Muhabbit

BLOCKCHAIN

DFINITY’den Beklenen Güncelleme Geldi!

Internet Computer başlatılmış! Peki yönetişim token’larına ne oldu?

Clock
Paylaş
DFINITY’den Beklenen Güncelleme Geldi!

Dfinity Foundation’dan beklenen duyuru sonunda geldi. Dün (06.01.2021) akşam 19:00 saatlerinde gelen duyuruda Internet Computer’ın 20 yıllık yol haritası açıklandı. Sosyal medya platformu Twitter üzerinden Dfinity’nin kurucusu ve baş biliminsanı Dominic Williams tarafından paylaşılan açıklama Internet Computer projesi hakkındaki soru işaretlerini cevapladı.

Internet Computer, Dfinity’nin sınırsız kapasiteyle web hızında çalışan ilk Blockchain bilgisayarı projesi. Akıllı sözleşmelere yapılan çağrıları “update call” (güncelleme çağrısı) ve “query call” (sorgulama çağrısı) şeklinde iki türe ayıran Chain Key Technology (Zincir Anahtarı Teknolojisi) ile sağladığı hızı, yeni blokların üretilmesi için geçen süreye bağlı olarak en fazla iki saniye içerisinde cevap verilmesine olanak verebilir.

Yıllar süren araştırma ve geliştirme çalışmalarının ardından Dfinity, Internet Computer mainnetinin 18 Aralık 2020 tarihinde başlatıldığını açıkladı. Daha önceki planlamalarda da 2020 yılının dördüncü çeyreğinde beklenen mainnet başlatılmasının neden şimdi paylaşıldığı kripto para dünyasında yeni soruların çoğalmasına neden oldu. Yönetişim token’larına ne olduğu ve açıklamanın neden 3 hafta sonra yapıldığı sorgulanıyor.

Dfinity kurucusu ve baş bilim insanı olan Dominic Williams, amaçlarının bulut hizmetleri, veri tabanları ve güvenlik duvarları gibi teknolojilere olan ihtiyacı ortadan kaldırmak ve yeni bir Blockchain network’ünü kullanarak genel internetin işlevselliğini genişletmek olduğunu açıkladı.

Tamamen işlevsel ve merkeziyetsiz olan proje, tamamen kendi yönetici sistemi olan Network Nervous System (Ağ Sinir Sistemi) tarafından yönetilir. Bununla birlikte sistem, Genesis sürümüne geçişte herhangi bir sıfırlama işlemine tabi tutulmayacak. Şu anda mainnet, Amerika Birleşik Devletleri, Almanya ve İsviçre’deki yedi farklı ve bağımsız data center’da tutulan node’lar üzerinde çalışıyor. Network Nervous System (Ağ Sinir Sistemi)’ni kontrol eden alt ağ ise 18 Aralık 2020 tarihinde başlatılmasından bugüne yaklaşık 400.000 blok üretmiş. Genesis geçişiyle 896 node yerleştirilme sürecine girecek.

image 8 1067x600 - DFINITY'den Beklenen Güncelleme Geldi!
Dfinity (IOU) 24 saatlik fiyat, piyasa değeri grafiği

Açıklamanın ardından Dfinity (IOU/DFN) fiyatı yaklaşık %7 oranında artarak 21,63 doları buldu. Piyasa değeri ise son 24 saat içerisinde %36’lık bir oranda artarak 900 bin doları buldu.

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar