Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $63439.42
2.48%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3469.53
1.05%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $42.22
-3.05%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $415
0.65%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Dev Japon Bankaları Dijital Yen Deneylerine Başlıyor!

Japon ekonomisini dijitalleştirmeye yönelik çalışmalar hızlanıyor.

Clock
Paylaş
Dev Japon Bankaları Dijital Yen Deneylerine Başlıyor!

Japonya’da bulunan 30 özel kurum tarafından oluşturulan bir grubun üyesi olan üç büyük banka, dijitalleşmeyi teşvik etmek ve yakın zaman içerisinde çıkarılması planlanan dijital yen ile ilgili deneme çalışmaları için işbirliği yapmaya hazırlanıyor. 

Binance BannerBinance Banner

Yeni hareket için, Japonya Merkez Bankası‘nın yakın zamanda açıklanan dijital yen ihraç etme planını kapsamında, Japonya’nın finansal teknolojideki hızlı küresel gelişmeleri yakalama ihtiyacına dair artan bir farkındalığın oluşmasının niyetlendiği belirtildi.

Japonya’nın en büyük üç bankasının yanı sıra aracı kurumlar, telekomünikasyon şirketleri, kamu hizmetleri ve perakendecilerden oluşan grup, ortak bir ödeme platformu kullanacak bir dijital para birimi çıkarmak için deneyler yapacak.

Yeni grubun başkanı Hiromi Yamaoka yaptığı bir açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Japonya’da hiçbiri nakit ödemeleri geçecek kadar büyük olmayan birçok dijital platform var. Silo tipi başka bir platform oluşturmak istemiyoruz. Yapmak istediğimiz şey, çeşitli platformları karşılıklı olarak uyumlu hale getirebilecek bir çerçeve oluşturmak.”

Yapılacak deneylerde dijital para birimini ihraç etmekten özel bankalar sorumlu olacağı, ancak diğer kuruluşların bir dijital yen verme olasılığının da göz ardı edilmeyeceği bildirildi.

Japonya, nakitsiz ödemelerden ziyade daha çok fiziksel paralar ile ödeme yapan bir ülke olarak biliniyor. Japonya, toplam alışverişlerin yalnızca %20’sini oluşturan nakitsiz ödemelerin %45 ile Amerika Birleşik Devletleri’nin ve %70 ile Çin’in çok gerisinde olduğu açıklandı.

Bu durumu değiştirmek isteyen Japonya’nın önde gelen bankaları Mitsubishi UFJ Financial Group, Mizuho Financial Group ve Sumitomo Mitsui Financial Group, dijital paralar da dâhil olmak üzere daha önce bireysel dijital ödeme sistemleri ile ilgili çalışmalar gerçekleştirmişti. Ancak bu çalışmalar beklenen ilgiyi pek göremedi.

Son olarak açıklama yapan Yamaoka, farklı platformların rahatlığı ve birlikte çalışabilirliğinin yanı sıra bu sorunu çözmenin, merkez bankası ve özel sektör arasında kapsamlı bir işbirliği gerektireceğini dile getirdi.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar