BİZİ TAKİP EDİN

BLOCKCHAIN

Ethereum Yükseliyor DeFi Toparlanıyor

Ethereum’un yükselişi, DeFi’a da olumlu yansımış durumda.

Yayın:

-

defi ethereum

Şüphesiz yaşanan düşüşten en çok etkilenenlerden biri de DeFi. Ethereum’un (ETH) 285 $ seviyelerine çıkması ile büyük bir yükseliş gösteren DeFi, 1.20 milyar $’lik bir değere ulaşmıştı. Tam bu noktada kripto paraların ve finansın geleceği, DeFi ile mi şekillenecek soruları da ortaya çıkmaya başlamıştı.

Fakat coronavirus tehdidi sebebi ile finansal piyasalarda yaşanan büyük kayıplar ilk başta kripto para piyasalarını etkilemiyor gibi görünse de, sessizliğin arkası kripto paralar için oldukça kötü oldu. Tarihinin en büyük kaybını yaşayan kripto para sektörü, büyük bir çöküş yaşadı. En büyük kaybı yaşayanlardan biri de süphesiz Ethereum oldu.

86 $ seviyelerine kadar düşüş yaşayan Ethereum, dolayısıyla DeFi ekosistemine de ağır bir darbe vurdu. DeFi’da teminat olarak tutulan Ether’lerin değerinde yaşanan düşüş MakerDao gibi DeFi organizasyonlarını büyük bir çıkmaza sürükledi. Bu noktada oluşan zararı kapatmak adına bir açık arttırma düzenleyen MakerDao, toplu Maker (MKR) satışları gerçekleştirdi.

Bunun yanında teminat olarak artık USD Coin’i (USDC) de kabul etmeye başlayan MakerDao, sürdürülebilirliğini sağlayabilmek adına bir dizi önlem almak durumunda kaldı.

Düşüş ile birlikte DeFi’da kilitli toplam değer toplamda 487 milyon $’a kadar gerilemişti.

Ethereum Yükseliyor DeFi Toparlanıyor

Ethereum tarafında gelen yükseliş ile birlikte DeFi tarafında da toparlanma gelmiş durumda. 487 milyon $ seviyelerine kadar düşen DeFi kilitli değeri, tekrarda 745 milyon $ seviyelerine ulaşmış durumda.

defi

2020 Ocak ayı itibariyle başlayan ve büyük bir büyüme gösteren DeFi, düşüşün ardından tekrar güzel bir toparlanma eğilimine girmiş durumda.

Bildiğiniz üzere Ethereum DeFi’ı, geleneksel finans piyasalarının sunduğu faiz, kiralama, borç alma gibi çözümleri Ethereum ağına getirmekte. Bu şekilde merkezi bir kuruma güvenmek durumunda kalmadan yukarıda bahsettiğimiz enstrümanlardan faydalanabiliyorsunuz. Ek olarak Uniswap, Airswap ve 0x gibi platformlar sayesinde merkezi kripto para borsalarına ihtiyaç duymadan alım satım işlemlerinizi gerçekleştirebiliyorsunuz.

Tabi DeFi’da da sıkıntılar mevcut. Yeni bir teknoloji olması sebebiyle halen eksikleri bulunuyor. Geçtiğimiz dönemde “flash loan” açığı sayesinde 15 saniye içerisinde küçük bir servet sahibi olmayı başaran “kişi”yi sizlere anlatmıştık.

Siz DeFi’ın geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz? Geleneksel finansın yerine geçme potansiyeli DeFi’da mevcut mu?

 

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BLOCKCHAIN

Coca-Cola Tedarik Zinrici İçin DLT ve Ethereum Kullanacak

Coca-Cola iştirakı, Ethereum tabanlı The Baseline Protocol ile güçlenecek!

Yayın:

-

Bitcoin İle Otomattan Coca-Cola Almak Artık Hayal Değil!

ABD merkezli en büyük Coca-Cola şişeleme şirketinin ortağı, Coke One North America (CONA), “kurumlar arası tedarik zinciri işlemlerinde” şeffaflığı artırmak ve anlaşmazlıkları azaltmak için The Baseline Protocol’ü kullanacak.

Proje, CONA’nın dağıtılmış defter teknolojisi firmaları ile birlikte ortak protokolünü ve Unibright kurucu üyelerini barındıracak. Hem dahili şişeleme sağlayıcıları hem de harici hammadde tedarikçileri arasında kolaylaştırılmış işlemlere izin veren bir “Coca-Cola Şişeleme Limanı”nın kurulması sağlanacak.

Coca-Cola İştirakları Blockchain Benimsenmesini Hızlandırıyor

3 Ağustos’ta Unibright, CONA’nın blockchain teknolojisi kullanımını tedarik zinciri alanında genişletmeyi planladığını duyurdu.

Duyuru, en büyük 12 Kuzey Amerika Coca-Cola şişeleyicisinin, geçen yıl iç tedarik zinciri yönetimi için Hyperledger Fabric tabanlı bir blockchain platformu kullanmaya başlandığını ve şişeleyicilerin karmaşık tedarik zincirinde artan “şeffaflık ve verimlilik” sağladığını belirtti.

Yeni proje, CONA’nın kutu ve şişe dağıtan hammadde satıcıları gibi harici tedarikçileri dahil etmek için DLT kullanımını genişletecek.

Veri kayıtlarının ve “kuruluşlar arası karmaşık iş süreçlerini” kolaylaştırmasının yanı sıra duyuru, The Baseline Protocol‘ün token kullanımı ve merkezi olmayan finans kullanım durumları için uygulanabileceği belirtiliyor.

CONA Verileri 4. Çeyrekte Yayınlayacak

CONA için “entegre, özel DLT ağı” oluşturmak için veriler Ethereum (ETH) ağında geliştirilecek.

ConsenSys geliştiricisi ve Baseline Protocol’ün kurucu ortağı John Wolpert, “baselining”i farklı kayıtlar ve kayıt sistemleri arasında tutarlılığı sağlamak için genel Ethereum Mainnet’ini kullanma tekniği” olarak tanımladı.

Baselining, verilerin gerçekliğini doğrulamak için ana ağı “ara katman yazılımı” olarak kullanır; protokoller ilgilenen varlıkların verilerine diğer ağ katılımcıları tarafından erişim sağlanamadığından emin olmak için zero-knowledge proof kullanılır.

The Baseline Protocol, bu yılın Mart ayında, Microsoft, Ernst & Young ve ConsenSys tarafından başlatılmıştır.

The Baseline Protocol’ün ilk sonuçlarını 2020 senesinin dördüncü çeyreğinde sergilemesi bekleniyor. Ayrıca Unibright standart iş süreçlerine zerk-knowledge proof uygulanabileceğini, koordinasyon sorunlarını ve fatura belirteç kullanımını ortadan kaldırmak için temel alınan verilerin kullanılabileceğini göstermek istiyor

OKUMAYA DEVAM ET

BLOCKCHAIN

NetWalker Ransomware 4 Ayda 25 Milyon Dolar Çalmış!

Fidye yazılımı Netwalker, kullanıcılarına 25 milyon dolarlık bir gelir sağlamış.

Yayın:

-

Netwalker

Siber güvenlik şirketi McAfee, ilk olarak Ağustos 2019’da keşfedilen Mailto olarak bilinen bir fidye yazılımı olan NetWalker’ın faaliyetlerini gösteren bir araştırma raporu yayınladı.

Rapora göre, NetWalker operatörleri Mart 2020’den bu yana fidye ödemelerinden 25 milyon $’ın üzerinde para toplamış.

1 Mart – 27 Temmuz arasında, grup yaklaşık 2.795 Bitcoin (BTC) topladı ve bu durum onları siber suçlular arasında en karlı fidye yazılımlarından biri haline getirdi.

Rapora göre, miktarın birkaç farklı adrese ayrıldığı Bitcoin işlemleri, NetWalker’ın “hizmet olarak fidye yazılımı” servisi sağladığını gösteriyor.

McAfee’nin dediğine göre, diğer operatörlere sunduğu gelir paylaşımı sayesinde bu kadar büyük miktarda para elde edilmiş.

Kabiliyetleri Güçlendirmek

McAfee, NetWalker operatörlerinin daha hızlı işlem süreleri ve daha düşük maliyetleri nedeniyle eski Bitcoin adreslerini SegWit adreslerine taşıdıklarını ve hizmet olarak bir fidye yazılımı olduktan sonra modus işlemlerinde ilerleme kaydettiklerini öne sürdü.

20 Mart tarihinden az iki darknet forumu, fidye yazılımına kötü amaçlı yazılımın yayılmasına ve mümkün oldukça karlı hale getirilmesine yardımcı olmak için bir gelir paylaşım şeması sunan NetWalker yetkililerinin yayınlarını paylaştı.

Zararlı yazılım inceleme şirketi Emsisoft’ta tehdit analisti Brett Callow konu hakkında şunları söyledi:

NetWalker büyük bir avcı ve özel sektör şirketlerinin yanı sıra daha büyük kamu kuruluşlarına yapılan çok sayıda saldırının sorumlusu.

Fidye yazılım gruplarının yaptığı miktarın hesaplanması son derece zor ve McAfee’nin de belirttiği gibi, 25 milyon dolarlık rakam küresel anlamda düşük bir rakam. Çünkü 2019 senesinde küresel çapta şirketler, fidye taleplerine karşılık olarak 25 milyon $’dan çok daha fazla ödeme yaptı.

Çalışma, Netwalker hedeflerinin çoğunun batı Avrupa ülkelerinde ve Amerika Birleşik Devletleri’nde olduğunu ekledi. Grup daha önce, aksine raporlar olmasına rağmen, corona virüs salgını nedeniyle hastaneleri hedeflemeyeceklerini açıklamıştı.

Crozer-Keystone Sağlık Merkezi, 19 Haziran’da NetWalker fidye yazılımı tarafından bir fidye yazılım saldırısına maruz kaldı. Saldırganlar, sistemin çalınan verilerini darknet aracılığı ile açık arttırmaya koydu.

Her şeye rağmen, bu tür fidye yazılım saldırısı yapan kişilere kesinlikle güvenilmemesi gerektiği belli oluyor.

OKUMAYA DEVAM ET
FTX
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.