında 422 aktif Blockchain ürünü kalıyor.

Bu 422 aktif Blockchain ürününün %19,2’si yani 84 ürün finansta kullanılırken %10’luk bir kesim yani 42 ürün eğlence sektöründe kullanılıyor. Geri kalan operasyon merkezleri emlak, sağlık veyahut perakende sektöründe kullanılıyor.

Japonya’nın kripto para dünyası ile ilgili sektörlerini sıralamamız gerekirse ilk iki sırada kripto para borsaları ve kripto para madenciliği gelir. Coincheck’in kurucu ortağı Yusuke Otsuka’ya göre üçüncü sektör olan oyun sektörü, çoktan gelişim ve kayda değer bir büyüme gösterdi.

Ayrıca Otsuka, oyun sektöründe özellikle ilgi gören bir oyundan bahsetti. Slot makinelerinde oynanan“Gacha” adı verilen oyunda kripto para kullanılıyor. Kumar sınıfına sokulup sokulmaması konusunda henüz bir açıklama bulunmadığını ve düzenleyici kurumlar ile oyun geliştiricilerinin bu konuda masaya oturması gerektiğini belirtti.

Blockchain Devi Olabilir!

Teknoloji devi Japonya’nın kripto para ve Blockchain teknolojilerinde de devleşmesi olası bir durum. Zira bunu gösteren tek çalışma Monex Crypto Bank’in çalışması değil. Tokyo merkezli Blockchain danışmanlık şirketi CryptoPie da kısa bir süre önce, Japonya’daki Blockchain teknolojisine yönelim ile alakalı bir çalışma yayınlamıştı.  CryptoPie’ın verilerine göre, hizmet verdikleri şirketlerin %57’si hâli hazırda Blockchain teknolojisini biliyor ve kullanıyordu.

Çeşitli sektörlerde Blockchain teknolojisini kullanan ve yaygınlaşmasını sağlayan Japonya’nın kripto paranın benimsenmesi konusunda ilerleme kaydettiği, eğlence sektörü ile benimsenmeyi bir kademe yukarı çıkardığı da düşünülüyor. [1]

OKUMAYA DEVAM ET
PrimeXbt

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.